©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Az aranyat őrző griffek nyomában


Az Emberek Aranyban – Szkíta fejedelmi sírok leletei a sztyeppe piramisaiból időszaki tárlat utolsó állomásához ért. Kazahsztáni hazaszállításuk előtt utoljára Budapesten, az AVE Kiállítóházban láthatók az eurázsiai sztyeppe földpiramisainak kincsleletei.

Szerző: Scholtz Róbert | Forrás: | 2016-11-11 08:14:47

A 2500 éves aranytárgyak hitelességét Krym Altynbekov restaurátor privát intézete, az Ostrov Krym Intézet szavatolja. Krym Altynbekov nevéhez fűződik többek között az 1969-ben, Isszik falu mellett feltárt Aranyember végleges rekonstrukciója, a bereli sírmező leleteinek konzerválása. Ő készítette el a Hermann Parzinger által megtalált, és az évszázad leleteként ismert Arzsan II kurgán szkíta fejedelmi sírjának rekonstrukcióját is. Munkásságáért és a kiállítási anyag hazai bemutatásáért 2014. március 14-én megkapta a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét Budapesten. A szemkápráztató kincseket bemutató kiállítás termeiben megelevenedik számos régészeti lelőhely, valamint a látogatók betekintést nyernek a feltárás, a konzerválás és a reprodukció munkafázisainak technológiájába.

Az elkövetkező napokban, november 11-12-én egy négy alkalomból álló előadássorozat indul. Az első programra 2016. november 11-én, pénteken kerül sor. Délután 18 órától elsősorban a felnőtteknek, középiskolásoknak, egyetemistáknak szól Az aranyat őrző griffek nyomában című régészeti tematikájú színes előadás és bemutató. Másnap további három előadáson a Kárpát-medencei szkíták régészeti emlékeinek, majd a szkíták had- és fegyverzet történetének, végül a korszakban elterjedt fegyvermellékletes női temetkezések, az amazonok(?) izgalmas világa tárul fel.

 

 

Az előadásokat minden alkalommal Scholtz Róbert Gergely szkíta koros régész tartja.

Scholtz Róbert Gergely, régész-történész a Szegedi József Attila Tudományegyetemen diplomázott történelem és régész szakon. Fő kutatási területe a Kárpát-medence és az eurázsiai sztyeppe szkíta kora. Diplomamunkáit a Szkíta kori Alföld-csoport fegyverzetéről, valamint I. Dareiosz perzsa király európai szkíták ellen vezetett hadjáratáról írta. A szkítákkal a Hatalmasok viadalokban című vándorkiállítás (2001) megrendezése óta foglalkozik. A kiállításhoz megjelent katalógusban Csongrád megye szkíta kori lelőhelyeiről értekezett. Az egyetem után a nyíregyházi Jósa András Múzeumban dolgozott, ahol több szkíta kori település és temetkezés feltárását irányította. Kutatásairól magyar és angol nyelven jelentet meg szak- és ismeretterjesztő tanulmányokat, valamint folyamatosan tart előadásokat, kiállítás megnyitókat. Legutóbb a tiszavasvári Vasvári Pál Múzeum állandó kiállítását tervezte újra, ahol Magyarországon elsőként egy szkíta harcos életnagyságú rekonstrukcióját is elkészítették.

 

 

A felnőtteknek, középiskolásoknak, egyetemistáknak meghirdetett sorozat első alkalma: november 11. péntek

18.00 órától: „Az aranyat őrző griffek nyomában”

Belső-Ázsia szívében 2500-3000 éves temetkezések őrzik a hérodotoszi „griffek országának” aranyát. Arzsán, Berel, Isszik és az Altáj-hegység jégbefagyott sírhalmai tárják fel titkaikat a Magyarországon utoljára látható Emberek aranyban kiállításon. Az előadás e lelőhelyeket mutatja be az írott források és a kiállítás leleteinek segítségével.

A sorozat második, harmadik és negyedik alkalma: november 12. szombat

10.00 órától: „Szkíták nyomában Magyarországon”

A Kárpát-medencében a Kr.e. 7. században jelenik meg egy új, keleti eredetű lovasnomád nép, a szkíták. A sztyeppei fegyverzet, lószerszámzat és állatstílusú művészeti emlékek elterjesztése mellett nekik köszönhetjük többek között a vas, és a lábbal hajtott gyorskorong használatát is. Az előadás a Kárpát-medence szkíta korát mutatja be az írott források és a legújabb régészeti leletek segítségével.

14.00 órától: „Tegze olyan, mint a nyitott sír…”

A szkíták népét már a kortárs görög történetírók legyőzhetetlen népnek tartották.  „…nemcsak Európának, de Ázsiának sincs olyan népe, amely hasonlítható lenne hozzájuk; és önmagában egyetlen nép sem képes szembeszállni velük…” Az előadás a szkíta történelem fontosabb hadtörténeti eseményeit, valamint a harcosok fegyverzetét mutatja be.

16.00 órától: ”Árész lányai, az amazonok hadinépe”

A szkítákkal egyidőben tűnnek fel a történelem színpadán Árész hadisten lányai a harcos nők, az amazonok. Az amazonokra a szkíták az oiorpata szót használják, ami hellén nyelven férfiölőt jelent. Hérodotosz szerint e nők: „lovon vadásznak .., részt vesznek a háborúkban, és ugyanolyan ruhában járnak akár a férfiak.” Az előadás a szkíta kor „harcos nőit” mutatja be az írott források és a legújabb régészeti leletek segítségével.

A helyszín: AVE Kiállítóház (1065 Budapest, Hajós utca 21./az Operaház mögött)

Kapcsolódó cikkek:
Mi az? Harapófogó fibula
Szkíta szarvas
Emberek aranyban

Cimkék:
arany, Kazahsztán, régészet

    Muzeumok.hu Rss betöltése...