Pénzügyőrök egykor és most
KIÁLLÍTÁS
„Ki lehetett pénzügyőr? Milyen szabályok vonatkoznak rájuk? Ki tekinthető egészségügyileg alkalmas jelentkezőnek?” Többek közt ezekre a kérdésekre kaphat választ a látogató a Pénzügyőr- és Adózástörténeti Múzeum október 15-én nyílt legújabb kiállításain.
Szakács Tamás |
2016-12-01 08:12 |
fotó:Turi Zsolt pénzügyőr őrnagy
A pénzügyőrök alkalmassági vizsgálata: Múlt - Jelen - Jövő című kamara kiállításunk a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elődszervezete Egészségügyi Központjának kialakulását, rendeltetését és feladatait mutatja be, felvillantva történeti előzményeket is.
A pénzügyőri szolgálatra jelentkezők és az állományban lévők testi, szellemi és fizikai alkalmasságának vizsgálatára már 100 évvel ezelőtt is nagy hangsúlyt fektettek.
A testület egészségügyi szolgálatának gyökerei az 1980-as évekre nyúlnak vissza, de az igazi fejlődés az 1990-es években következett be a Vám- és Pénzügyőrség Egészségügyi Központjának 1994-es meglapításával, amely jelenleg is Budapest VIII. került Fiumei út 6. szám alatt működik. Szakszerű tárlatvezetés során megtudhatjuk, hogy a jelentkezők milyen alkalmassági vizsgálatokon vettek részt, s ezek miként változtak az idők folyamán? Milyen szabályok vonatkoztak rájuk? Megismerkedhetünk a kezdetben egy orvosi rendelővel rendelkező egészségügyi szolgálat fejlődéstörténetével, szervezetével és összetett feladataival.
A kiállítás fotókkal és eredeti dokumentumokkal gazdagon illusztrált anyaga mellett három enteriőr mutatja be az egészségügyi szolgálat mindennapjait, a váróteremtől az orvosi szobán át a vizsgálatra készülő pénzügyőrig. A „váróteremben” megtekinthetők a hévízi Gyógyház relikviái és a székekre ülve a pénzügyőr sajtót is böngészhetjük, különös tekintettel az egészségügyi vonatkozású hírekre. Az orvosi szobában ismerős kép fogadja a látogatót, orvosi szekrény, fonendoszkóp, higanyos vérnyomásmérő, parátusz és társaik. A berendelt pénzügyőr pedig mellkasi EKG vizsgálatára készül.
A múzeum életében ritka alkalom, hogy egyszerre két kiállítás is megnyitásra kerüljön. Október 15-én Dr. Baloghy Mária és a magyar foglalkozás-egészségügyi ápolás kezdetei címmel nyitottuk meg másik kamara kiállításunkat. A kiállítás eredeti 1930-as és 1940-es évekből származó oklevelek és orvosi szakkönyvek mellett egy látványos idővonal segítségével mutatja be Dr. Baloghy Mária életútját, tisztelegve ezzel munkássága előtt. Kiemelt helyet foglalnak el irodalmi alkotásai, az általa írt és fordított mesekönyvek. A kiállítás dr. Hirdi Henriett Éva pénzügyőr alezredes kutatása alapján készült.
Mindkét kiállítás 2017. február végéig látogatható.
Múzeumunk az 1910 és 1912 között épült műemléki védettségű késő szecessziós stílusú Schiffer-villa épületében kapott helyet, ahol további három kiállítás is megtekinthető. A Vám- és Pénzügyőrség történetét bemutató állandó kiállítás, az Egy kedvelt jövedéki termék: A pálinka című időszaki kiállítás és egy Magyar adózástörténeti kamara kiállítás. Ez utóbbi „ízelítőt” ad a NAV Kiemelt Adó- és Vámigazgatóság (1077 Budapest, Dob utca 75-81.) épületében található kiállítóhelyünk Magyar- és egyetemes adózás történetét bemutató háromtermes állandó kiállításából.
Elérhetőségeink:
Pénzügyőr- és Adózástörténeti Múzeum
1063 Budapest, Munkácsy Mihály utca 19/B. (egykori Schiffer-villa)
Nyitva tartás: hétfőtől csütörtökig 8.00-16.30 és pénteken 8.00-14.00. További információ a +36 1/ 472-6342-es telefonszámon. E-mail: muzeum@nav.gov.hu.
Szeretettel várunk minden kedves látogatót!