©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A cserkészet vert tábort a múzeum közepén


A Jász Múzeum új kiállítása a jászberényi civilek egyik szervezetének életére reflektál. Közös munka, közös eredmény!

Szerző: Kiss Erika | Forrás: | 2015-10-21 12:00:17

Nagyon sok minden „költözött” már be a jászberényi Jász Múzeum kiállítótermébe. Volt már ott I. világháborús lövészárok, hűtőszekrények és alumínium edények bemutatója, sok százéves kriptákban megmaradt koporsók, kávéházi berendezések, faragott bútorok jászhímzéssel díszítve, és más ritkaságok is. Cserkésztábor még nem volt, de szeptember 15-től ez látható. Jászberényben 1925-ben alakult az első cserkészcsapat, az 1917-ben fiúk számára alapított Tanítóképző Intézet diákjai részvételével. Ennek 90. évfordulójára rendezték az új kiállítást.

A megnyitón a város két öregcserkésze, dr. Suba György és Faragó László együtt tanulmányozta, hogyan is sikerült a rendezőknek a cserkészélet emlékeit, szépségeit, értékeit bemutatni az összegyűjtött anyagból. A látottakkal pedig elégedettek voltak.

Két öregcserkész: dr. Suba György és Faragó László

 

Hortiné dr. Bathó Edit, a múzeum igazgatója hosszan sorolta, milyen sok relikviát kaptak. A múzeum holdudvarában több olyan gyűjtő található, akik mindig hozzátesznek egy-egy kincset az aktuális kiállítás anyagához. Eszközök, felszerelési tárgyak, iratok, jelvények, korabeli leírások és rajzok, régi fotók tucatjai közül válogathattak.

Jászberényben 1989-ben szerveződött újra a helyi, 298. Lehel vezér Cserkészcsapat. Ők is nagy segítséget adtak a tárlat megrendezéséhez. Sőt, igényük volt arra, hogy a mozgalom történetének, emlékei felelevenítéséről, bemutatásról se feledkezzenek el az itt élők. A jelenlegi kiscserkészek is segítettek, s a tárlat megnyitóján cserkészindulóval, dalokkal köszöntötték a vendégeket. Látható, tapasztalható volt, hogy vezetőik Vidovich Kálmán csapatparancsnok és Szálkai József parancsnokhelyettes irányítása mellett alaposan beletanultak a cserkészélet hétköznapjaiba. Mai egyenruhájuk, öltözetük minden darabja – ingtől a nyakkendőn át a zokniig, bakancsig - közel olyan, amely 20. század eleik számára is használatos volt.

 

 

A rendhagyó tárlat megnyitóján Buday Barnabás, a Magyar Cserkészszövetség elnöke – civilben evangélikus lelkész - elismeréssel szólt arról, hogy a berényi cserkészek milyen igényesen viselik mindazt – a cipőfűzőig –, ami egy cserkésznek előírás. Annak is örült, hogy generációk – általános iskolástól egyetemistáig - együtt vannak jelen a csapatban, így a tapasztalatok átadása, a tanulás sem okozhat gondot. Működik itt is egy közösség, amihez a fiatalabbak szívesen csatlakoznak, s ez talán a legfontosabb. A mozgalom éppen tagjai által válik értékessé. Ez régen és a jelenben is így van.

 

 

A kis múzeum termeiben egy komplett cserkésztábort sikerült a rendezőknek összeállítani sátorral, bográccsal, tűzhellyel, zászlóval együtt. Ehhez hatalmas fotóháttér is segíti a természeti környezetben való megjelenítést. A cserkésztábor felszerelése, elrendezése pedig teljesen hiteles. Több „kiscserkész” teremőr – próbababák egyenruhába öltöztetve - is vigyázza a tárlatot. A vitrinek, plakátok, szöveges táblák, képek, enteriőrök pedig igazán jól segítik a cserkészélet emlékeinek felelevenítését.

Ez a kiállítás 2016 tavaszáig látható Jászberényben, a Jász Múzeumban.

Fotó: Kiss Erika

Kapcsolódó cikkek:
Egy különleges nép az ország közepén
140 éves a Jász Múzeum!
20 éves születésnap Jászberényben

Cimkék:
Jász Múzeum

    Muzeumok.hu Rss betöltése...