©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Japán táj, japán tárgyakkal


Február 12-től várja a látogatókat a Néprajzi Múzeumban a Japán Alapítvány Budapest világutazó kiállítása. A tárlat a legnagyobb japán sziget északkeleti régiója, Tóhoku kézműves hagyományait és művészetét mutatja be.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2014-02-12 08:48:57

Janagi Szoecu, a Mingei népművészeti mozgalom atyja, a 20. század elején Tóhoku vidékén tett látogatása során fedezte fel a helyi kézművesség különleges szépségét és kezdte el a helyi használati eszközök és tárgyak köré csoportosuló gyűjtőmunkáját. Tóhoku kézműves kultúrája a mozgalom olyan meghatározó alakjaira is mély benyomást tett, mint a fazekasművész Kavai Kandzsiró és Hamada Sódzsi, a textilművész Szerizava Keiszuke vagy a kiemelkedő fametszetkészítő művész, Munakata Sikó.

 

A gazdag helyi kultúrával és történelemmel rendelkező, páratlan tengerparttal és hegyvonulatokkal csipkézett Tóhoku vidékére 2011-ben hatalmas pusztítással csaptak le a természet elemi erői. A tárlat célja, hogy bemutassa a katasztrófa sújtotta Tóhoku vidék kézműves valamint iparművészeti hagyományában rejlő különleges vonzerőt.

 

A kiállítás a Tóhoku régióban egykoron virágzó gazdag kézműves hagyományokból elsősorban azokat az alkotásokat tárja a látogatók elé, amelyek mind a mai napig épségben öröklődtek át az utókor számára. A kiállításra kerülő alkotások az iparművészet különféle területeiről, többek között a fazekasság, lakkművészet, textil- és fémművészet, fa- és bambuszalkotások sorozataiból kerülnek ki. A használati tárgyak és textíliák sokszínű válogatása mellett a Tóhoku régió kulturális szellemisége és népművészetének magával ragadó hagyománya ihlette alkotók művei is bemutatásra kerülnek.

 

A Tóhoku – Egy hányatott sorsú vidék kézműves hagyománya című japán népművészeti kiállítás 2014. március 5-ig látható a Néprajzi Múzeumban.

Kapcsolódó cikkek:
1. Japán
Japánból, szívből
A cseresznyevirág illata

Cimkék:
japán, kézművesség

    Muzeumok.hu Rss betöltése...