55 millió forintos beruházás Szentesen

Látványtár a Koszta József Múzeumban

A múzeumpedagógiai munkát és a kutatást segítő, uniós támogatással megvalósuló új projekt első eredményei már láthatók!

Béres Mária 2011-08-17 09:30
Cikk küldése e-mail:

 „Sosem tudom eldönteni, hogy a múzeumlátogatók számára mennyire érdekes vagy éppen unalmas egy látványraktár és egy tanulmányi tár, mégis nyilvánvalónak gondolom, hogy a múzeumoknak manapság érdemes kezdeni valamit ezzel a nehezen megragadható, de tanulságos műfajjal. A tárgyak múzeumi bemutatásának látványraktári, tanulmányraktári formája viszont nagyon billegős Magyarországon. Sok az improvizáció, az annak tűnő, de végig nem gondolt kezdeményezés, a szükségmegoldás, a túlinterpretált üvegfalú raktár. Tarka kép, de mégis szerethető a kezdeményezés. A fogalmak és a gyakorlatok néha össze is csúsznak: látványtár, látványraktár, tanulmányi tár, tanulmányi raktár – mindegyik egy kicsit hasonló, mégis mindegyik egy kicsit más. A megvalósult munkákat az értelmezés, a gyűjtemény karaktere, a múzeumi hagyomány és persze az épp aktuális lehetőségek egyaránt meghatározzák. Beleírni a gyűjteményt a térbe. Jó munka” – olvashattuk a közelmúltban Frazon Zsófia blogbejegyzésében.

Korszerű megvilágítású vitrinsor a szentesi látványtárban

Hogy ez mennyire igaz, arról talán a szentesi Koszta József Múzeum munkatársai tudnak most a legélményszerűbben mesélni. Az intézmény Széchenyi-ligetben található épületében ugyanis épp most, a TIOP-pályázat keretében 54 885 401 Ft-os európai uniós támogatással épületfelújítás, modern látványtár, valamint raktárbővítés- és korszerűsítés valósul meg. A műfaj itt is összetett! A beruházáshoz iskolai oktatást segítő múzeumi órák, informális tanítást erősítő foglalkozások szervezése kapcsolódik, amelyeken a résztvevők élményszerűen, olykor játékos formában, de mindenképpen az eredeti műtárgyak közelségében, netán tapinthatóságával, valamint a modern technika segítségével ismerhetik meg a múltat és a természetet. Köztük a népi hagyományokat, a történelmet, az itt élő emberek mindennapokban megmutatkozó és a tárgyakban rögzülő teremtő erejét, leleményességét, tudását és művészi alkotásait, valamint az épületet körülölelő védett természet értékes elemeit. A fejlesztés lehetővé teszi tudományos kutatások önálló elvégzését is a helyszínen. A projekt első eredményei már látszanak, de a megvalósítás csak 2011 decemberében zárul.

Látványtár a ligetben

Ízlelgetés

A látványtár egy védett liget közepén, mégis a belvárosban valósul meg. A beruházásnak otthont adó 570 négyzetméteres épület közel száz esztendeje múzeumi célokat szolgál, ennek megfelelően a rendelkezésre álló térszerkezet, közművesítés a céloknak megfelelő. Az objektum funkciójának újragondolásával, átszervezésével párhuzamosan megindult egy lassú, de folyamatos önerőből végzett műszaki felújítás. 2008–2010. során a régi múzeumi épületet – tekintve elfogadható műszaki állapotát, ideális fekvését – térben egymástól jól elválasztottan új funkciókkal látták el, időszaki és állandó kiállítóterek (Csallány Gábor Kiállítóhely), kerámia-restaurátorműhely (KJM), raktárak (KJM), Adat- és Fotótár (KJM központi kutatóhely), állandó és mobil múzeumpedagógiai oktatótér (KJM) együttesét hozva létre.
A látványtári projekt szorosan kapcsolódik a sikeres TIOP 1.2.2-08/1-2009-0065 „A Csallány Gábor Kiállítóhely iskolabarát fejlesztése” programhoz, amely itt egy jól felszerelt, 30 fő befogadására alkalmas múzeumpedagógiai oktatótér kialakítását eredményezte, beleilleszkedve egy egyetemi gyakorló kiállítótérbe, s összeköttetésben a kialakítandó látványtárral és látványraktárakkal.

Az új képzőművészeti
látványraktár

Műfajok találkozója

A szentesi beruházás – a blogbejegyzésre utalva – valóban műfajok találkozója lesz. A fogadótérrel egybekötött régészeti látványtár és manipulációs tér lehetővé teszi akár 30-45 fő számára is az egyidejű oktatást, az egyéni kutatást, az elmélyült, sokrétű foglalkozást és szemlélődést.
Emellett kiépül a képzőművészeti látványraktár, amely kezelőszemélyzettel lesz látogatható, de benne 15 fős mobil oktatórész is igénybe vehető. Ugyanakkor a TIOP 1.2.2.-09/1-2010-0046 látványtári pályázat révén régészeti tömör raktárt hoznak létre, melyben a tárolókapacitás az eddigiekhez képest duplázódik. A tömör raktárhoz kapcsolódó nyitott polcos raktárrész a különleges méretű tárgyak elhelyezésére szolgál. E raktári helyiségek a régészeti látványtárból közvetlenül megközelíthetők, és külön kérésre (egyetemi oktatás, kutatói kívánság, tanulói igények kiszolgálása stb.) gyűjteménykezelővel használhatók.

Információáramlás

Valamennyi újonnan kialakított egységben a tájékozódást és információszerzést papír alapú katalógus és egy digitális tartalommal feltöltött számítástechnikai egység segíti. A már meglévő informatikai rendszer (kamera, kivetítő, belső hálózat) bővítése lehetővé teszi, hogy az új terek az oktatótérből is használhatók legyenek, s így egyszerre akár 45 fő számára nyújtsanak információszerzési lehetőséget.

Látogató és múzeum

Tömör-raktár

A Koszta József Múzeum egyik legfontosabb célja, hogy a megépülő látvány(rak)tárak minőségi változást idézzenek elő a látogató és a múzeum kapcsolatában. Az érdeklődők kíváncsiságát, megismerni vágyását különleges módon elégítsék ki, bepillantást engedve a látogatók elől többnyire elzárt világba, élményszerűvé téve a kulturális örökség megőrzése, az örökségvédelem, a vizuális kultúra fejlesztése, az élethosszig tartó tanulás (LLL) készségeinek, továbbá az iskolai alaptantervekhez kapcsolódó kompetenciáknak elmélyítését.
Végső eredményeként a múzeum több mint százharminc éves ligeti épületének 570 m²-e egymással összefüggő, harmonikusan illeszkedő funkcióval, korszerű tartalommal és műszakilag is megújulva: látogatóközpontként, valamint tudományos kutatói és oktatói bázisként várja az érdeklődőket.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...