Az 56-os forradalom hatvanadik évfordulóján a budapesti Goethe Intézet és a Blinken OSA Archívum közös kiállítása.
Daniela Comani Berlinben élő képzőművész nagy formátumú munkája, Én voltam. Napló 1900–1999 című műve a 20. századi világtörténelem 365 jelentős eseményét (többek között a magyar forradalom kitörésének napját, 1956. október 23-át) rendezi sorba és mutatja be saját személyes történeteként. A hagyományos történeti kronológia mellőzése és az egyes szám első személyben elbeszélt történet miatt a valós történelmi események intim közelségbe kerülnek és szinte fiktív színezetet kapnak, ugyanakkor a mű arra is rámutat, hogy ezek a nagyon is valós múltbéli történések folyamatosan felbukkannak és hatnak a jelenben is. Comani naplója egyszerre személyes és univerzális, egy ember életének egyetlen évébe sűrítve az egyetemes történelemírás egy egész évszázadára vonatkozó történetét.
A személyes és közösségi narratívák, a nemzeti és nemzetközi kontextusok váltakozásán keresztül a AZ ÉN NAPLÓM – A TI HÍREITEK című kiállítás hasonló módon, szokatlan szemszögből – a nyugati világ különböző reakcióin keresztül – mutatja be a hatvan évvel ezelőtti eseményeket. 1956 őszén Magyarország került a világsajtó figyelmének középpontjába: a forradalom eseményei valósággal megbabonázták a világot. A magyar forradalmat - a lengyelországi eseményekhez hasonlóan – sokan úgy fogadták, mint a kelet-európai szovjet befolyást érő első komoly fenyegetést. Mások az „új októberi forradalmat” üdvözölték benne, egy olyan lehetőséget, amely a kommunizmus megreformálására teremthet alkalmat a sztálinista rezsimek hibái után. A forradalom leverését övező heves viták világszerte komoly indulatokat szültek. A szovjet beavatkozás azonnali és erőteljes reakciókat váltott ki a vasfüggöny másik oldalán élőkben is: hatalmas (néha utcai agresszióba hajló) tömegdemonstrációkra került sor, és széleskörű segélynyújtási kampányok indultak a magyar menekültek megsegítésére. A magyar forradalom révén a hidegháború légköre nyugaton is beköltözött az otthonokba, sokak számára személyes üggyé változtatva egy másik ország hétköznapjait.
Daniela Comani művészi munkája mellett a Blinken OSA Archívum gyűjteményében található korabeli sajtóanyagok, fotók és híradók mutatják meg, hogy Reykjavíktól Buenos Airesig mennyire intenzívek voltak a reakciók világszerte.
Kurátor: Lénárt András, Michael Müller-Verweyen, Székely Katalin
A kiállítást tervezte Zsolt Alexa, Donát Rabb, Ákos Schreck and Balázs Turai / Minusplus
Daniela Comani művét magyarra fordította Duró Gábor.
Kapcsolódó cikkek:
Robert Capa in Italia
Ezer év - Szabadsághegy - Galilei. A forradalom műsora
Hogyan változtatott meg egy bizonyos embert a háború?
Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató