|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Kezek Szingapúrban
A szingapúri ArtScience Museum építészeti szempontból a világon egyedülálló, különleges kapcsolatot jelképez a természet, művészet és tudomány között. Helyszíni beszámoló.
Szerző: Samu Krisztina | Forrás: | 2014-05-21 14:00:55
A tíz ujjú, integető kezeket formáló épület állandó kiállítása a művészet és a tudomány kapcsolatát mutatja be. A 6000 négyzetméternyi területen jelenleg két időszaki kiállítás is látható, amelyek rengeteg turistát és helyi lakost csalogatnak az épületbe. Ez a múzeum jó példa arra, hogy egy modern városközpontban felépített hivalkodó épülettel hogyan lehet tömegeket bevonzani, művészeti, műszaki és természettudományos ismereteket átadni.
A szingapúri ArtScience Museum a modern belváros egyik legkiemelkedőbb épülete. A múzeum a Marina Bay szélén, az öböl partján helyezkedik el, közvetlen környezetében van a Marina Bay Sands, a tetőmedencéjéről ismert hotel, egy luxus divatmárkáknak helyet adó, grandiózus méretű pláza, és a Hélix-gyaloghíd. A múzeumtól csak tíz perc séta az ország jelképe, a Merlion: egy oroszlán fejű, hal testű vízköpő szobor, illetve a Garden by the Bay, a szingapúri csodakert, ökoturisztikai központ, ami a fenntartható fejlődés jegyében épült. A múzeum 2011-ben nyílt meg, benne pedig egy gigantikus dinoszaurusz kiállítás is látható, míg a 3. emeleten Annie Leibovitz fotográfus életműkiállítása.
A tízszirmú, lótuszvirág formájú épületet Moshe Safdie tervei alapján készítették, aki figyelmet fordított a környezetvédelem hangsúlyozására: például az esővizet az épület mellékhelyiségeiben és szökőkútjában használják újra. Mindegyik ujjban, virágsziromban külön kiállítóterem található. A jelenleg nyitva tartó termekben multimédiás eszközökkel ismerhető meg a kivitelezés folyamata, a forma jelentősége (a buddhizmusban a lótuszvirág a felvilágosodást, újjászületést szimbolizálja), a tudomány és művészet kapcsolata, a természeti inspiráció fontossága és a biomimikri alkalmazásának lehetősége az építészetben. A múzeumot medence veszi körbe, melyen ezernyi vízililiom úszik, színessé varázsolva a modern, fehér, minimalista környezetet, ahol egyetlen kültéri molinó sem látható. (A dinoszaurusz kiállítást is csak egy, a tavon ízlésesen elhelyezett dinószobor reklámozza.)
A lótuszvirágszerű felső épületrészt egy acélszerkezet tartja. A virág második és harmadik emeletén az időszaki kiállítások találhatók, összesen 18 galériában. Itt tekinthető meg Annie Leibovitz fotóművész kiállítása, melyet a Random House rendezett, és a fotós 1990-2005 közötti években készült képeit mutatja be, a kiállítással azonos című könyvének népszerűsítése céljából (A Photographer's Life: 1990-2005). A kiállítás alkotói nagy összhangban válogatták össze a fotópapírra előhívott, kis méretű, fekete-fehér családi képeket, és a plakátméretűre nyomtatott, színes portréfotókat. A Rolling Stones fotósaként elhíresült, korábban rock and roll fotósként számon tartott művész divatmagazinoknak készített képeivel vált híressé, Demi Moore második terhességekor készült, nagy port kavaró aktfotóit is ő készítette. Közel 200 fényképe látható a tárlaton. Az 1949-ben született, vállaltan leszbikus fotográfus családi képei megható momentumokat közvetítenek, összejövetelek, nyaralások, születések és halálesetek pillanatai láthatóak.
Képek: a szerző felvételei; Wikipedia
Kapcsolódó cikkek:
Helyünkről, Európában
Londonban a látogatók arcát gyűjtik
Dinoszauruszok a Türingiai erdőben
Cimkék: