|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Megszólítanak a képek
Kínálatunkban a Mészöly-Polc házaspár gyűjteménye, egy ferencvárosi fotódokumentáció,egy kolozsvári kortárs művész, kelet-közép-európai zsinagógák, három és fél Mini, és a megújult rádió- és televíziótörténeti kiállítóhely szerepelnek.
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2015-01-16 09:19:16
Szekszárdon a Művészetek Házában állítják ki a Mészöly Miklós-Polcz Alaine-gyűjteményét. A mától február 7-ig látható tárlaton a gyűjtemény mind a negyven darabja szerepel majd. A kollekciót 2007-ben - halála előtt nem sokkal - Polcz Alaine hagyta a Kovács Gábor Művészeti Alapítványra, amely katalógust is megjelentett a jelentős hazai alkotók műveit is magában foglaló anyagról. A gyűjtemény zömében Bálint Endre és Vajda Júlia festményeit, erdélyi üvegre festett ikonokat tartalmaz, de megtalálható köztük Szőnyi István és Sváby Lajos egy-egy műve is. A gyűjteménynek irodalmi kötődései nincsenek, alapvetően Mészöly és Polcz Alaine személyes és művészi kapcsolatait reprezentálja, többségét ajándékként kapta az íróházaspár Bálint Endrétől és Vajda Júliától, az ikonokat erdélyi útjaik során vásárolták, de Szőnyi István Zebegényi utca télen című festményéről, illetve egy ismeretlen orosz festő Mészöly-portréjáról nem tudni, pontosan hogyan került hozzájuk. A kiállítást a Kossuth-díjas írót három évtizeden át megörökítő fotóművész, Móser Zoltán ajánlja a közönség figyelmébe, aki halála előtt az utolsó képet készítette róla.
A romos Boráros tér
A Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjteményben ma nyíló és február 28-ig látható tárlat Budapest II. világháborús ostromát követő időszakban készült felvételek segítségével idézi meg a háborús pusztítást Ferencvárosban. Budapest ostroma a II. világháború legvéresebb városostromai közé tartozik. Először történt meg a magyar főváros története során, hogy az egész város csatatérré vált. A IX. kerületben is hatalmas volt a pusztítás, szinte az összes nagyobb gyár és üzem elpusztult, 993 lakóház tetőhéjazata, 809 lakóház tetőszerkezete szenvedett valamilyen sérülést, 31 lakóház rommá vált, 4716 lakás sérült meg, melyből 556 lakás teljesen megsemmisült. Szinte megbecsülni is lehetetlen, hányan maradtak fedél nélkül. Az élet újraindulását, a romok eltakarítását sok budapesti akarta megörökíteni. Szinte megszámlálhatatlan fényképfelvétel született a budai és pesti oldalon tapasztalt pusztításról, és az újjáépítésről. A kiállítás ezekből a pillanatképekből ad válogatást.
Egzisztenciátokat szerződés szavatolja
Ezzel a címmel nyílik ma a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum idei első tárlata Ciprian Muresan kolozsvári képzőművész munkáiból. Ciprian Mureșan Kelet-Európa rendszerváltás utáni művészgenerációjához tartozik. Posztkonceptuális gondolkodását szülőhazájának, Romániának történelme és politikája hatja át. Mureșan műveiben történelmi, társadalmi, valamint kulturális (képzőművészeti, irodalmi és filmes) referenciákat sajátít ki, amelyeket aztán új összefüggésekbe helyez. A kultúra terjedésének mechanizmusa érdekli: műveiben a közelmúlt emlékezetének és a valóságos tapasztalatnak ambivalens vagy egyenesen ellentmondásos kapcsolatát, valamint a politikai-vallási hatalom és a civil társadalom viszonyát tanulmányozza.
Előszeretettel hivatkozik a modernitás történetének ikonikus darabjaira, miközben napjaink társadalmi megrázkódtatásaiból eredő kérdéseket tesz fel, mint például az utópiák bukása, az új technológiák hatása a vizuális kultúrára – animációs filmek fetisizálásán keresztül –, vagy épp a civil társadalom viszonya a hatalom különböző formáihoz. A történelmet, a vallást a populáris kultúrából merített egyszerű gesztusokkal és módszerekkel ragadja meg, miközben visszahelyezi jogaiba a személyes tapasztalat és kifejezés fontosságát. A kiállítás 2015. március 22-ig látható.
A Magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium vándorkiállítása mától várja látogatóit a szlovéniai Lendván. A tárlat elsősorban az építészeti örökséget és stílusokat kívánja bemutatni a térség országaiból. Maribortól Ukrajnáig számos magyarországi és azon kívüli zsidó építészeti kincset mutatnak be, s a tárlat a ma is zsinagógaként használatos felújított imahelyekről, illetve a pusztulóban lévő, de romjaiban is lenyűgöző műemlékekről egyaránt képet ad. Mint a kiállítás katalógusában is szerepel: Kelet-Közép-Európában, különösen a 19. század közepétől a zsidóság erősödő asszimilációja és a társadalmi modernizációban való részvétele a zsinagógaépítészetben is nyomon követhető. A kiállítás ezért egyfajta tér- és időutazás, megmutatja, hogy ebben a soknemzetiségű régióban a zsidóság életmódja megváltozott, társadalmi, gazdasági, kulturális és szellemi fejlődéshez való hozzájárulása felgyorsult. A tárlat nemcsak a zsidó emancipáció lépcsőfokait szemlélteti, de azt a változatos elfogadást és toleranciát is, ahogy Kelet-Közép-Európa népei a zsidókat fogadták és befogadták, és ahogy a zsidóság is tiszteletben tartotta a befogadó nemzetek elvárásait és hagyományait. A tárlat, amely a ma kiállítóteremként használatos lendvai zsinagóga épületében nyílik, egyebek közt Tel-Avivban, Szabadkán, Belgrádban, Los Angelesben, Rigában, Helsinkiben és Stockholmban volt már látható.
3 és fél Mini
Működő Mini-motor és sok más érdekesség várja a látogatókat a Közlekedési Múzeum két szintes kiállításában, amely a Mini Club Hungary megalakulásának 20. évfordulójára emlékezik. A kiállításon a látogatók nemcsak a legendás brit autókkal ismerkedhetnek meg, hanem az egyik félbevágott autóba beleülve megtapasztalhatják, milyen a Mini életérzés. A kiállításra a klub tagjai egy több helyen megnyitott, a belső működést láthatóvá tevő bemutató Mini-motort készítettek és állítottak ki. Az indítógombot megnyomva mindenki megcsodálhatja a belső égésű motor lassított működését, a sebességváltó és a differenciálmű fogaskerekeit, a gyújtás kiosztását, a himbák és a szelepek mozgását. A három teljes kiállított Mini egyike az 1965-ös München-Bécs-Budapest Rallye győztes versenyautójának replikája.
Megújult Rádió- és Televíziótörténeti Kiállítóhely
A közmédia történetét csütörtöktől bemutató tárlaton látható tárgyak mögötti lényeget fotók, hanganyagok és mozgóképek segítségével ismerhetik meg a látogatók, a stúdióban pedig kipróbálhatják a televíziózást és a rádiózást. A kiállítóhely épületében helyet kapott egy legújabb technológiával felszerelt Samsung Smart School is, ahol az iskolásoknak tartanak majd digitális képzéseket és foglalkozásokat. A diákok az "okos iskolateremben" a magyar irodalom és a magyar történelem érdekességei között tallózhatnak okostábla és tabletek segítségével.
fotó: MTI
A korábbi technikatörténeti tárlatot szerették volna többé tenni úgy, hogy a látogatók megismerhessék, mit is közvetítenek a kiállított tárgyak. A kiállítóhely megújításakor fontosnak tartották azt is, hogy a tárlatra ellátogató diákok igazi élményben részesüljenek: a számukra megszokott módon, tablettel a kezükben, QR-kódokat felhasználva, nemcsak a tárgyakat tudják megtekinteni, hanem a tableten képeket, hangzó anyagot és mozgóképet is követhetnek. De lehetőség nyílik kipróbálni egyebek mellett a szélgépet is, a stúdiókban készített anyagot pedig hazavihetik. Egy ilyen kortörténeti kiállítás és okostanterem nagyban hozzájárulhat az információk szerzéséhez, és a történelmi valóság sokkal könnyebben átadható így, mint az iskolapadban
Kapcsolódó cikkek:
A falbontó. Immendorff. Éljen a festészet!
Tervek 2015-re
Magyar bakák pergőtűzben
Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató