Mosonyi Emil - a mérnök, a tanár, az ember

Emlékszoba Gyulán

Tavaly lett volna százéves a hazai vízügytörténet egyik legnagyobb alakja, Mosonyi Emil professzor. Tiszteletére a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság emlékszobát nyitott Gyulán, hamarosan kialakítandó vízügytörténeti bemutatóházában.

Lévai Ildikó 2011-08-21 20:22
Cikk küldése e-mail:

Dr. Mosonyi Emil professzor Kossuth- és Széchenyi-díjas vízépítő mérnök, a Magyar Köztársaság Zászló-rendjének tulajdonosa 1910. november 10-én született Budapesten, és 2009. április 24-én hunyt el Németországban.

 

A világhírű mérnök, kutató, tudós, tanár több nemzeti akadémia tiszteletbeli tagja, öt egyetem díszdoktora, nemzetközi szakmai szervezetek tagja, elnöke, tiszteletbeli elnöke volt. A vízerő-hasznosítás, hidraulika, folyószabályozás és vízi utak témakörében a világ egyik legelismertebb szakemberének tartották. A világ 52 városában tartott előadásokat, több mint 250 tanulmány mellett alapműnek számító könyvek szerzője. Főműve, a Vízerő-hasznosítás magyar, német, angol és kínai nyelven is megjelent.


Élete során számtalan díjat kapott, kettőt pedig róla neveztek el. A Nemzetközi Vízerő Szövetség 2004 óta évente adja át a Mosonyi-díjat legjobb szakembereinek, a másikat pedig 1993-ban Új-Zélandon, az Aucklandi Egyetemen alapították, és minden évben a „fenntartható vízerő” témában a legjobb tanulmányt benyújtó hallgató kapja meg. A londoni Nemzetközi Életrajzi Központ Mosonyi professzort olyan nemzetközi érdemrenddel tüntette ki, amelyben a világon csak 500 ember részesülhet. 2002-ben Cannes-ban szakmája „Oscar-díját”, a Nemzetközi Vízügyi Szimpózium Nagydíját is átvehette. A Körös-vidék vízgazdálkodásában kiemelkedő szerepű békésszentandrási duzzasztómű felavatásának 50. évfordulóján a létesítmény tervezésében és építésében közreműködő professzort a „Vízgazdálkodásért” éremmel tüntették ki, 1991-ben a Magyar Köztársaság Zászlórendjét vehette át. 2006-ban a Széchenyi-díjat is megkapta.

 

Mosonyi és Békés

Dr. Mosonyi Emil pályakezdése erőteljesen kötődött Békés megyéhez, tevékenysége a térség műszaki kultúrájának fontos részévé vált. Fiatal mérnökként első két jelentős munkája a békésszentandrási duzzasztómű statikai tervezése és a mezőtúri árvízkapu tervezése volt. Ezek a munkák akkor a békési térség számára a túlélés esélyét jelentették. Békés megye helyzetét Mosonyi Emil élete végéig figyelemmel kísérte. A megyéhez fűződő különleges viszonyáról 2005-ben így írt levelében:

 

„…Békés megye, a Körös völgye Magyarországnak az a része, amelyhez különleges szakmai és emberi kötelékek fűznek. Mert ezen a területen szereztem meg azt a mérnöki gyakorlati tudást, amely később – még több évtized után, Németországban és számos más országban – nagy hasznomra volt nehéz problémák megoldásához és az oktatásban.”


2005-ben tett megyei látogatását követően jelezte – kötődését kifejezve Békés megyéhez –, szívesen bocsátaná rendelkezésre személyes tárgyainak, bútorainak egy részét egy halála után kialakítandó emlékhely céljaira.

 

Az emlékezés helye

 Születésének centenáriuma alkalmából, tisztelete jeléül a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság emlékszobát hozott létre Gyulán abban az épületben, amelyben a közeljövőben vízügytörténeti bemutatóházat rendeznek be. Az emlékszobában helyett kaptak a világhírű professzor személyes tárgyai: íróasztala, könyvszekrénye, az a nagyító szerkezet, amely élete utolsó időszakában az olvasást és írást tette lehetővé számára, kitüntetéseinek egy része, könyveinek sokasága, írószerei, fényképek, tervek, dokumentumok, de itt látható az a kis bőrönd is, amely a világban tett utazásain mindvégig vele volt.

 

A személyes tárgyak mellett tablókon jelenik meg Mosonyi Emil mint mérnök, tanár, ember. Egy világtérképen nyomon követhetők a professzor szakmai munkásságának főbb helyszínei, egy érintőképernyős számítógép segítségével nézhetők, olvashatók, hallgathatók egyes művei, előadásai, és külön lapozóban olvashatók azok az írásai, levelei, amelyek Békés megyei kötődéséről tanúskodnak.

 

 Magyarországon több városban, különböző formában őrzik a világhírű tudós emlékét. Könyvtárának jelentős részét – Széchenyi-díjával együtt – még életében az esztergomi Duna Múzeumnak ajándékozta. A Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság által létrehozott emlékszoba egyedülállóan jeleníti meg Mosonyi Emil teljes életútját, teljesítve ezzel a professzor végakaratát. A kiállítás az emlékezés helye mindazoknak, akik ismerték munkásságát, egyben lehetőséget ad bárkinek, hogy megismerhesse e nem mindennapi személyiséget és gazdag életpályáját.

 

 

Az emlékszoba előzetes bejelentkezéssel látogatható hétköznapokon 8–16 óráig Gyulán, a Városház u. 25. szám alatt. Bejelentkezés személyesen Gyula, Városház u. 26. sz. (Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság), illetve a 66/526-400-as telefonszámon.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...