Tarzan-kultusz a Jászságban

TÉNYFELTÁRÓ

Szülővárosában nem kapott múzeumot, Jászalsószentgyörgyön viszont tisztelettel adóznak Johnny Weissmüller emlékének. A községben úgy tudják, az úszózseni nagybácsija tagja volt a helyi borbélydinasztiának.

Gurzó K. Enikő 2013-12-16 07:30
Cikk küldése e-mail:

Tarzan a Bánságban

Megható, hogy a Szolnok melletti Jászalsószentgyörgyön a helytörténeti gyűjtemény ápolja az egykori úszózseni, ötszörös olimpiai bajnok Johnny Weissmüller emlékét: a filmcsillagét, akinek emléktábláját nemrég távolították el a szülőházának kijelölt temesvári ingatlanról. A városvezetőség által kihelyezett plakettet az épület jelenlegi lakója rejtette el, és arra hivatkozott, hogy a kíváncsiskodó turisták folyton bekopogtatnak hozzá, bekérezkednek az otthonába, annak ellenére, hogy tájékoztatja őket: az általuk keresett sportfenomén és színészóriás tulajdonképpen két házzal arrébb született. Az történt ugyanis, hogy a múlt század elején épült sváb parasztházat néhány évtizede lebontották, helyére pedig felhúztak egy emeletes villát, így amikor Johnny Weissmüller egyik fia, John Scott 2004-ben, apja születésének centenáriumán hazalátogatott, egy másik házhoz vezették, ahol ceremóniát is tartottak. Scott urat amúgyis csak az ünnepség érdekelte, a hitelesség kevésbé.

Temesváron tehát, ahol a legtöbbek által Tarzanként ismert Weissmüller János 1904. június 2-án Elisabeth Kersch (szül. 1879, Freidorf) és Peter Weissmüller (szül. 1876, Varjas) fiaként világra jött, máig nem sikerült megadni a kellő tiszteletet a hírességnek, leszámítva, hogy 2012-ben díszpolgárrá választották. Az igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy a jobb érvényesülés érdekében Johnny gondolkodás nélkül letagadta származását, windberinek vallotta magát, sőt ahhoz, hogy amerikai állampolgársággal nem rendelkező emigráns szülők gyermekeként részt vehessen a párizsi Olimpián, identitást cserélt öccsével, aki két évvel fiatalabb volt nála, és már az USA-ban született. Ilyen háttérrel állított fel 67 világrekordot (az egyiket ezek közül csak tizenkét évvel később döntötték meg), aratott abszolút győzelmet 1924–1928 között öt olimpiai versenyszámban, majd 1932-től 34 játékfilmben szerepelt: tizenkétszer Tarzanként, tizenhárom esztendőn át Jungle Jumként. Életrajzába leszármazottai foglalták bele utólag, hogy a német anyanyelvű Weissmüllerek tégla- és dohánygyári alkalmazottakként szálltak fel 1905 januárjában az Ellis Islandba tartó S. S. Rotterdam fedélzetére. Nem sok sikerrel, hiszen a kelet-európai bevándorló apa a Pennsylvania állambeli Windberben is csak szénbányászként kapott munkát, majd később elhagyta családját is, is időnként visszatért Temesvárra.

 

Tarzan a Jászságban

A jászalsószentgyörgyi helytörténeti gyűjtemény vezetője, Lukácsi László szerint ezzel a távolba szakadt famíliával állt rokonságban az a fodrászmester, id. Weiszmüller Mátyás, Béla (1920-2003) és Mátyás (1906-1985) édesapja, aki már félig-meddig magyarul, vagyis Weiszmüllerként írta a nevét. Weiszmüller Mátyás egészségügyi feladatokat is ellátó borbélyműhelyt tartott fenn a községben: nemcsak hajat vágott, hanem fogat is húzott, és határozottan állította, hogy a Torontál (ma Temes) megyei Grabácból (vagy Garabos, ma Grabaț, németül Grabatz – ma Románia) került a Jászságba a 20. század elején. A levéltári források ezt alá is támasztják: Weiszmüller Mátyás (szül. 1876) feleségével, a vele egyidős vingai (1921-ig Temes megye, azóta Arad) Schüszler Teréziával költözött be a Jászságba a 20. század első esztendőiben, ahol 1904 és 1923 között tizenegy gyermeket nemzett. Hiteles okmányokkal alátámasztható származásuk persze még nem egyértelmű igazolása annak, amit az idősebbik Mátyásról az utókor állítani kezdett: miszerint testvére volt az Amerikában befutott Johnnynak – bár ma már ellentmondásos, mit tartott magáról a férfi, és históriáját mivel egészítették, színezték ki a leszármazottai.

