Kassák újra Párizsba látogat

KIÁLLÍTÁS

"Avantgárd mozgalmak az 1920-as években" címmel nyílik meg ma a párizsi Magyar Intézetben az Intézet és a Kassák Múzeum közös kiállítása.

Magyar Múzeumok Online 2014-06-05 15:00
Cikk küldése e-mail:

Kassák Lajos (1887-1967) a magyar művészet egyik különleges egyénisége, akit a hazai avantgárd mozgalom megindítójaként tartunk számon. Költő, író festő volt, de életútjának van egy másik fontos része is: szerkesztői tevékenysége, társadalmi aktivitása és szerepvállalása, nemzetközi kapcsolatrendszere, harcos attitűdje az új eszmékért. Kassák élete során több jelentős lapot is szerkesztett. Folyóiratainak jellegzetessége a nemzetközi horizonton való gondolkodás és az aktuális társadalmi, művészi kihívásokra való érzékeny és friss reakciókészség volt. Kassák legelső lapja az antimilitarista szellemiségű Tett (1915-1916) volt, majd ennek betiltása után indította meg talán legismertebb folyóiratát, az új és társadalmilag érzékeny művészet eszméit közvetítő MA című folyóiratot, amely 1916 és 1925 között működött.

 

A MA címlapja, IX. évfolyam, 5. szám, 1924.

 

Kassák 1920-ban Bécsbe emigrált és új szerkesztőgárdájával, többek között a Berlinben élő Moholy-Nagy Lászlóval és Kállai Ernővel látványosan megújította a lap arculatát. Magyarországra hazatérve 1926-27 között az avantgárd eszmék propagálását minden művészeti ágra kiterjesztő, háromnyelvű Dokumentum szerkesztésébe fogott, amely azonban rövid idő alatt légüres térbe került, majd megszűnt. A két világháború közötti időszakban Kassák a munkásságot érintő társadalmi kérdésekkel foglalkozott: Munka című lapja és a lap köré csoportosuló fiatal munkásértelmiséget tömörítő Munka-kör a munkáskultúra meghatározó fóruma lett Magyarországon. A második világháború után az Alkotással és a Kortárssal Kassák ismét művészeti kérdések felé fordult.

 

Avantgárd folyóiratok hirdetése a MA hátlapján, 1922.



A kiállítás a MA bécsi időszakát, az 1920 és 1925 közötti éveket állítja középpontba. Ez az az időszak, amikor Kassák az avantgárd művészet számára kedvező nemzetközi térben be tudott kapcsolódni az új művészet eszméit közvetítő kulturális információcserébe. Kassák személyén keresztül azt követjük végig, hogy milyen formában és csatornákon keresztül épültek ki a folyóiratok közötti kapcsolatok és hogyan alkottak eleven network-öt ezek a lapok. A kiállítás eredeti dokumentumokkal, fotókkal, magyarázó ábrákkal segíti a tájékozódást, a francia közönség számára hangsúlyosabban megjelenő referencia-pontokkal. A kiállítás arra szeretne rávilágítani, hogy a húszas évek Európájában a modern művészetben zajló mozgások és információcsere talán legfőbb médiumai a korszak avantgárd folyóiratai voltak, amelyeket a huszadik századi művészeti paradigmaváltás legfontosabb dokumentumai között tarthatunk számon.

 

Avantgárd mozgalmak az 1920-as években

A kiállítást megnyitja: Evanghelia Stead irodalomtörténész, egyetemi tanár (Université de Versailles St-Quentin-en-Yvelines)
Kurátor: Sasvári Edit, a Kassák Múzeum vezetője

A kiállítás július 12-ig látható.

További információ: a párizsi Magyar Intézet weboldalán és facebook oldalán

Design tett

ELŐADÁSOK

Új előadássorozat a Kassák Múzeumban "A Design tett – Társadalomformáló design Kassák Lajos munkásságában" című kiállításhoz kapcsolódóan!

2014. január 01. Magyar Múzeumok Online

Díjzápor Óbudán

SASVÁRI EDIT

GOOD DESIGN, Red Dot Design és MúzeumCafé Díj, Kassák-év, sikeres időszaki kiállítások. Egyszóval: a Kassák Múzeumban zajlik az élet.

2013. május 05. Sándor Anna

Konjunktúra és kiszorítás

BESZÉD

Kassák és Kassák 2 címen nyílt kiállítás a Kassák Múzeumban a művész nyugati karrierjéről. György Péter megnyitószövege.

2014. április 04. György Péter
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...