|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Frontkarácsony
A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum időszaki kiállításáról és a téma kutatásáról dr. Batári Zsuzsanna etnográfust, a kiállítás rendezőjét kérdeztük.
Szerző: Jókainé Gombosi Beatrix | Forrás: | 2014-12-24 08:39:21
Frontkarácsony az első világháborúban
Milyenek voltak a fronton a karácsonyok a világháborúk idején?
A frontkarácsonyok nagyon különbözhettek egymástól, attól függően, hogy a keleti vagy nyugati fronton, hadikórházban, lövészárokban, fogságban, tengeralattjárón vagy hadihajón élték meg, tisztek vagy a legénység tagjai. A frontvonal mögött állomásozók számára komolyan megszervezett alkalom is lehetett a karácsony, ahol akár még betlehemes játékot is előadtak. A fák lehettek kisméretű gallyak, de nagy, feldíszített élő fenyők is. A díszek változatossága a lehetőségeket tükrözte, akár dísz, szaloncukor, habcsók is díszíthette az ágakat, de az is előfordult, hogy kártyalapokat függesztettek fel. Az ünnep legfontosabb üzenete a világháborúban is a szeretet, a megbékélés volt, a karácsony lehetőséget adott arra, hogy a katonák kiszakadjanak a véres valóságból, és legalább gondolatban a szeretteikkel legyenek.
A katonák számára a Hadsegélyező Hivatal által gyűjtött szeretetadományokból ajándékcsomagokat állítottak össze, amelyeket a tábori posta kézbesített, de a családtagok is küldtek meglepetést a katonáknak a frontra.
Hogy állítottad össze a kiállítás koncepcióját?
Két fontos dolgot tartottunk szem előtt: az egyik az első világháború kitörésének 2014-es centenáriuma, a másik pedig a téli nyitva tartás lehetőségeiből adódóan az időszakhoz kötődő téma megjelenítése. A két tematikus egység a világháborús frontkarácsonyokban forrt össze, amelynek további érdekes kapcsolata van a paraszti kultúrával. A világháborús katonakarácsonyok ugyanis hatottak a feldíszített, álló karácsonyfa állításának széles körű terjedésére a parasztság körében, a hazatérő katonák által. Bár a karácsonyfa nemesi körökben már a 19. század elején megjelent, a parasztságnál jóval később kezdett el terjedni, ebben a folyamatban játszott szerepet az első világháború. Így a kiállítás második egységébe különböző karácsonyfák reprezentációját terveztük. A népi kultúrában a karácsonyfa állításának szokása szorosan összekapcsolódik a zöldág hagyománnyal is. A karácsonyfák történetének egyik legizgalmasabb fejezete a fát megelőző termőágakról, tövis- és léckarácsonyfákról, illetve a karácsonyfát fenyő hiányában kiváltó megoldásokról szól. Ezért többek között a feldíszített muskátlikat, leándereket is felidéztük a borókaágak mellett.
Képeslapok a 20. század első feléből
Mi volt számodra a legizgalmasabb a karácsonyfadíszek és a frontról küldött képeslapok gyűjtésében?
A karácsonyfadíszek gyűjtése során rá kellett döbbennünk, milyen nagy kihívásokat rejt a feladat, hiszen a karácsonyfadíszek sérülékenységüknél fogva hamar cserélődtek, a megmaradó darabokat pedig a családok őrzik, ezzel is ápolva a családi hagyományokat, az ősök emlékét. A karácsonyfadíszek változatos típusainak megismerése tovább bővítette az ismereteinket a 20. század eleji tárgykultúráról, ennek tanulmányozásában a korabeli katalógusok is segítettek.
A képeslapok gyűjtése szintén érdekes szakmai tapasztalat volt, több darabot régiségvásárok dobozaiban leltünk fel. Sok frontkarácsonyt ábrázoló fényképet sikerült megismernünk a Hadtörténeti Intézet és Múzeum fotótárában is. Így az írásos emlékek mellett gazdag képi anyagot sikerült összegyűjteni a kiállításhoz.
Nehézséget jelentett-e fellelni, gyűjteni, kölcsönözni a tárgyakat?
A legrégebbi karácsonyfadíszeket főként gyűjtőkön keresztül sikerült megtalálni. A paraszti karácsonyfákon a 20. század első felében főként természetes, ehető díszek voltak, így a ma fellelhető díszek nagy része inkább polgári miliőre jellemző darab. Nagyon örültünk neki, hogy társintézményekben találtunk néhány igazi egyedi darabot is: így toronykarácsonyfát, léckarácsonyfát, vagy lúdtoll karácsonyfát.
A kiállítás igazi nagy kihívás a kiállítás tervezése során az installáció elkészítése volt, hiszen nagyon sok romlandó eleme van, illetve nagyon sok természetes anyagot tartalmaz.
Frontkarácsony az első világháborúban
Él-e még és kimutatható-e a frontkarácsonyok hatása? Ha igen, milyen formában? Mely díszeket gyártják újra?
A frontkarácsonyok hatása a karácsonyfák terjedésében érhető tetten, az emlékezetkutatás eszközeivel nem vagy csak nehezen kutathatók, rögzíthetők más hatások. A díszek között a háború hatására megjelentek speciális darabok: így például repülők. Ezek közül múzeumi gyűjteményekben maradtak fent különleges darabok.
Milyen forrásokat használtatok a kiállításhoz?
Ezredtörténeteket, tábori újságokat, korabeli napilapokat egyaránt. A másik forráscsoportot pedig a naplók, levelek, tábori levelezőlapok, képeslapok képezik. A kiállítás paraszti karácsonyokat bemutató részéhez pedig használtunk fel interjúkat korábbi gyűjtésekből, illetve terepmunka keretében dokumentáltuk több táj karácsonyfa-állítási szokásait.
Megosztanál velünk egy szép idézetet zárszónak?
„Ma mindegyikünk örömmel lemond a karácsonyi ajándékról és az arra szánt koronákat vagy filléreket boldogan a harctérre küldi, hogy ott jusson mindenkinek egy szelet csokoládé, egynéhány cigaretta és egyéb ott nehezen nélkülözött apróság. És épen ezek az apróságok fogják eszükbe juttatni a fegyverek ropogása közben erről talán megfeledkező vitézeknek ama nagy és szent ünnepet.”
Érdekes Újság, 1914. december 26. 41. oldal: Az Asszonyok Érdekes Újságja rovat
A kiállítás 2015.február 28-ig látogatható a Skanzen Galériában.
Kapcsolódó cikkek:
Mit dobtak be karácsony előtt a múzeumok?
Háború, front - Jézuska és a katonák
Frontkarácsony
Cimkék:
kiállítás,gyűjtemény,látogató