 A pfalzi sváb Weissmüllerek Vérteskozma érintésével érkeztek meg Grabácba a 18. századi betelepítések idején: innen rajzottak ki a környező településekre. A Temes-Freidorfra beházasodott varjasi Weissmüller Péter téglavetőnek, Johnny édesapjának három fivére volt, Jakab (Jacob), Vilmos (Wilhelm) és Mihály, a legidősebb. Utóbbi Varjason (ma Variaș, németül Warjasch) maradt, ott is hunyt el 1935-ben, míg a három fiatalabb már 1890 körül átköltözött Varjasról (anyjuk, Barbara Sartorius/Satorius varjasi volt) Freidorfra, Temesvár külső negyedébe. Információink szerint innen egyikük sem került vissza Grabácra (noha Vilmosról egyelőre nem sokat tudunk), édesapjuk, Mihály (Michael, 1845–1915) családi fészkébe, hogy onnan továbbröppenjen Szolnok megyébe. A jászalsószentgyörgyi idősebbik Mátyás tehát nem lehetett a fivérük, amiként ezt néhány újságcikk az 1980-as esztendőkben elhintette a köztudatban. Érdemes viszont megfontolni, hogy Johann Peter Weissmüllernek, a világhírű sportolónak már a dédnagyapja, József (Joseph/Josef, 1806–1857) is grabáci lakos volt, miután a szépnagyapa, a harsbergi János (Johann, 1749–1831) Mihály (Michael, 1754–1790) öccse kíséretében itt telepedett le, s adott életet tíz gyermeknek. A Magyarországon szétszóródott Weissmüllerek és Weiszmüllerek tehát leginkább velük, illetve az ő leszármazottaikkal hozhatók rokoni kapcsolatba.

Egyáltalán nem kizárt viszont, hogy a nagyapák voltak testvérek, amiként ezt az 1980-as években a fiatalabbik Mátyás állította, hisz ezidáig nem sikerült kideríteni, voltak-e testvérei Johnny Mihály nevű nagyapjának. A családtörténet többi fejezetére ellenben rosszul emlékezett a borbélymester. Weissmüller Péter ugyanis nem Perjámoson (ma Periam, németül Perjamosch) született, ott csupán az édesanyjának, Barbarának voltak rokonai. Ugyanígy tévedett a színész édesanyjának eszéki eredetét illetően is: Erzsébet felmenőit az első telepesek hulláma sodorta Temesvár mellé, Freidorfra az 1700-as esztendőkben.

Ennek ellenére a Jászalsószentgyörgyön megőrzött fotók alapján szinte fenntartások nélkül elfogatható Weiszmüller Mátyás és Béla családtörténete, és tény, hogy ez a történet nem csupán a két bohém borbély szárnyaló fantáziájának szüleménye. Amennyiben nem tudnánk, hogy a képeken a jászsági Johnnykat örökítették meg a fotográfusok, könnyen elhihetnénk, Tarzan állt be pózolni a szentgyörgyiek közé.

Mindent egybevetve: a hely tárgyi örökségét lelkiismeretesen összegyűjtő helytörténeti kör kiállítótermét nem csupán a kuriózumnak számító Weiszmüller-féle borbélyműhely miatt ajánljuk az érdeklődők figyelmébe, hanem a hagyományőrző tagság azon igyekezetének elismeréseképpen is, hogy olyan értékek ápolására is vállalkoztak, amelyekhez oldalágon kötődnek, és amelyekről mások könnyen és felelőtlenül lemondtak. A gyűjteményt a régi iskolaépületben látható, a férfifodrászatnak ugyanis itt, a Jászság alsó határán sem akadt fenntartója, ezért most eladó, kiadó.

A Gurlitt-ügy és a restitúció magyar útja

RESTITÚCIÓ

Tisztázható-e a múlt szakapparátus és nyilvánosság nélkül?

2013. november 11. Mélyi József

A holokauszt múzeumai

Szélesebb értelemben vett tanulságok

A holokausztnak szentelt izraeli múzeumok nem pusztán a hatmillió áldozatot követelő náci népirtás történetét mutatják be, hanem a holokauszt történetének történetét is – érzékeltetve, hogy miként viaskodott...

2012. október 10. MTI

A panteon, Tussaud és Bond

Kiállított hősök

A világ az új Bond film lázában ég. Minden apró hír szenzáció. De vannak olyanok, amelyek továbbgondolásra is érdemesek. Tegnap egy ilyenre bukkantam: Bond a múzeumban. Megosztom.

2012. október 10. Frazon Zsófia
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...