,,Békévé oldja az emlékezés”

KÖZTÉRI

Április 17-én köztéri fotókiállítás nyílt a budai vár alatti Corvin téren: az arra sétálók-nézelődők ismereteket szerezhetnek a zsidók és nem zsidók együttélésének mindennapjairól, a holokausztot megelőző ötven év hétköznapi életéről.

Magyar Múzeumok Online 2014-05-07 16:06
Cikk küldése e-mail:

A történelemmel való szembenézés elősegítésére rendezett fotókiállítás a Magyar Holokauszt Emlékév programjaként jött létre és május 18-ig tekinthető meg. A kiállítást Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke és Oláh János néprajzkutató, az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem rektorhelyettese nyitotta meg.

 

 

A koncepció egyszerű, és már sok helyen bevált: úgy beszélni a holokausztról, hogy nem a holokausztról beszélünk. Hanem konkrét személyekről, családokról, aratásról-cséplésről, cipészüzemről, vásári ruhapróbáról vagy egy úszóverseny győzteseiről. A képeken zsidó és nem zsidó személyek láthatók együtt valamilyen közös tevékenység közben, azt sugallva, hogy az a bizonyos hétköznapi kisember képes békében élni a másikkal – ha hagyja a történelem vagy a politika. A kiállítást a szervezők eleve a forgalmas köztérre szánták: lássák azok az emberek is, akik egy „múzeumszerű” épületbe soha el nem mennének még ingyenes látványosságért sem, és lássák minél többen a budai várat felkereső külföldiek közül is.

 

A kiállított fotók tíz intézmény gyűjteményéből származnak, köztük a Holokauszt Emlékközpont, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Centropa Alapítvány, a Néprajzi Múzeum és a New York-i Vishniac Archive gyűjteményéből. A magyar és angol nyelvű feliratok elmagyarázzák, mi látható a  képen, mikor, hol készült, kik láthatók rajta, és ha van rá adat, mi lett a képen látható személyek, családok sorsa, vagy ha erre nincs adat, mi történt a helyi közösséggel.

 

A Hagyományok Háza tevékenységi körének megfelelően elsősorban néprajzi témájú fotókat láthatunk, de annak érdekében, hogy teljesebb legyen a kép a XX. század első évtizedeinek mozgalmas, gyorsan átalakuló világáról a paraszti életet bemutató képek mellett a városi emberek mindennapjait felvillantó fotókat is beválogattak a rendezők. Tizenkét tablón tematikusan elrendezve találjuk a fényképeket néhány mondatos magyarázó szöveggel, élettörténettel, a kép készítési időpontjára és helyére vonatkozó adatokkal, a következő csoportokban: mezőgazdasági munkák, zsidó gazdálkodók, falusi életképek, zsidó kisiparosok, kereskedés, piacok és vásárok, boltok, üzletek, foglalkozások, tanulás és sport, első világháborús képek. (A megnyitón több idős vendég felismerte a képeken rokonait, ismerőseit, egyikük az édesapját.)

 

 

A kiállítás anyaga összegzésnek is tekinthető: a bemutatott anyag nagy része különböző kötetekben,és gyűjteményekben eddig is elérhető volt annak, aki kereste. Ez a néprajzi-művelődéstörténeti szempontú és személyközpontú összeállítás átélhetően beszél tényekről, adatokról az utca emberének. Biztosan lesznek, akik a látottak hatására felteszik a kérdést: vajon az én felmenőim, dédapám, nagyanyám mit is csináltak a húszas években vagy a háború alatt? És vajon én mit csinálnék, hogyan állnék helyt egy nehéz helyzetben? Talán lesz, akit a látottak arra késztetnek, hogy kinyissák a családi fényképalbumot. Rájuk gondolva az egyesület a kiállítás társprojektjeként gyűjtőpályázatot is hirdetett. A szervezők az összegyűjtött képek archiválják, és ha olyan terjedelmű anyag gyűlik össze, egy újabb kiállítás is megvalósulhat belőlük.

 

Reméljük, hogy József Attila jól gondolta: valóban békévé oldja az emlékezés. Emlékezni és megemlékezni fontos és szükséges, és akkor emlékezünk jól, ha, ha szembenézünk a tényekkel. Talán ez a kiállítás is könnyebbé teszi a szembenézést.

 

A kiállításról további képek itt találhatók.

A kiállítás kölcsönözhető! A szabadtérre tervezett, de beltéren is elhelyezhető kiállítás 12 táblát tartalmaz, a vízálló, nyomtatott tablók 2 x2, 2 méteres, súlyozott lábakon álló fémszerkezetű állványokon állnak. Az installáció szétszedhető, összerakható, szállítható.
Kapcsolat: Hagyományok Háza Baráti Köre Egyesület: 06-1/225-6078, hhbk@hagyományokhaza.hu vagy Láhner Mária: 30/9862-651

Zsinagógaépítészet a vidéki Magyarországon

ELŐADÁS

Klein Rudolf előadása az MVMSZ Élet, sors, holokauszt konferenciáján hangzott el. Kocsis Katica összefoglalója.

2014. május 05. Kocsis Katica

Elfeledett szomszédok Pápáról

Családok, sorsok, történetek a pápai zsidóság két évszázadából

3600/3-400 ember, 200/41 család, 600/150 fénykép, 32 tabló, 14 molinó, 1 város. A számok a pápai zsinagógában látható Elfeledett szomszédaink kiállítás alapadatai. A történet kezdete 2006-ra nyúlik vissza,...

2012. szeptember 09. Bata Tímea

A Túlélők fala

Installáció

A Holokauszt Emlékközpontban a mai napon avatták fel a Túlélők fala elnevezésű új interaktív installációt.

2012. augusztus 08. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...