A Magyar Zsidó Múzeum 100 éve 100 tárgyon keresztül

100!

Idén 100 éves a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár. Az intézmény az évforduló évében teljes megújuláson megy keresztül. Ennek talán legfontosabb momentuma, hogy újjászületik a múzeum több mint harminc éve változatlan formában látogatható állandó kiállítása.

Magyar Múzeumok Online 2016-02-25 08:30
Cikk küldése e-mail:

 Új kiállításán az intézmény 100 éves történetét a múzeum 100 tárgyon keresztül meséli el. Vajon hogy jött létre a Zsidó Múzeum gyűjteménye? Mit árul el egy közösségről az, hogy különböző korszakokban mit tart fontosnak megmutatni tárgyi emlékeiből? Hogyan ismerhetők meg ezáltal a zsidó közösségek, közéleti személyiségek, történelmi események vagy a zsidó családok mindennapjai? Milyen önreprezentációs lehetőségei voltak a késő Kádár-kor magyarországi zsidó közösségének és milyen lehetőségek vannak ma? A kiállítás rekonstrukciós kísérlet: visszaadja a tárgynak a rendszerváltás előtt elhallgatott történetét. A 100! című kiállítás tehát szakít azzal a hagyománnyal, amely szerint egy zsidó múzeum kizárólag a holokauszt emlékeit és ezüsttárgyakat gyűjt. Ezért most nem kizárólag a zsidó vallás liturgikus tárgyai és a vészkorszak emlékei lesznek láthatók, ahogy korábban, hanem olykor kacatnak, lomnak tetsző dolgok is, amelyeknek eddig nem ismertük a történetét. Olyan, látszólag értéktelennek tűnő tárgyak, amelyek nélkülözhetetlenek a zsidó muzeológia megértéséhez, és elgondolkoztatnak azon, vajon mi a különbség egy mindennapi, egy vallási tárgy, vagy egy történelmi dokumentum között. Így kerülhet a műtárgylistára egy tejszínkiöntő, egy vakolókanál, egy báli cipő, egy moziplakát, az 1905-ös polgári forradalom zászlaja, Kossuth Lajos névjegykártyája, vagy egy marék homok a Szentföldről.

A magyarországi zsidó kultúra megértése ezúttal a zsidóság saját értelmezési hagyományán keresztül történik: tárgyakat a talmudi kommentárgyakorlatnak megfelelően ölelik körül különböző értelmezések. Itt sem kész válaszokat kínál azonban a kiállítás a látogatónak. Csak elősegíti, hogy a sokféle – esetenként akár egymásnak ellentmondó – olvasat között megtalálja a maga számára megfelelőt, és főleg: további kérdéseket. Gondolkodunk, reflektálunk, kérdezünk. Az örökségértelmezés folyamata nem lezárt: a múzeum integrálja a kortárs reflexiókat. És fordítva: igyekszik elősegíteni a néző aktív, reflektív viszonyát egy múzeum és egy közösség 100 éves örökségével.

#100 év – 100 tárgy

(s)


Ismét közös irányítás alatt működik a Magyar Zsidó Múzeum és a levéltár

ZSIDÓ MÚZEUM

Újra közös irányítás alatt végzi munkáját a Magyar Zsidó Múzeum és a Magyar Zsidó Levéltár - tájékoztatta a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) szerdán az MTI-t.

2014. október 10. MTI

Most kiderül, mi van a Dohány utcai zsinagóga mögött!

Itt lakott Rosenthal

A Magyar Zsidó Levéltár (Milev) és a Budapesti Zsidó Hitközség mostantól két sztereotípiát is semlegesít a Wesselényi utcai épületében!

2011. szeptember 09. Berényi Marianna

Múzeum: a lassú műfaj

PÁRBESZÉD

A „Múzeum: a lassú műfaj” című kiállítás a MúzeumCafé magazin fotóarchívumából készült. A kiállítást Toronyi Zsuzsanna muzeológus és Péterfy Gergely író nyitották meg párbeszédes formában. Kérdezz! Felelek....

2015. december 12. Péterfy Gergely - Toronyi Zsuzsanna
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...