Láttál már származási táblázatot?

VIRTUÁLIS TÁRLAT

A Magyar Nemzeti Levéltár online kiállítást nyitott a magyarországi holokauszt 70. évfordulójára.

Magyar Múzeumok Online 2014-05-15 18:34
Cikk küldése e-mail:

Zsidók kitiltása a fürdőkből, a gettósításkor, deportálások előtt történt öngyilkosságokról szóló jelentések, zsidó üzletek zár alá vételéről, zsidó tulajdonban lévő telefonok leszereléséről, vagy éppen a zsidótörvények hatálya alóli mentesítésekről szóló iratok – néhány abból a több, mint 100 dokumentumból, amely 2014. május 15-től bárki számára elérhetővé vált a Magyar Nemzeti Levéltár és tagintézményei által rendezett online kiállításon. A Szomszédaink voltak… – című, rendkívüli online kiállítás anyagait a holokausztra, illetve az egész vészkorszakra vonatkozó iratokból válogatták a Holokauszt Emlékév alkalmából.

 

A Magyar Nemzeti Levéltár is méltó módon kíván megemlékezni a magyarországi holokauszt tragikus eseményeiről, ezzel is adózva az ártatlan áldozatok emléke előtt. Az intézmény több tudományos konferencia, valamint magyar és angol nyelven is kiadott forrásközlő kötetek mellett egy, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára és a megyei levéltárak által őrzött, korabeli dokumentumokra épülő online kiállítással is hozzá kíván járulni a nemzeti emlékezet kultúrájának ápolásához, a tudományos igényű megközelítések forrásbázisának bővítéséhez.

A hét témakörbe rendezett online kiállítás a Magyar Országos Levéltár minden korábbi tárlatához képest két szempontból is úttörő. Az egyik maga a forma, vagyis hogy online módon, tértől és időtől függetlenebb formában, a hazai és nemzetközi közvélemény számára is hozzáférhetővé válik a levéltárakban található iratanyagból reprezentatívnak mondható válogatás. A másik pedig, hogy a téma vonatkozásában - a közgyűjtemények körében egyedülálló módon - országos perspektívát nyújtva, az intézményrendszer valamennyi tagintézményének és nagy tapasztalattal rendelkező levéltáros munkatársainak aktív közreműködésével, válogatták ki és látták el háttér információkkal a bemutatott dokumentumokat.

A kiállítás célja nem csupán néhány releváns dokumentumot közzététele a holokauszt emlékév alkalmából. A szervezők olyan tematikát állítottak össze, amely a magyar zsidóság helyi társadalmakba való beágyazottságából kiindulva mutatja be az 1930-as évek végének zsidóellenes törvénykezését, annak a mindennapi életre gyakorolt hatásait, majd a tragikus 1944-es esztendőt. Mindezek mellett a virtuális gyűjtemény érinteni kívánja a nyilas terror hónapjait éppúgy, mint végül a túlélők hazatérésének korántsem könnyű történetét is.

,,Békévé oldja az emlékezés”

KÖZTÉRI

Április 17-én köztéri fotókiállítás nyílt a budai vár alatti Corvin téren: az arra sétálók-nézelődők ismereteket szerezhetnek a zsidók és nem zsidók együttélésének mindennapjairól, a holokausztot megelőző...

2014. május 05. Magyar Múzeumok Online

Zsinagógaépítészet a vidéki Magyarországon

ELŐADÁS

Klein Rudolf előadása az MVMSZ Élet, sors, holokauszt konferenciáján hangzott el. Kocsis Katica összefoglalója.

2014. május 05. Kocsis Katica

Női sorsok a Holokauszt idején

GENDER

Az előadás 2014. április 28-án az MVMSZ által rendezett A magyarországi vidéki zsidóság – élet, sors, holokauszt című konferencián hangzott el.

2014. április 04. Kelbert Krisztina
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...