©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Tűzoltás és katasztrófavédelem


Kiállítással és nemzetközi tudományos konferenciával ünnepelte 60. születésnapját a Katasztrófavédelem Központi Múzeuma.

Szerző: Berki Imre | Forrás: | 2015-11-27 13:11:42

A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében, a Katasztrófavédelem Központi Múzeuma fennállásának hatvanadik évfordulója alkalmából kiállítás nyílt a Duna Palotában, illetve nemzetközi szakmai konferenciát tartottak A rendvédelmi és műszaki muzeológia aktuális kérdései címmel

A Duna Palota Falk Miksa termében november 23-ig volt megtekinthető a hazai tűzoltóság történelmét és tárgyi emlékeit bemutató kiállítás, melyet dr. Tollár Tibor tű. vezérőrnagy, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság megbízott főigazgatója nyitott meg. Tollár utalt rá, hogy a 2015 a jubileumi rendezvények jegyében telik, de tulajdonképpen a hatvanadik helyett már a kétszázadik születésnapot is ünnepelhetné a múzeum, hiszen már 1813-ban is gyűjtöttek anyagot nagy tűzesetek után. Attól függetlenül, hogy hány év telt el az alapítása óta, az intézmény az idők során mindent megtett, ami a feladatai közé tartozik. A mostani kiállítással a hazai tűzoltó-történelem kincsestárát mutatták be a látogatóknak, a tárlókban látható anyag ilyen összetételben még soha nem volt látható. A főigazgató külön kiemelte a nyíregyházi Jósa András Múzeumtól kölcsönkapott ezüst tűzoltókincseket, amelyeket a nyolcvanas években kutattak fel, és hoztak haza Ausztriából.

A tárlat átfogó tájékoztatást adott a magyar tűzoltóság múltjáról, testközelből megtekinthető volt több felújított szerkocsi, valamint a múzeum víziorgonája, amely hű mása annak az ókori víziorgonának, amelyet az írások szerint időszámításunk szerint 228-ban az aquincumi tűzoltó testület parancsnoka adományozott az állománynak, és a tűzoltók székházának leégésekor pusztult el.

A kiállítás követte A rendvédelmi és műszaki muzeológia aktuális kérdései című nemzetközi szakmai konferencia, amelyet dr. Bérczi László tű. dandártábornok, országos tűzoltósági főfelügyelő nyitott meg. Előadásában kiemelte Minárovics János alapító igazgató munkásságát. Az intézmény, mondta, folytonos megújulásra képes, így például 2012-től a tűzoltóság mellett a polgári védelem és az iparbiztonság is megjelenik a gyűjteményben. Arról sem szabad megfeledkezni, tette hozzá a tábornok, hogy a budapesti mellett már kihelyezett kiállítás van Vörsön, Bonyhádon, Egerben és Nagycenken is.

A konferencia első előadását Varga Noémi az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közgyűjteményi Főosztályának munkatársa tartotta, aki az országos szakmúzeumoknak a múzeumi rendszerben betöltött helyéről beszélt. Ambrusz József c. tű. ezredes a múzeumnak az oktatás rendszerében vállalt szerepéről tartott előadást. A rendészeti szakmai muzeológia ausztriai helyzetéről Gerald Schimpf, a Bécsi Tűzoltó Múzeum vezetője értekezett, a Pénzügyőr és Adózástörténeti Múzeum tevékenységét Mészáros Balázs mutatta be. Dr. Hentz Károly a műszaki muzeológia aktuális kérdéseit feszegette, Béres Ferenc tű. alezredes pedig a hagyományőrzők és a múzeumok kapcsolatát tárta a hallgatóság elé. A Katasztrófavédelem Központi Múzeumának jövőbeli terveiről, a fejlődés irányairól az intézmény igazgatója, Berki Imre tartott előadást.

A konferencia áttekintette az országos szakmuzeológia helyzetét, ezen belül különösen a rendvédelmi, rendészeti és a műszaki múzeumok speciális helyzetét, hazai és nemzetközi kapcsolatait, az oktatásban, hagyományőrzésben betöltött szerepüket.

Kapcsolódó cikkek:
Lángokban a krasznahorkai vár
Nagy Háború a múzeumokban
#EmptyLouvre

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...