©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Határon túli magyar múzeumigazgatóé a MúzeumCafé-díj


Gyarmati Zsolt történész, a Csíki Székely Múzeum vezetője vehette át az idei MúzeumCafé-díjat.

Szerző: Lévay Zoltán | Forrás: | 2012-03-08 11:04:15

A 2007-ben a Szépművészeti Múzeum által alapított, több nemzetközi elismeréssel is kitüntetett múzeumi magazin másodszor ítélte oda díját. Az alapítók szándéka szerint a díjjal a magyar múzeumi szakmából minden évben egy olyan szakember munkáját ismerik el, aki a magazin szellemiségével összhangban előremutató, új- és korszerű szemlélettel alkotott a maga szakterületén.

A döntésben a szerkesztőbizottság (Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, György Péter esztéta, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének  igazgatója, Rockenbauer Zoltán művészettörténész, Török László ókorkutató, régész-egyiptológus, akadémikus)  és Martos Gábor főszerkesztő munkáját Hatházi Gábor, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) főosztályvezető-helyettese, Cseri Miklós, az ICOM Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke, a szentendrei Skanzen főigazgatója és Mélyi József, a Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége (AICA) Magyar Tagozatának elnöke, művészettörténész-műkritikus segítette.

Gyarmati Zsoltot 2003-ban nevezték ki a csíkszeredai Csíki Székely Múzeum élére. Azóta az igazgató gyökeresen megváltoztatta az 1930-ban alapított, 1970 óta a 17. századi Mikó-várban működő intézményt. A magas színvonalú tudományos munkát végző, friss és nyitott szellemű, a közönség igényeit is maximálisan kiszolgálni igyekvő múzeum az elmúlt években több, nagy sikerű kiállításnak adott otthont. A 2007-es Munkácsy képek Erdélyben című tárlat, a nagybányai művésztelep alkotóinak munkáit bemutató 2008-as, a Magyar Nemzeti Galériával közösen megrendezett kiállítás; az ugyancsak magyarországi múzeumok anyagára épített Tatárjárás című történeti tárlat, a 2010-ben a Szépművészeti Múzeumból érkezett Egyiptom művészete a fáraók korában című bemutató; a Barabás, Munkácsy, Szinyei és kortársaik című festményválogatás; vagy a legutóbbi, tavaly nyári, a váci múmiákat bemutató Rejtélyek, sorsok, múmiák című tárlat egyenként is több tízezer látogatót vonzott a csíki városba  Ezekhez a sikeres kiállításokhoz az elmúlt években példaértékű múzeumpedagógiai program és több,a muzeológiai-szakmai munkát segítő fejlesztés is társult. Mindezek mellett a tavalyi évben elkezdődött az intézménynek helyt adó Mikó-vár átfogó rekonstrukciója és ezzel együtt a múzeum új állandó kiállításának létrehozása is. A kívül-belül, több mint 7 millió lejből (csaknem 500 millió forintból) megújuló műemléki épület a tervek szerint tavasszal nyitja majd meg kapuit a látogatók előtt.

A lap művészeti vezetője, Salát Zalán Péter által tervezett MúzeumCafé-díjat és a vele járó, a NEFMI és a magazin által felajánlott 200.000 forintot március 8-án, Csíkszeredában adta át Martos Gábor főszerkesztő. Az elismerést az elképzelések szerint minden év márciusában – abban a hónapban, amikor Gróf Széchényi Ferenc 1802-ben felajánlotta gyűjteményét a köz javára – adja át a magazin.

Kapcsolódó cikkek:
A Jókai Mór Emlékház a legelőremutatóbb
Startra kész a legújabb múzeumi elismerés
A magyar múzeumok díjnyertes műtárgya

Cimkék:
MúzeumCafé-díj,Csíkszereda

    Muzeumok.hu Rss betöltése...