Bigot-pavilon

LAST MINUTE

Csütörtökön – azaz: ma – látogatható utoljára a Bigot-pavilon című kiállítás az Iparművészeti Múzeumban.

Magyar Múzeumok Online 2015-02-19 08:00
Cikk küldése e-mail:

 A francia szecessziós épületkerámiákat felvonultató tárlat darabjait közel 70 ezren látták a megnyitó óta. A múzeum bármely kiállítására érvényes belépőjeggyel ingyenesen, külön jegy váltása nélkül lehet megtekinteni a szecesszió párizsi műremekeit. A múzeum olyan „rejtett kincseit” tárta a közönség elé, amelyeket több mint száz évvel ezelőtt a párizsi világkiállítás vendégei láthattak utoljára. Alexandre Bigot szecessziós épületkerámiai mintakollekciója, a Bigot-pavilon, amelyet Radisics Jenő 1900-ban a párizsi világkiállításon vásárolt, eddig még soha nem került bemutatásra.

1900-ban a francia fővárosban rendezték meg a „szecesszió világkiállítását”. A magyar állam támogatásával az Iparművészeti Múzeum akkori főigazgatója, Radisics Jenő a kiállítás legkvalitásosabb darabjait vásárolhatta meg, kivételesen magas összeg felett rendelkezve. A tárgyak között volt Alexander Bigot (1862-1927) szecessziós építészeti mintadarabokból, elemekből – falburkolatokból, kandallókeretekből, plasztikus díszű oszlopokból, konzolokból, frízekből – összeállított pavilonja is, amelyet a kiállítás bontását követően Budapestre hozattak. A tárgyakat az Üllői úti Iparművészeti Múzeum hatalmas pincéjében helyezték el. A monumentális építészeti kerámiák azonban eddig még sohasem voltak kiállítva, csak kisebb válogatásokat láthatott a múzeum közönsége az elmúlt évtizedekben.

A kiállításban megtekinthető egy olyan új szerzemény, amelyet most először tártak a nagyközönség elé. Az Iparművészeti Múzeum 2012 végén állami támogatással vásárolta meg azt az ezüstfoglalattal díszített, kivételesen ritka ivókészletet, amely Bigot kerámiagyárában készült, 1900 körül, formája, kivételesen szép máza, ezüstből készült foglalatának igényessége a luxus használati tárgyak világát mutatja be.

A Bigot-pavilon a zárás előtti utolsó napon külön jegy vásárlása nélkül, például Az ősi Kína kincsei vagy a Lechner, az alkotó géniusz kiállításokra szóló érvényes jeggyel látogatható az Iparművészeti Múzeumban.

In memoriam 1956

KABINETSZEKRÉNY

1956 novemberének első napjaiban a Corvin köz és a szomszédos Kilián laktanya heves és elkeseredett küzdelem színtere volt. Ennek nyomát őrzi az Iparművészeti Múzeumban egy Bécsből származó...

2014. október 10. Iparművészeti Múzeum

Háborúból Béke

WEBSZEMLE

Az Iparművészeti Múzeum honlapján a Hírek rovatban több izgalmas tárgyra bukkanhat a szemfüles látogató. A fajansz kanna az Esterházy-kincstár emblematikus tárgyinak egyike, amelynek a története is...

2014. július 07. Iparművészeti Múzeum

Császári uzsonna az Iparművészetiben

WEBSZEMLE

Az Iparművészeti Múzeum honlapján a Hírek rovatban egy izgalmas tárgyra bukkanhat a szemfüles látogató. Címe szerint: egy császári uzsonna különös kellékére az Esterházy-kincstárból.

2014. június 06. Iparművészeti Múzeum
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...