|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Magyar bakák pergőtűzben
Az utóbbi idők egyik legsikeresebb tárlatát rendezték meg a kecskeméti Cifrapalotában, melyet több mint tízezren láttak és a nagy érdeklődésre való tekintettel február 15-ig meghosszítottak.
Szerző: Borzák Tibor | Forrás: | 2015-01-15 15:00:50
A Hazatérnek... 1914–2014 című monumentális tárlat az első világháború centenáriumi évében jött létre. A Kecskeméti Katona József Múzeum vezetése és a kiállítás kurátorai – dr. Tombáczné dr. Végh Katalin és Szabóné Bognár Anikó – elhatározták, hogy méltóképpen emlékeznek meg a nagy háborúról és a magyar katonák helytállásáról, a véráldozatokról. Nem a hátországot, hanem a frontot, még inkább a bakák háborús hétköznapjait akarták bemutatni. Másként hat a lelkünkre a mikrotörténelem, a személyes visszaemlékezés, és annak felismerése, hogy akár az én dédapám is lehetett az a katona, aki kezében tartotta a bemutatott viharvert imakönyvet vagy kicsorbult borotvát. Csakhogy a kiállítás rendezőinek már az anyag összeállítása kezdetén rá kellett jönniük, hogy a megyei múzeum saját gyűjteményében elég kevés tárgy és fotóanyag áll rendelkezésre a témában, így megkeresték a magángyűjtőket, a társintézményeket és a civil szférát. Számos különlegességhez jutottak hozzá az orvosi és a tábori lelkészi ládától a honvédtábornoki hagyatékon át a fegyverekig. Elmentek Észak-Olaszországba is, a Doberdóra és az isonzói csaták helyszínére, San Martino del Carso legendás magánmúzeumától egyebek mellett olyan tárgyakat kaptak kölcsön, amelyek régészeti ásatások során kerültek elő. A kecskemétiek „akciója” pár hónap alatt fantasztikus eredményt hozott: az eredetileg egy szintre tervezett kiállítást végül három emeleten tudták elhelyezni.
Túl a poklok poklán a világháború utóéletével – például a hadifogolytáborokról és a bennük zajló hétköznapokról, illetve a háborús hadszíntereken zajló kutatásokról és eredményekről – is szembesülhet a tárlatlátogató. Háború ihlette női ruhák, művészi igényű fényképek, színezett rajzok, újságmegjelenések s a termekben szóló magyar katonadalok utalnak arra a műfaji változatosságra és gondolatkifejezésre, amelyet a világháború inspirált. A második emeleten „Így! Most már lőhetnek… Köszönöm!” címmel három hadirajzoló festőművész, báró Mednyánszky László, Farkas István és Nagy István első világháborúban vállalt helyszíni munkálkodásába kapunk betekintést a kiállított rajzaikon és festményeiken keresztül.
Kapcsolódó cikkek:
Így! Most már lőhetnek…köszönöm!
"Maradni szégyen, veszni borzalom" - Magyar írók az első világháborúban
Frontkarácsony
Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató