Magyarország egyetlen teljesen feltárt palánkvára

Bajcsa Vár - Stájer erődítmény Magyarországon a 16. század második felében címmel új időszaki kiállítás nyílt a tatai várban. A tárlat a Nagykanizsa melletti homokdombra épült palánkvár érdekes korszakával ismerteti meg a látogatót.

Magyar Múzeumok Online 2009-04-25 23:06
Cikk küldése e-mail:

Bajcsa Vár - Stájer erődítmény Magyarországon a 16. század második felében címmel április 24-én délután 16.00 órakor új időszaki kiállítás nyílt a tatai várban. A tárlat a Nagykanizsa melletti homokdombra épült erődítés - az úgynevezett palánkvár - egy érdekes korszakával ismerteti meg a történelem iránt érdeklődőket.

 A nagykanizsai erődítmény 1578 és 1600 között a török elleni végvárrendszer részeként őrizte az ország határát. Bajcsa vára földrajzi elhelyezkedésénél fogva mindig szoros kapcsolatban állt Stájerországgal. Ez olyannyira igaz volt, hogy a stájer rendek költségén építették fel, de ezen túlmenően ők fizették a vár őrségét, és gondoskodtak az ellátásukról is. Magyarországon ebből a korból és ebből a típusból ez az egyetlen teljesen feltárt vár. Még különlegesebbé teszi a történetét az, hogy az építéssel, az ellátással kapcsolatos iratanyag nagy része fennmaradt a Grazi Tartományi Levéltárban, beleértve a kapitányi levelezés egy részét is. Azzal a ritkán előforduló esettel szembesültek a kutatók, hogy a régészeti leletanyag és az írott források szerencsés módon kiegészíthetik egymást.

Az ásatások során előkerült leletanyag szinte teljes tárgyi keresztmetszetet nyújt a várbeli életről. Együtt jelennek meg a stájer, horvát és magyar áruk, mellettük pedig felbukkannak egyedi, ritkaságszámba menő német, osztrák és észak-itáliai termékek is. A leletanyag nagy változatosságban tartalmazza a különféle szerszámokat, munkaeszközöket, fegyver- és épületalkatrészeket, viseleti tárgyakat, edényeket, nem is szólva a nagy mennyiségű állatcsont anyagról.

A dr. Vándor László által vezetett régészeti kutatások során feltárt gazdag tárgyi emlékek rávilágítanak a végvári vitézek mindennapjaira és életkörülményeire, így ezen tárgyak bemutatásával a látogató könnyen maga elé tudja képzelni, hogyan is éltek a török ellen küzdő magyar, horvát és stájer katonák. A tárlaton láthatóak többek között az ásatás során előkerült kerámiák, érmék, metszetek, üvegpoharak, használati eszközök, viseleti tárgyak, melyeket elődeink több mint 400 évvel ezelőtt használtak.

A 2002 óta vándorúton levő nagy sikerű kiállítást, melyet ezrek tekinthettek meg Keszthelyen, Budapesten, Zalaegerszegen és az ausztriai Grazban, Tata után a miskolci Herman Ottó Múzeumban nézheti meg a közönség.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...