©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Belelátnak a banki kimutatásainkba, számítógépünk dokumentumaiba...


10 művész mutatja be az OSA Archívumban, hogyan mossa el a megfigyelési kultúra a magán- és a közszféra közti határt.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2015-10-25 18:06:12
A kormány már a 40-es évek óta a teljes telekommunikációs ipar kurvája. Mindent megfertőztek. Belelátnak a banki kimutatásainkba, számítógépünk dokumentumaiba, e-mailünkbe, lehallgatják a telefonbeszélgetéseinket… Mindent, ami dróton vagy frekvenciahullámokon jön. Minél több technológiát használunk, nekik annál könnyebb megfigyelni bennünket. Szép új világ. Hát ajánlom is, hogy az legyen. (A közellenség, 1998. Brill/ Gene Hackman)

 

Tomas van Houtryve, Diákok az iskolaudvaron a kaliforniai El Dorado megyében. 
"Napok, amikor kék az ég" sorozatból. © Tomas van Houtryve
A művész drónra szerelt fényképezőgépével olyan helyszíneket és összejöveteleket fotózott
az Egyesült Államokban, amelyek az
amerikai bel- és külföldi drón-hadviselés helyszíneire utalnak,
és
reflektálnak a magánszféra és a napjainkban folyó háborúk kérdéseire.

 

New York után Magyarországra érkezett a Moving Walls22 Watching You, Watching Me Megfigyelés a fotográfus szemével című kiállítás, mely október 14-én nyílt az OSA Archívum galériájában. Az USA-ban már nagy sikert aratott kiállítás kormányok, vállalatok vagy egyes emberek napi kommunikációs adatainak világméretű tömeges megfigyelését vizsgálja abban a kontextusban, hogy a fotográfia hogyan lehet egyszerre a megfigyelés eszköze és a megfigyelés negatív hatásait feltáró mű. Ez a fajta tömeges megfigyelés, az így gyűjtött és felhasználható információk könnyen az elnyomás és diszkrimináció eszközeivé válhatnak és a magánélethez való jogunkat is veszélyeztetik. Tíz művész vállalkozott arra, hogy láthatóvá tegye a titkosat és a láthatatlant, mindezt eltérő eszközvilággal és nagyon különleges látásmóddal.

A tíz művész a műholdas képtől a street view-ig terjedő különféle képek felhasználásával és különböző módon mutatja be, hogy a megfigyelési kultúra hogyan mossa el a magán- és a közszféra közti határt. A technológia fejlődésével mindinkább megfigyelhetőek lesznek napi interakcióink, és e projektek azt a fontos kérdést feszegetik provokatív módon, hogy mi a szerepe a magánszférának alapvető szabadságunk és jogaink megóvásában.

A kiállításhoz rendezvények is kapcsolódnak, amelyek a budapesti Goethe Intézet és a New York-i Nyílt Társadalom Intézet együttműködésében valósulnak meg:

 

Simon Menner, Cím nélkül, 2013 [Stasi-ügynök az álruhákról tartott
szemináriumon], 2013. - "A Stasi archívum képeiből" sorozatból.
Simon
Menner/BStU
A művész a kelet-német állambiztonsági szolgálat archívumában talált képeket mutatja be,
amelyek arról tanúskodnak, hogyan
használta a Stasi a fényképezést ügynökök kiképzésére,
titkos
házkutatás lefolytatására és emberek mozgásának követésére.

 

Secret Police Nemzetközi Filmfesztivál

2015. október 21. és december 2. között szerda esténként 18 órakor az OSA Archívumban, 1051 Budapest, Arany János u. 32.

Titkos házkutatás végrehajtása. Operatív megfigyelés előkészítése.
1960-as és 1980-as évekből származó csehszlovák, kelet-német, lengyel, magyar és román állambiztonsági oktatófilmek, operatív filmek és a belőlük készült dokumentumfilmek. A vetítések előtt és után beszélgetés filmrendezőkkel, történészekkel, állambiztonsági levéltárosokkal.

 

A Verzió Filmfesztivál programja: A megfigyelés dokumentálása

2015. november 10-15., Toldi, Művész és Cirko-Gejzír mozi, Kino Cafe

A 12. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál tematikus vetítéseket szervez a megfigyelés különböző értelmezési lehetőségeiről. Láthatóak lesznek Harun Farocki, Eyal Sivan és az Akadémia díjával kitüntetett Laura Poitras munkái is. A teljes program a www.verzio.org oldalon található.

 

Finisszázs

2015. december 8., OSA Archívum, 1051 Budapest, Arany János u. 32.

Kapcsolódó cikkek:
Mikszáth és a telefon
Megtalált fotók
Szabadságra csábító művészet

Cimkék:
OSA

    Muzeumok.hu Rss betöltése...