|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Művészet mindenkinek - Londonból
Mintegy 320 műtárgy felvonultatásával mutatkozik be Budapesten a világ vezető iparművészeti és dizájnmúzeuma. A londoni Victoria & Albert Museum (V&A) Művészet mindenkinek című kiállítása június 14-én nyílt meg az Iparművészeti Múzeumban.
Szerző: MTI | Forrás: | 2012-06-19 10:00:04
A londoni intézmény mérce volt 160 évvel ezelőtti megalapításakor, és mérce ma is - hangsúlyozta a nagyszabású tárlat megnyitóján az emberi erőforrások minisztere. Balog Zoltán hozzátette: ehhez az évente 2,5-3 millió látogatót fogadó V&A-nek többször meg kellett újulnia, de ma példát mutat abban, miként lehet egy gyűjteményt úgy bemutatni, hogy az minden korosztálynak felejthetetlen élményeket nyújtson. A kultúráért is felelős miniszter szerint az 1872-ben alapított IMM feladata is ugyanerről szól. Úgy vélte, hogy ha a budapesti múzeum méretében nem is, gyűjteményének kvalitásában és épületének szépségével a londoni mellé állítható.
Balog Zoltán kiemelte: ennek ellenére az IMM még mindig adós az alapításakor szőtt álmok beteljesítésével, és ebben nem vezetői a hibásak. Mint felidézte, amikor az akkori magyar kormány az ország második múzeumának megalapításáról döntött, az ország szintén nehéz gazdasági helyzetben volt, mégis tudta, hogy a gazdasági fejlődés nem képzelhető el a kultúra fejlesztése nélkül. „Amikor a jelenlegi kormány 2011 végén 250 millió forintot különített el az Iparművészeti Múzeum épületének rekonstrukciós tervpályázatára, azzal igent mondott a Lechner-palota megújulásának programjára és a 100 ezernyi műkincs kicsomagolására is" – hangsúlyozta a miniszter. Kitért arra, hogy múzeumpedagógiai munkájával az IMM a társadalmi integrációt is szolgálja, a rekonstrukció pedig nemcsak a kultúra fejlődését eredményezi, de munkahelyeket is teremt.
A kiállítás fővédnöke, a Károly walesi herceget is képviselő Jonathan Knott, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete arról beszélt, hogy 1857-es alapításakor a V&A egy új múzeumtípust hozott létre az iparművészet és dizájn legkiválóbb remekeinek felvonultatásával. „A cél a legszélesebb közönség elérése és ízlésének formálása volt, ennek érdekében a múzeumban többek között művészeti iskola és könyvesbolt nyílt".
Takács Imre, az IMM főigazgatója emlékeztetett arra, hogy a V&A és egyes német múzeumok kincseit bemutató tárlat néhány vitrinben ízelítőt nyújt az IMM-ben majdan megnyíló, állandó „nagykiállításából” is.
A Victoria & Albert Museum bemutatkozó tárlata összesen tizenhat fejezetben mutatja be az intézmény és gyűjteményei történetét az alapítástól a legújabb kortárs gyűjtésig, és kiemelten foglalkozik a 19. század második felének gyűjteménytörténetével. Az első hat fejezet az alapítás előtörténetét tárgyalja, elsősorban az 1851-es londoni világkiállítást. A hetedik fejezet témája az új múzeum létrejötte, a következő egységek az új múzeum gyűjteményezési és oktatási tevékenységét mutatják be, figyelmet szentelve az iszlám és a keleti anyag gyűjtésének, illetve a kortárs tárgyak beszerzésének. A londoni példára megindult európai múzeumalapítási hullámot két intézmény – a berlini Kunstgewerbemuseum és az IMM – példáján keresztül idézi fel a kiállítás, míg az utolsó fejezet a V&A legújabb szerzeményeiből nyújt válogatást.
A Művészet mindenkinek - Art & Design for All című tárlat szeptember 16-ig látogatható Budapesten.
Kapcsolódó cikkek:
ArtDeco21
A „romlások századának” romlatlan gazdagsága
Egy barokk falikárpit kortárs szövődményei
Cimkék:
iparművészet, külföldi