©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Esős napokra is


Független Re-akciók, performnaszfotók, Dalí grafikák, hogy csak néhányat említsünk a héten nyíló legfrissebb kiállítások közül.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2013-05-31 13:00:25

Független Re-akciók a Liget Galéria 30. évfordulóján

A Magyar Képzőművészeti Egyetem Képzőművészet-elmélet alapszak végzős hallgatóinak diplomakiállítása látható csütörtöktől az Olof Palme Házban. A kiállítás, amelyen 27 művész - köztük a Kis Varsó - vesz részt, nem korlátozódik kronologikus ív megrajzolására. A művek a galéria felhívására érkezett kortárs reakciók, amelyeket a galéria történetéből válogatott archív anyagokkal kiegészítve mutatnak be. Az elsődleges válogatási szempontok a Liget működése szempontjából releváns tematikák voltak, mint például: az intézményi együttműködések, a fotó médiuma, a nőművészet jelenléte, szociális és társadalmi témák, ezek közül kiemelten az ökopolitika, a háború és az aktivizmus. A tárlat június 26-ig látogatható.

 

A 101 éve született Örkény Istvánt személyes tárgyain és kultikus művein keresztül mutatják be, az Örkény-világ kartondobozokból felépített labirintusában barangolhatnak az érdeklődők a kiállítóhely emeleti termeiben . A tárlat első fele hagyományos formában, eredeti dokumentumokon, személyes tárgyakon, relikviákon és kéziratokon keresztül ismerteti az író életét. A kiállítás második fele – ahová egy trükkös ajtón keresztül léphetnek be a látogatók – interaktív elemek segítségével mutatja be Örkény István kultikus műveit. A Tóték világát a doboztenger és egy kerti vécé jeleníti meg, mely az Isten hozta, őrnagy úr! című filmadaptáció részleteit vetíti. Az egypercesek a kartondobozokon jelennek meg szokatlan formában és helyeken, Örkényre jellemző könnyedséggel.
Örkény István abszurd humorával, groteszk írásaival a hazai irodalmi élet egyedi színfoltja: a szocialista rendszer ellentmondásait remekül szemléltetik világsikerű alkotásai. Ahogy ő fogalmazott, az igazságot egy groteszk szemvillanás segítségével jobban tudta érzékeltetni a világ legerősebb nagyítójánál is.
A december közepéig látható kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumból érkezett a csongrádi megyeszékhelyre, a szervezők célja, hogy a szegediek is megismerhessék Örkény István rendkívüli alkotásait és személyiségét.

 

 

Lehet-e izgalmasabb élményünk, mint tetten érni az emberi élet, a testi tapasztalatok minden egyes részét átható áramlás, az idő egzisztenciális adományát? Kifürkészni a hullámzást, amely törvényt szab a természetnek. Csurka Eszter új kiállítása ezt kínálja a Műcsarnokban. A tárlat, amelynek címe Pilinszky klasszikus négysorosát idézi a Harmadnapon című kötetből, a tengerről szól. A testet öltött tengerről, amely kifekszik a tengerpartra. A kiállítás július 28-ig látható.

 

Fodor József festőművész alkotásai Nagybányán

Az egyik "legvásárhelyibb" vásárhelyi festőművész munkáiból nyílik emlékkiállítás a Nagybányai Művészeti Múzeumban. A tárlat Hódmezővásárhely és a máramarosi település testvérvárosi együttműködése nyomán jött létre. A krónikás festőnek is nevezett Fodor József 1935-ben Hódmezővásárhelyen született. A Vásárhelyi Műhely tagjaként rendszeres kiállítója volt a Vásárhelyi Őszi Tárlatoknak, számtalan egyéni és csoportos kiállítása volt országszerte és külföldön. 1965-ben alapítója, a kezdettől vezetője volt a Mártélyi Képzőművészeti Szabadiskolának. Három évtizeden keresztül vezette a vásárhelyi és a mártélyi művésztelepet. A vásárhelyi festőiskola mestereként örökítette tovább a helyi elődökre jellemző alföldi realizmust. Képeinek zömén szűkebb környezetének táji szépségeiről, emberi és társadalmi eseményeiről számolt be. Munkásságát számtalan díjjal, kitüntetéssel ismerték el, 1984-ben megkapta az Őszi Tárlat fődíját, a Tornyai-plakettet. 2004-ben Mártély, míg 70. születésnapja alkalmából Hódmezővásárhely választotta díszpolgárává.

 

Szeptember 8-ig tekinthető meg az a Dalí-válogatás, amely New Yorkból érkezett Várpalotára, a Dalí-alkotásokat Csíkós Nagy Zsuzsa New York-i gyűjtő, galériatulajdonos bocsátotta a várpalotaiak rendelkezésére. A tárlaton többi között a spanyol festőművész irodalmi alkotásokhoz készített grafikái láthatók, köztük Dante Isteni színjátékához készített illusztrációk közül nyolc, a másik sorozatban Lewis Carroll Alice csodaországban című művéhez készített fametszeteiből kilenc látható. Ezenkívül egyebek mellett egy Don Quijote- és sárkányölő Szent György-rézkarc, továbbá Szent Mihály-litográfia szerepel a tárlaton. Az alkotások mind szignózottak, számozottak. Salvador Dalí (1904-1989) a szürrealizmus legismertebb képviselője volt. A spanyol-katalán művész több mint 1500 festményt, sok könyvillusztrációt, litográfiát, színházi jelmeztervet, szobrokat alkotott.

 

Megnyílt a 32. Salgótarjáni Tavaszi Tárlat

Több mint kétszáz festmény, grafika, szobor és térplasztika látható a 32. Salgótarjáni Tavaszi Tárlaton. A Dornyay Béla Múzeumban augusztus 31-ig látható kiállításra az ország minden tájáról, sőt a határon túlról is érkeztek alkotások. A megnyitón az alkotók nevében megszólaló Kapócsy Judit festőművész úgy fogalmazott: a tavaszi tárlat kiemelkedő helyet foglal el a festők életében, egyrészt a tradíciói által, másrészt azért, mert a gazdasági recesszió miatt felértékelődtek a kiállítási lehetőségek. Idén közel négyszáz pályamű érkezett a tavaszi tárlatra. Főleg festményeket küldtek az alkotók, a grafikai anyag többségét ugyanis az ősszel megrendezendő Országos Rajz Triennáléra várják Salgótarjánba. Újdonság, hogy a korábbiaknál jóval több a plasztika. A 32. Salgótarjáni Tavaszi Tárlat nagydíját idén Kalocsai Enikő, salgótarjáni festőművész kapta, a Magyar Művészeti Akadémia díját Földi Péter festőművész, az Emberi Erőforrások Minisztériumának díját Székács Zoltán festőművész, a Magyar Festők Társaságának díját Várhelyi Éva festőművész, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének díját pedig Székely Kati képzőművész nyerte el.

Kapcsolódó cikkek:
Porcelánoktól a képregényekig
Kalandozások itthon és távol
Fantasztikus, mennyi kiállítás nyílt!

Cimkék:
kortárs képzőművészet,gyűjtmény,látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...