12 ország alkotóinak bevonásával megnyílt az Iparművészeti Múzeum és a Közlekedési Múzeum nagyszabású közös kiállítása, az idei nyár legfiatalosabb múzeumi projektje.
Farkas Tibor: Living Road világító útburkolati jel
A kortárs design erre reagálva tömegével hozza létre a városi kerékpározáshoz kapcsolódó, azt támogató tárgyakat. A Bringológia kiállítás az egyén, a helyi közösségek és a globális kihívások hármas metszetében mutatja be a formatervezés szerepét és jelentőségét a városi kerékpározásban. Hogyan ösztönözheti a design a biztonságos, kényelmes és stílusos biciklizést? Milyen szerepe van a tervezőnek a városi rendszerek kerékpárközpontú fejlesztésében? Hogyan hathat a design és a bicikli a globális társadalmi, ökológiai és gazdasági folyamatokra?
A Bringológia kiállítás több mint tíz ország legfrissebb design innovációiból válogat. A kiállítás a formatervezés, mint szakterület és szakma értelmezési határait feszegeti: a látogató az új formai fejlesztések mellett rendszerformáló koncepciókkal, társadalmi projektekkel és innovatív technológiákkal ismerkedhet meg. Az anyag történeti kontextusát és jelentőségét a Közlekedési Múzeum gyűjteményének néhány különleges és kiemelt darabja adja meg.
Láncszemek
Hogyan találhatja meg bárki a helyét a biciklis kultúrában, hogyan kapcsolódhatunk - mint egy láncszem - a többiekhez, akik már részesei ennek a társadalom egészére ható, életminőséget javító élménynek. Hogyan szállhat nyeregbe még több ember? A megoldás részben a designerek kezében van, akik az egyéni biciklizéshez terveznek innovatív tárgyakat.
Isabel Quiroga: The Urban Nomad Revisited íróasztal
Tandem
A városok és a kerékpározás viszonya kerül a homlokterünkbe. A tandem csak együtt hajtható sikerrel - a városi közösségek működésének kulcsa (is) az együttműködés, a részvétel és a kommunikáció. A kiállítás ezen szakasza urbanisztikai jelentőségű projekteket mutat be, valamint a bicikli vállalkozásokban és helyi gazdaságban betöltött izgalmas szerepéről is mesél.
Szabó Sándor: Teherhordó kerékpár a '30-as évekből
Critical Mass
Egy rendszer akkor működik hatékonyan, ha a felhasználók száma elér egy kritikus tömeget. Milyen szerepet játszik a kritikus tömeg a kerékpár és a design kapcsolatában, a valódi és globális változást eredményező, társadalmi, gazdasági és ökológiai szempontból is fenntartható rendszerek kialakításában?
Drámakirálynő az Iparművészeti Múzeum "kútjában"
A kiállítás egyik legizgalmasabb darabja az Iparművészeti Múzeum előcsarnokában fogadja a látogatókat. A Lolo Palazzo design stúdió lenyűgöző lámpái és lakberendezési tárgyai újrahasznosított kerékpáralkatrészekből készülnek. A holland tervező egyedi csillárjait megtisztított bringaláncok összekapcsolásával alkotja meg. Míg a lámpák monumentalitása, formavilága és a láncszemek fényjátéka a reneszánsz kastélyok hangulatát idézi, anyagukban az indusztriális hatás dominál. A több mint 130 kg súlyú Drama Queen végtelennek tűnő láncsorai kecsesen omlanak a mélybe.
Drama Queen
Szervezők: Közlekedési Múzeum, Iparművészeti Múzeum
Kurátor: Kultúrgorilla
Támogatók: Holland Királyság Nagykövetsége, EU Presidency, Liget Budapest, Csepel Zrt.
Logisztikai támogatók: Royal Moorman Karton, HunTravel, Balassi Intézet - Collegium Hungaricum, Bécs
Partnerek: Magyar Kerékpárosklub
BringológiaIparművészeti Múzeum 2016. június 17 - november 27.
Kapcsolódó cikkek:
Kincsek és fotók
Aláhulló bitek
Gráfia
Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató