Törpék a Gödörben
Textilmúzeum unikális gyűjteménnyel 2011-06-16 13:36

Rendhagyó és izgalmas vállalkozásba vágott bele a Gödör Terasz Galéria, összefogva a Néprajzi Múzeum MaDok-programjával és az Örökségtér Klaszterrel. Elképzelésük szerint egy tárlat erejéig helyzetbe hozzák a fontos, ámde kisebb budapesti gyűjteményeket, azzal a céllal, hogy ezen intézmények is minél inkább a középpontba kerüljenek, az amúgy is felfokozott érdeklődéssel kísért Múzeumok Éjszakáján. A kiállítás a Törpék a Gödörben nevet viseli, melyet június 17-től – június 26-ig tekinthetünk meg a Gödör Galériában. Sorozatunkban bemutatjuk a résztvevő intézményeket, elsőként a Textilmúzeumot.

A Textilmúzeum 1999 óta a Goldberger déd-házakban, a hazai textilipar egykor egyik legjelentősebb családi vállalkozásának helyszínén működik. A több mint 224 éves műemlék épületegyüttes földszintjén eredetileg kékfestő műhely volt, emeletén valamikor a Goldberger család lakott. A gyár öt nemzedéken keresztül folyamatosan bővült, egészen az államosításig készültek itt az európai és tengerentúli országokba is exportált, nyomott textíliák. A Goldberger nyomott áru világszerte egyaránt bírta a versenyt. A Goldberger Leó vezette cég volt, amely hazánk gyárai közül részt vett az 1937. évi párizsi világkiállításon. A műemléképületek több ütemben kerültek részleges helyreállításra. A klasszicista és barokk stílusú épületek méltó színhelyei a múzeum állandó és időszaki kiállításainak, rendezvényeinek.

 

- Országos gyűjtőkörű szakmúzeumunk feladata azon túlmenően, hogy a múlt rekvizitumait gyűjti, őrzi és bemutatja az, hogy a jelenkor kutatását és dokumentálását is elvégezze. A múzeum a textil- és textilruházati ipartörténet keretén belül gyűjti a manufakturális, illetve a gyáripar tárgyi emlékeit; dokumentumait; kép- hang-és filmanyagait. A múzeumban található intézményünk alapítójáról, dr. Endrei Walter professzorról elnevezett szakkönyvtár. – meséli kérdésünkre Vajk Éva múzeumigazgató.

A magyarországi textilipar által életre hívott gyűjtemény 1972 óta gyarapodik, napjainkban az iparvállalatok megszűnésével egyre több archív anyag kerül a gyűjteménybe.

 

A Gödör Terasz Galériabeli megjelenés az igazgatónő szerint esély arra, hogy az óriás múzeumok „árnyékában” egy kis fény vetüljön végre a Textilmúzeumra is.

- Bár „törpék vagyunk” és „gödörben” létezünk, ami az ismertséget és jelenlegi helyzetünket illeti, de annál specifikusabb, unikális gyűjteménnyel büszkélkedhetünk. Nálunk láthatják élőben a hatalmas selyemszövő Jacquard gépóriást működés közben, amellyel világszerte több évszázadon keresztül a selymet szőtték. Hála az ötletgazdáknak, hogy részt vehetünk a Gödör Terasz Galéria kiállításán. A kedvező alkalmat megragadva törekszünk arra, hogy az ismeretlenség homályából kicsit a napfényre törjünk. Reméljük, hogy a törpe-tárlat, törpe tárgya kíváncsivá teszi a múzeumlátogatók táborát és a Múzeumok Éjszakáján és a jövőben egyre többen keresik fel kiállításainkat.

 

De mi is ez a tárgy? Ez a kisméretű, ám annál jelentősebb szimbolikával bíró készség, ami talán a legjellemzőbb médium, amely a múzeum küldetését hivatott bemutatni?! Nos, nem más, mint a misztikus névvel bíró réz gombostűkocka. Hálóban szerkesztett struktúrája utal mindennapi életünk nélkülözhetetlen kellékére, a szövetre és egyben a Texilmúzeum gyűjtőkörére. Készítője és ajándékozója Bozóki Sándor. A tűkubus, a szabó-és varrómesterség cégérének örök jelképeként is aposztrofálható.

 

A Textilmúzeum programja a Múzeumok Éjszakáján:

2011. június 24. 18.00 – június 25. 01.00

Kiállítások:

Iskolakendők – a kézimunka-oktatás remekei a 19-20. században, időszaki kiállítás

Goldberger emlékblokk, a Tamási tutyiműhely, a Textilipari technológiák és modellek, A nyomás története – pintadéra, módli, digitális textilnyomtatás, A működő Jacquard gép

Programok:

18.00 órakor nyitás

18. 30-tól folyamatosan Jacquard szövés élőben, Bacsek István takácsmesterrel

19.00 órától egész óránként induló tárlatvezetés a kiállításokban,

valamint  kézműves foglalkozások gyermekeknek és felnőtteknek: fonatolás, kosárfonás peddignádból, Kamocsai Judit és Velledits Dorottya iparművészekkel.

A Modell Divatiskola hallgatói textilvirág-készítés bemutatót és foglalkozást tartanak.

18.00 – 20.00 Textilnyomás gyermekeknek Szilvai Matild iparművésszel.

22. 00 – 22.30 és 22. 45, 23.15 a Junkiri Tűzzsonglőr Kör műsora

20.00   órától 01.00 óráig Táncház a Zombori Zenekar és a Hajas Banda közreműködésével

A Múzeum hangulatos udvarán büfé

 

Textilmúzeum / Textil és Textilruházati Ipartörténeti és Múzeumi Alapítvány

1036 Budapest, Lajos u. 138.
Honlap: www.textilmuzeum.hu, www.museum.hu
E-mail: textilmuzeum@t-online.hu

Telefon: +36-1-367-59-10

Nyitva: K-CS: 10 és 16, P: 10 és 14 óra között

SZ-V-H: szünnap

Jegyárak: diák/nyugdíjas/kedvezményes: 500 Ft. Felnőtt: 700 Ft.

Együttműködő partnerek: Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat, Dobrányi Ildikó Alapítvány, Magyar Foltvarró Céh, Kiss Áron Magyar Játék Társaság

Támogatók: NEFMI, NKA, Óbuda Békásmegyer Önkormányzat

- Nuszbaum Tibor -

Fotók: Kerék Eszter

személynév