Egy kitüntetett életmű és egy elismert eredmény

Átadták a Pulszky-díjakat

A hagyományokhoz híven a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület éves közgyűlésén került sor az idei Pulszky-díjak átadására.

Bárd Edit 2011-03-31 19:33
Cikk küldése e-mail:

 A 2011. március 29-én tartott közgyűlésnek az Év Múzeuma pályázat tavalyi különdíjasa, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum adott otthont.
Az egyesület névadóiról – apáról és fiáról – elnevezett díjakat 2004-ben ítélték oda először az arra érdemeseknek. A díjak azon muzeológusoknak, restaurátoroknak és közművelődési szakembereknek adhatók, akik irányító, elméleti vagy gyakorlati munkájukkal jelentős mértékben hozzájárultak a magyar múzeumügy fejlődéséhez, a múzeumokban őrzött tudás széles körű társadalmi népszerűsítéséhez. A Pulszky Károly-díjat 40 évnél fiatalabb, jelentős eredményt felmutató szakemberek nyerhetik el, a Pulszky Ferenc-díj pedig kiemelkedő szakmai életút elismeréseként adományozható.

A múzeumi szakemberek vagy közösségek által jelölt személyek közül a Pulszky Társaság választmánya dönt az adott év kitüntetettjeiről. Az idei évben a Pulszky Ferenc-díjat dr. Kelevéz Ágnes irodalomtörténész, a Petőfi Irodalmi Múzeum muzeológusa, a Pulszky Károly-díjat pedig Nagyné Batári Zsuzsanna néprajzkutató, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum muzeológusa vehette át a Pulszky Társaság elnökétől, dr. Balázs Györgytől.

Életmű az irodalomért

 Kelevéz Ágnes 1977 óta dolgozik a PIM Médiatárában, melynek 2000 óta főosztályvezető-helyettese, majd főosztályvezetője. A múzeum hang- és mozgóképgyűjteményének szakszerű megőrzése mellett elsőrendűnek tartja ezen irodalmi értékek publikálását, közkinccsé tételét. A gyűjtemény számára készülő interjúit rendszeresen publikálja folyóiratokban, kötetekben. Nevéhez több mint kétszáz irodalmi interjú kapcsolódik, hiánypótló életútinterjúkat készített többek között Schöpflin Gyulával, Keresztury Dezsővel, az Újhold-szerzők közül Nemes Nagy Ágnessel, Lengyel Balázzsal, Domokos Mátyással, Balassa Péterrel, Nádas Péterrel vagy Székely Magdával. Számos CD, hangoskönyv szerkesztésében, megjelentetésében vett részt.
Nemcsak archiváló típusú, publikáló muzeológus, de a kiállításrendezés, tehát a gyűjtemény bemutatásának terén is tehetséges alkotó. Az utóbbi években nevéhez fűződik a Nyugat folyóirat 100. születésnapja alkalmából készült, nívódíjjal jutalmazott kiállítás (100 éves a Nyugat 1908–2008), a Nyugat-busz és a Nyugat vándorkiállítás. A kiállításhoz kapcsolódó Nyugat-képeskönyv (Fotók, dokumentumok a Nyugat történetéből. Társszerk. Szilágyi Judit. PIM, Bp., 2009) 2009-ben elnyerte a Szép Magyar Könyv közönségdíját. Nemcsak a hagyományos irodalmi kiállítás műfajában alkotott jelentőset és maradandót. Ezt bizonyítja a PIM honlapján működő Virtuális Nyugat100-kiállítás, vagy legfrissebben a pimmedia.hu oldalról elérhető Vas István 100, mely a médiatár számára általa készített interjúkat teljesen új, izgalmas formában teszi közzé: a kortárs visszaemlékezésekhez csatolt idővonal és a fotók összehangolása révén a látogató egyben vizuális élményt is szerez, a hallható emlékek megelevenednek.

Óriás projekt – nagy elismerés

 Nagyné Batári Zsuzsanna még egyetemi hallgatóként került kapcsolatba a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeummal. Angol-néprajz szakon végzett a Debreceni Egyetemen. 2004-től dolgozik a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban, ahol rögtön megkapta az Észak-magyarországi falu tájegység-felelősi feladatkörét. Rendkívül intenzív terepmunka, kiterjedt levéltári és könyvészeti kutatás eredményeként elkészítette a tájegység új koncepcióját, amelynek megvalósítására az EU által támogatott Skanzen Örökség Program részeként nyílt lehetőség. A 2008 és 2010 júniusa közötti időszakban az építési feladatok mellett kidolgozta a több mint 5000 műtárgyat – amelyek túlnyomó többségét ő maga gyűjtötte – bemutató, 12 lakóépületből, összesen több mint 40 objektumból álló állandó kiállítás koncepcióját. Az újjáépítési javaslatok, berendezési tervek elkészítésén túl, korszerű kiállítási elemeket alkalmazva alakította ki a tájegységi kiállítást, amelyben ötvözte a legjobb skanzenes hagyományokat – hitelesség, családtörténet – a modern európai színvonalú interpretációs megoldásokkal. Az önreflexió és az interaktivitás, a látogatócentrikus kiállítási üzenet megfogalmazása nemzetközi téren is kiemelkedő teljesítményként értékelhető az általa rendezett kiállításban. A megvalósult tárlat mind méretét, mind komplexitását tekintve is kiemelkedő jelentőségű, ezt az elismerő hazai és külföldi visszajelzések is igazolják.

A díjazottak a Pulszky Társaság következő évi közgyűlésén, előadás keretében részletesen is bemutathatják tevékenységüket az érdeklődőknek.


 

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...