Bécs, Brüsszel, Berlin
KIÁLLÍTÁSOK
Milyen módon integrálhatók a tudomány eredményei a művészetbe? A többségi társadalom vajon készen áll, hogy új nézőpontból tekintsen a testi fogyatékkal élő művészekre? Menni vagy maradni? Kérdések kiállításokba ágyazva.
Brüsszel
Fogyatékkal élő belga és magyar kortárs művészek alkotásaiból nyílt kiállítás kedden a brüsszeli Balassi Intézetben. Az Újrafestett Valóság 2.0 című kiállítás jellegzetessége, hogy a képek mellett nincs feltüntetve, hogy az alkotó milyen fogyatékkal él, így az érdeklődők attól függetlenül ítélhetik meg a mű művészeti értékét.
A kiállítás elsődleges célja, hogy rávilágítson közös értékeinkre, és hogy mindenki számára egyértelművé tegye: a fogyatékkal élő művészek akaraterejük és kreativitásuk segítségével kiemelkedő színvonalú alkotásokra képesek. A kiállítás-sorozat címe, az Újrafestett Valóság pedig utal arra, hogy a tárlat rendezői azt szeretnék, hogy a többségi társadalom egy új nézőpontból tekintsen a testi fogyatékkal élő művészekre és alkotásaikra. A március 28-ig megtekinthető brüsszeli tárlat a Balassi Intézet, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Magyar Nemzeti Galéria közös programsorozatába illeszkedik. A magyar fogyatékkal élő festők képei körbejárják Európát. Róma, Berlin, Bécs, Brüsszel, Stuttgart, Párizs, London, Helsinki, Moszkva, Prága és Isztambul is vendégül lát képeket. A magyar alkotók művei mindenhol helyi fogyatékkal élő művészek alkotásaival egészülnek ki, majd decemberben az összes festményt kiállítják együtt a Magyar Nemzeti Galériában.
Fotó: Fürjesi Csaba alkotása
Bécs
Tudomány/Természet/Innováció címmel a tudomány és művészet lehetséges összekapcsolódását bemutató kiállítás nyílt csütörtökön a bécsi Collegium Hungaricumban magyar és osztrák művészek alkotásaiból. Tizenhat olyan alkotót kértek fel a tárlaton való részvételre, akiknek munkáit a legújabb technológiák és a fizika törvényeinek a művészetbe való beágyazása ihlette. A kiállítás azt mutatja be, hogy a tudomány eredményei milyen módon integrálhatóak a művészetbe. A tudomány és a művészet mindig is hatással volt egymásra, a kiállításon bemutatandó műalkotások arra keresik a választ, hogy a 21. században hogyan kapcsolódik össze a kettő. A tárlaton részt vevő művészek átértékelték a fizikai törvényszerűségeket, tudományos felfedezéseket és esztétikai értelmet adtak nekik. Így jelenik meg a kinetika vagy az optikai torzulás mint téma és mint művészeti kifejezőeszközt formáló erő. A tárlaton Antal Balázs, Mario Arbesser, Dániel András, Dieter Ch. Deller, Gáspár György, Haraszty István, Michael Hoch, Jakatics-Szabó Veronika, Kelényi Béla, Koralevics Rita, Lois Viktor, Orosz István, Szvet Tamás, Takács Szilvia, Christoph Überhuber és Varga Rita alkotásait láthatják április 4-ig az érdeklődők.
Fotó: Christoph Überhuber - Doppelgänger, 2013
Berlin
Magyar színházi és táncelőadásokat, filmet és kiállítást láthat a német közönség a Leaving is not an option?/Menni vagy maradni? című egyhetes magyar kortárs művészeti fesztiválon március 9. és 16. között a berlini Hebbel am Uferben (HAU). Az esemény zárónapján Mundruczó Kornél rendező, valamint Wessely Anna és Mélyi József művészettörténész beszélget aktuális magyar kultúrpolitikai kérdésekről.