©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Gondoltad, hogy magyar?


Magyar fejlesztők és feltalálók korszakalkotó találmányait, köztük a dinamót, a porlasztót és a golyóstollat láthatják az érdeklődők szerdától a Gondoltad, hogy magyar? című kiállításon a budapesti Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Tanulmánytárában.

Szerző: MTI | Forrás: | 2013-04-17 08:49:57

Több évtizedes gyűjtőmunkának köszönhetően a tanulmánytárban a mintegy 22 ezer tárgy között több, a technika történetében is ritkaságnak számító darab van. Az első körben raktári formában a gyűjteményből tizenhárom tárgyat mutatnak be, köztük Bánki Donát porlasztóját, a Jendrassik-féle kis teljesítményű gázturbinát, Bíró László József golyóstollát és Gestetner Dávid stencilgépét.

Fotó: MMKM

„A bemutatóval szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy Magyarországon és a régióban számos olyan tárgy született, amely mérföldkőnek számít a technika történetében” – mondta Képes Gábor, a tanulmánytár vezetője az MTI-nek. A tárgyak keletkezése a 19. és a 20. századra tehető. A 19. századból való például Petzval József optikája és Jedlik Ányos első dinamója. A 20. század közepéről és második feléből jellemző tárgy például Dulovits Jenő Duflex elnevezésű tükörreflexes fényképezőgépe.


A tanulmánytár vezetője hangsúlyozta, hogy világformáló hatású volt Jánosi Marcell első microfloppyja, amelynek szabadalma 1974-ben keletkezett. A floppy gyártását – a bürokráciának köszönhetően – csak 1982-ben kezdték el Magyarországon. „Jánosi Marcell találta fel a microfloppyt, de időközben a szabadalom lejárt, ezért a feltaláló floppyjának másolatai terjedtek el az egész világon” – idézte fel Képes Gábor.

 

Fotó: Wikipedia

Újabb találmány Domokos Gábor és Várkonyi Péter Gömböce, amelyet 2006-ban a tanulmánytárban mutattak be. A Gömböc egy homogén keljfeljancsi, amely úgy viselkedik, mint a gyerekjáték, csak egyfajta anyagból, gipszből készült. A magyar feltalálók a Gömböccel Vlagyimir Arnold 20. századi orosz matematikus azon feltételezését tudták igazolni, hogy van egy olyan matematikai test, amelynek egy egyensúlyi pontja van. A Rubik-kocka óta nem volt olyan magyar találmány, amely ekkora ismertséget szerzett volna a világban – tette hozzá a tanulmánytár vezetője.


Az érdeklődők most három raktári helyiséget járhatnak be, a tervek szerint azonban később bemutatják a gyűjtemény többi részét is. A most bemutatott tizenhárom tárgy október végéig szerdánként 10-16 óra között, valamint öt szombati napon lesz látható. Április 20-án, szombaton az egyéni látogatók mellett diákcsoportokat is várnak.

Kapcsolódó cikkek:
Ki gondolná!?
A legújabb budapesti múzeum
Hangot ad, képet gyűjt. Mi az?

Cimkék:
találmányok, hungarikumok, technikatörténet

    Muzeumok.hu Rss betöltése...