Magyar sárga házak Párizsban

KIÁLLÍTÁS

Kiállítás nyílik az MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjtemény anyagából a Párizsi Magyar Intézetben.

Magyar Múzeumok Online 2016-03-01 08:40
Cikk küldése e-mail:

Az angyalföldi elme- és ideggyógyintézetben 1931-ben megnyílt és megszakításokkal Lipótmező felszámolásáig formálódó „elmeügyi-múzeum” nemcsak az intézeti ápoltak (köztük képzőművészek), hanem az intézetben élő és dolgozó elmeorvosok munkájának is reprezentációs tere volt. A hajdanán wunderkammer felépítésű és elrendezésű gyűjtemény alkotóelemeinek átcsoportosításával, mint egy kaleidoszkópot forgatva, mindig változó összképet kaphatunk.

A gyűjteménytörténeti nézőpontból fogant összeállítás a magyarországi pszichiátria intézményrendszerének hosszú ideig működő, ám szocio-kulturális kontextusban izolált terápiás helyeibe, az elmegyógyintézetek világába ad betekintést. Az azílumok hosszúra nyúlt idejének tárgyi emlékeiben kirajzolódnak azok jelenségek, amelyek a magyarországi Sárga Házak ambivalens világának tükrözői. Az intézetekben hosszú időn át kezelt páciensek képi világában a bezártságból való elvágyódás tüneteként megjelennek a „kitörés” szimbolikus formái; az útnak indulás eszközei, a járművek: a hajótól és vonattól a Zeppelin-léghajón át az űrhajóig. Ugyanakkor a számukban is figyelemre méltó festett és rajzolt portrék, az intézeti környezetben megörökített életképek és víziók a falakon belüli közösség tagjainak, a közös sorsban osztozó betegtársaknak, orvosoknak és intézeti alkalmazottaknak állítanak emléket. Mindezek együtt egy sajátos mikrovilág atmoszférájának vizuális dokumentumai, amely kinek fogság volt, kinek menedék.

A párizsi kiállításon az intézetekben megforduló, vagy hosszabb időt eltöltő páciensek alkotásai mellett az elmeorvosok összeállította intézeti fényképalbumok és a gyűjteménygyarapításban, az elmeügyi múzeum koncepciójában inspiráló könyvek is láthatók lesznek.

 

Kirning Jakab (tengerész) Jakab vitorlás című rajza. Részlet egy 9 képből álló tablóból, 
1901 körül készült, ceruza, papír, MTA PMGY Ltsz.: 89.57

Institut hongrois – Collegium Hungaricum, Paris
92, rue Bonaparte 75006 Paris

Le Temps des Asiles / Azílumok ideje
Kiállítás az MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjtemény anyagából a Párizsi Magyar Intézetben
2016. március 10 - május 21.

A kiállítás kurátorai: Perenyei Monika és Faludy Judit művészettörténészek az MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjtemény kurátorai és az MTA BTK Művészettörténeti Intézet munkatársai

Orvosnők – női orvosok

PROGRAMAJÁNLÓ

Nőnapi beszélgetés, „tárlófelnyitó” és könyvbemutató a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban 2016. március 4-én.

2016. február 02. Magyar Múzeumok Online

Érzelmi zsarolás

KIÁLLÍTÁS

Betuker István kiállítása a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézetben. Perenyei Monika megnyitó-beszéde.

2015. február 02. Perenyei Monika

Ekbom-szindróma a múzeumban

Muzeológia, másként

A muzeológusok klasszikus múzeumőri és tudományos feladataikon túl időnként hajmeresztő esetekkel találkoznak.

2013. január 01. Merkl Ottó
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...