©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Két város, két keréken


Budapesti kerékpáros berkekben nem számít újdonságnak, hogy a Néprajzi Múzeum biciklis projekttel rukkol elő, átfogó kiállítás azonban most először lesz látható az egyik legnépszerűbb közlekedési eszközről.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2014-04-11 09:00:32

A biciklik éppen olyan sokszínűek, mint az emberek. A Szabadkai Városi Múzeumban 2011-ben volt látható A biciklisek városa – A kerékpár történeti, néprajzi és művészeti aspektusai Szabadkán című kiállítás. Ez a tárlat áprilistól a Néprajzi Múzeumban lesz megtekinthető egy, a budapesti kerékpáros kultúrát bemutató anyaggal együtt. A két különálló, de egymástól elválaszthatatlan kiállítás elsősorban a városi kerékpározás bemutatását, népszerűsítését tűzte ki célul. A történeti vonatkozások feltárása mellett a tárlat azzal is foglalkozik, hogy egy hétköznapi jármű miképpen válik különböző közösségek, szubkultúrák meghatározó jegyévé. A Bicikliváros a 19. század második felétől kezdve tárgyakon, szövegeken és fotókon keresztül dolgozza fel a kerékpározás történetét a két városban. A klubok, sportesemények bemutatása mellett nagy hangsúlyt kap a Partizán Kerékpárgyár, valamint Weiss Manfréd és a Csepel gyár története, illetve a különböző mesterek, javító- és építőműhelyek, boltok megjelenítése is. A Bicikliváros megmutatja, hogy a 20. században a kerékpár hogyan válik munkaeszközzé, sportszerré, divatos kiegészítővé, a városi identitás fontos elemévé. Emellett olyan, társadalmilag érzékeny témákat is felvet, mint a nők és a kerékpározás története.

 

 

A Bicikliváros kiállításnak fontos része a kortárs városi biciklis kultúra bemutatása is, amelynek Budapesten mérföldköve volt a Critical Mass Budapest elnevezésű, 2004-ben indult kerékpáros demonstráció. Hasonló szerepet tölt be az évenként megrendezett szabadkai biciklis felvonulás, a Trimbi is. A kiállítás létrejöttét és a kapcsolódó programok megszervezését olyan városi biciklis szervezetek, közösségek és egyének is segítik, mint a Magyar Kerékpárosklub, a biciklis anyagokat újrahasznosító, illetve egyedi ruhadarabokat, táskákat készítő Alkatréxerész, Bagaboo, Balkantango, Cangira, Felvarrom, Fox Fux, Gesu, Gulyás Ferenc „Gulyi”, Gyáni Levente (Küllőkezű Edward), Musu, Recikli Kerékpárműhely, Serinsapi, vagy a Hungarian Cycle Chic nevű, a stílusos bringásokat bemutató mozgalom. A bicikli mozgékonnyá, nyitottá és szabaddá tesz: a távolságok nemcsak a helyek, hanem az emberek között is eltűnnek.

 

 

A megvalósításhoz együttműködő partnereink, társintézményeink nyújtanak segítséget: tárgyakat, fotókat, dokumentumokat biztosít számunkra a Csepel Kerékpárgyártó Zrt., a Kossuth Múzeum (Cegléd), Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum, a Magyar Posta Zrt., a Pajtás Bringabolt, Postamúzeum, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Tarapcsák Péter és további magánszemélyek is.

 

 

A Bicikliváros. Szabadka – Budapest című kiállítás 2014. április 14. – szeptember 28. között tekinthető meg a Néprajzi Múzeumban.

Kapcsolódó cikkek:
Útnak indult Magyarország legkisebb kiállítása
A mi szubjektív etnográfiánk
A Boglár-gyűjtemény

Cimkék:
kerékpár, néprajz, városi közlekedés

    Muzeumok.hu Rss betöltése...