Fotók a Göcseji Múzeumnak
ADOMÁNY
A két világháború között készült 41 fotót, továbbá kilenc oklevelet adományoztak az 1897 és 1941 között élt zalaegerszegi fotográfus, Serényi Árpád leszármazottai a Göcseji Múzeumnak.
Serényi Árpádnak köszönhetően olyan fényképek maradtak meg a két világháború közötti időszakról, amelyek illusztrációként, dokumentumként mind a mai napig felhasználhatók várostörténeti írásokhoz, tanulmányokhoz – hangzott el a hagyatékot bemutató keddi sajtótájékoztatón.
A több évtizeddel ezelőtti fotók szinte nélkülözhetetlenek a történészek és a muzeológusok munkájában, de a látogatók számára is fontos információkat hordoznak – emelte ki Kaján Imre, a Göcseji Múzeum igazgatója. Serényi Árpád izgalmas felvételeket készített, amelyek segítenek megismerni a város múltját, dokumentálják és megismerhetővé teszik a két világháború közötti időszakot – fűzte hozzá Velkey Péter, a polgármesteri hivatal humánigazgatási osztályának vezetője.
A Göcseji Múzeum csaknem ezer olyan fotót őriz, amelyet Serényi Árpád készített – ismertette Kapillerné Megyeri Anna történész. Serényi Árpád 1920-tól élt és dolgozott Zalaegerszegen. Megélhetését a műtermi fotózás biztosította, emellett a város megbízásából megörökítette az utcákon, tereken zajló eseményeket. Különleges portrékat készített, felvételein látható a göcseji építészet, a göcseji táj. A fényképész bejárta a megyét, fotózta a tájat, a falvakban az utcarészleteket, pillanatfelvételeket készített a paraszti munkákról. A várost megörökítő és dokumentáló képei közt megtalálható az 1925-ből ismert riportfotója is, amelyet egy dalos ünnepen készített a tömegről és az ott zajló eseményekről. Hozzáfűzte: az oklevelek tanúsága szerint fotóival a nemzetközi kiállításokon is szép sikereket ért el Serényi Árpád. A kor ízlésének megfelelően, korrekt szakmaisággal dolgozott, képeivel hozzájárult a két világháború közötti fotókultúrához – hangsúlyozta.
Borsos Árpád, a fotográfus leszármazottja elmondta: az évtizedeken át őrzött hagyatékot a család Zalaegerszegnek adományozta, a város pedig védetté nyilvánította Serényi Árpád sírját. A fotográfiák így visszakerültek a zalai megyeszékhelyre, a leszármazottak tulajdonában mindössze négy fotó maradt.