Miért jó az Év Múzeumának lenni?
FELHÍVÁS
Január 31-ig nyújthatók be pályázatok Az Év Múzeuma-díjra. A határidő közeledtével megkérdeztük a tavalyi nyerteseket, mit jelentett számukra az elismerés.
Pulszky Társaság – MME |
2017-01-27 11:01 |
2016-ban a díjat első ízben kapta egyházi fenntartású muzeális intézmény, ami nemcsak a nyertesre, de általában arra az átalakulásra is ráirányította a figyelmet, amely az elmúlt évtizedben az egyházi gyűjteményekben lezajlott.
A Pulszky Társaság 1996 óta ítéli oda minden évben Az Év Múzeuma díjat. Az elismerést azok a muzeális intézmények kaphatják meg, amelyek innovatív tevékenységükkel jelentősen javítani tudták látogatottságukat és a felhasználói igényeket figyelve, értékelve kiállításaikkal, közművelődési munkájukkal kiemelkedő eredményeket értek el a közösségfejlesztés területén. A díj egyaránt adható olyan intézménynek, amely stratégiai alapú, átgondolt, tervezett megújuláson esett át, illetve olyan múzeumnak, amely több év tudatos és aprólékos munkájával, de innovatív megoldásokat alkalmazva tudott javítani elismertségén és pozícióján.
A díjra – amelynek odaítéléséről a múzeumi szakmai szervezetek és az EMMI delegáltjaiból álló bizottság dönt – nagy (országos és megyei hatókörű városi múzeumok) és kis múzeumok (országos szakmúzeumok, területi és tematikus múzeumok, közérdekű muzeális gyűjtemények, illetve kiállítóhelyek) kategóriájában lehet pályázni. Az eredményhirdetésre és a díjátadásra minden évben a Múzeumok Majálisán kerül sor.
A tavalyi évben a gyöngyösi Szent Bertalan Templom Kincstára nyerte el Az Év Múzeuma elismerést és a díjjal járó 700 000 Ft-os támogatást. A gyöngyösi múzeum vezetőjét, Földessy Mariannt és a múzeumot fenntartó plébánia vezetőjét, Juhász Ferenc plébánost kérdeztük meg arról, hogy mit jelentett intézményüknek az elismerés és milyen hatással volt a múzeum tevékenységére.
- Miért döntöttek úgy, hogy indulnak Az Év Múzeuma pályázaton?
A templom kincsei 1944-ben „titokzatos módon eltűntek”, majd 1967-ben nem kevésbé titokzatos módon kerültek elő. A közönség 1991 óta tekintheti meg ezeket az értékeket, ehhez az évszámhoz köthető a múzeum alapítása is. Egy ÉMOP pályázatot elnyerve a Szent Bertalan-templom Kincstára több évre bezárta kapuit, hogy nem csupán helyi, de regionálisan is jelentős kulturális és vallástörténeti bemutatóhelyként újulhasson meg. Fontos volt, hogy ezt a fiatal intézményt mint kiállítóhelyet és muzeális intézményt magas szakmai színvonalon lehessen működtetni. Ennek megvalósítása után roppant fontos állomást jelentett Az Év Múzeuma Díj megpályázása. A pályázat több szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bírt számunkra, hiszen ezzel a szakmát „kértük fel” eredményeinek megítélésére. A „hazai közönség” elismerése mellett – amit kiemelten megbecsülendőnek tartunk – ez a díj a muzeális szakemberek objektív véleményét tükrözi. Esetünkben egy kicsi, de értékét tekintve jóval figyelemreméltóbb kiállítás került a szakma és ezzel a látogatóközönség fókuszába.
- Mennyiben érezték a helyi, illetve az országos sajtó figyelmét a díj elnyerését követően?
A díj átvételének időszakában mind a helyi, mind az országos sajtó, nagy figyelmet szentelt a Szent Bertalan-templom Kincstárának. Ismeretterjesztő filmekben több alkalommal is megjelentünk. Köszönhetően a Gyöngyösi Károly Róbert Egyetemi Kampus Turizmus- és Idegenforgalmi Tanszékének a hallgatók több alkalommal is látogatták a múzeumot és bekerült az oktatási anyagukba.
- Marketing és kommunikációs munkájuk során hogyan használják Az Év Múzeuma címet?
Levelezéseinken és meghívóinkon feltüntettük a díj logóját, most már óriásplakát fogadja a Gyöngyösre érkezőket, melyen az Év Múzeuma-embléma kiemelten látható. A tábla másolatát elhelyeztük a plébánia-bejárat míves kapuzatának utcai oldalán, és így sokakat megállít. Azért, hogy felszínen tarthassuk az elismerésünket, reklámjainkban, hivatalos levelezéseinkben rendszeresen használjuk.
Dolgozunk azon, hogy a helyi kultúrában, oktatásban, turisztikában érdekelt intézmények, egyesületek partnereként kiterjesszük ismertségünket.
- Mire fordították a díjjal járó 700 000 Ft-os támogatást?
A múzeumról készült, keresett és szép kiadvány utánnyomását végeztük el, továbbá a már említett, Budapest felől bejövő út melletti óriásplakát kiállításának fél éves költségeit fedezzük.
- Mennyiben változtatott a díj a múzeum ismertségén?
A helyi ismertség tekintetében is fontos mérföldkő volt az elismerés. Különösen jól mérhető volt ez a Múzeumok Éjszakája rendezvényünkön, amely nem sokkal a Múzeumok Majálisát követte, és friss információként élt az esemény a látogatókban. A látogatói érdeklődés kiszélesedett, sokkal heterogénebb a közönségünk.
A múzeumban restaurátor műhely is működik, melynek az Év Múzeuma cím elnyerése után szintén jelentősen megnövekedett a prosperitása.
Mindezeken túl azonban külön öröm volt számunkra, hogy egyházi és vallástörténeti kiállításra irányíthattuk a figyelmet, hiszen ez a múzeum az egyház nem csupán eszmei, de tárgyi kincseinek őrzésével évezredes kultúrába enged betekintést.