Utolsó felvonás: IV. Károly király koronázása

KIÁLLÍTÁS

Az utolsó magyar királykoronázásról nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban.

Magyar Nemzeti Múzeum 2016-12-19 13:47
Cikk küldése e-mail:

A magyar nemzet mindig is különleges módon viszonyult a királykoronázásokhoz. A trónörökléshez nem volt elegendő a dinasztikus kapcsolat, a hatalmi, katonai erő. A nemzet csak azt fogadta el törvényes uralkodójának, akit az országgyűlés királlyá választott és az esztergomi érsek a Szent Koronával megkoronázott. Ez a hagyomány akkor is folytatódott, amikor a Habsburg dinasztia tagjai követték egymást a magyar trónon.

 

 

Az utolsó magyar király, IV. Károly és felesége, Zita királyné 1916. december 30-i budai koronázásának századik évfordulója alkalmából megnyitott kiállítás ugyanakkor többféle történetet mesél el. Egyrészt feleleveníti a magyar király koronázásának hagyományait, szimbolikáját, a trónöröklés problémáját, a szereplők sokszor tragikus sorsát, másrészt emlékeztet az első világháborúban már két éve hadviselő félként résztvevő Osztrák-Magyar Monarchia háborús mindennapjaira. Az a kettősség, amely a többfrontos, modern háborút vívó ország és az uralkodói hatalom reprezentációját szolgáló tradicionális ceremónia között feszül, bizonyos elemeiben már az 1916-os koronázási ünnepségen, így a Nemzeti Múzeum kiállításán is megjelenik. A Heonlab által tervezett vizuális világ bőséges és változatos eredeti tárgyi, dokumentum és fénykép anyagot fűz egybe, miközben a száz évvel ezelőtt megszervezett pompás ceremónia látványvilágának kontúrjaira, ellentmondásaira épít.

 

 

A látogató Ferenc József halálától, a hosszú életű uralkodó örököseinek hányatott sorsán és a hadban álló Monarchia viszontagságain keresztül juthat el a koronázás előkészületeiig, amelyet Bánffy Miklós gróf irányított a korszak legkiválóbb művészei támogatásával. A kiállítás középpontjában a koronázás napja, maga a ceremónia áll. Több évszázados múltra visszatekintő míves tárgyak és ruhaköltemények, kortárs műalkotások, fotók, filmfelvételek, hangjátékok idézik fel azt a pillanatot, amikor a magyar királyság intézménye utoljára teljes díszben ragyogott. A következő, mozivá változott teremben egy ácsolt tribünről tekinthetjük meg azt az archív filmfelvételt, amelyen a modern technika és a történeti hagyomány máig élvezhetően összekapcsolódott. A film magyarázó feliratokkal ellátott, kronológiai rendbe szerkesztett kritikai változata a kiállításhoz készült, csak itt látható. Külön érdekessége, hogy az egyik rendező az a Kertész Mihály (Michael Curtiz), aki Casablanca című filmért 1942-ben Oscar-díjat vehetett át.

 

A kiállítás záróakkordjaként a koronázás egykori kultuszának emlékeit tekinthetjük át, köztük a Nemzeti Múzeum 1917-es koronázási kiállítását, másrészt szembesülhetünk a koronázáson részt vevők későbbi, széttartó sorsával, amely jól szemlélteti az 1916-ban még egységes Magyarország hamar bekövetkező szétesését.

 

A kiállításhoz kapcsolódóan a Nemzeti Múzeum változatos, minden korosztályt megszólító programsorozatot hirdet. A koronázáshoz kapcsolódó múzeumpedagógiai ajánlat mellett január közepétől szombatonként 11 órától kurátori tárlatvezetések, máskor könyvbemutatók, filmvetítések, valamint az „Élő múzeum” meglepetésprogramjai várják a látogatókat, ezzel is emlékeztetve az utolsó magyar királykoronázás centenáriumára.

 

Az Utolsó felvonás. IV. Károly király koronázása – 1916 című kiállítás 2017. március 19-ig tekinthető meg a Magyar Nemzeti Múzeumban.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...