©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Kiállítások közel s távol


A fő, hogy utazunk - Krakkóból Pozsonyba, Pécsről Zalakarosra, Szegedről Szombathelyre, persze az irányok és a párosítások szabadon variálhatók.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2012-06-30 08:15:58

 

 

 

Krakkóban, a Jagelló Egyetem könyvtárában a matematika történetének alaptanulmányaiként számon tartott művek közül több mint negyvenet - 14. század eleje és a 18. század vége között született kéziratok és nyomtatványok - mutatnak be az akadémia gyűjteményeiből július 10-ig. A tárlaton látható Kopernikusz Az égi pályák körforgásairól címen ismert korszakalkotó művének egyetlen létező kézirata is. A csillagász ebben ismertette heliocentrikus világmodelljét: "megállította a Napot és mozgásba hozta a Földet".
A kiállítás legrégebbi példánya Eukleidész Elemek című kézirata, de megtekinthetők olyan egyedi darabok is, mint Luca Pacioli a velencei könyvvezetés technikáját részletező Summa de Arithmetica Geometria Proportioni et Proportionalita című írása. A helyi egyetem történetére utalnak a lengyel matematikusok művei és megtalálhatók Kepler János, illetve Gottfried Wilhelm Leibniz alkotásai is.
Az egyedi történelmi áttekintéssel az egyetem a kis-lengyelországi vajdaságban 2012-ben ünnepelt matematika évének keretében megrendezett VI. Európai Matematikai Kongresszust (6ecm.pl) harangozta be.

 

A galéria Széchenyi téri kiállítótermében augusztus 26-ig látogatható tárlat a grafika mestereként is emlegetett cseh művész száz alkotásával, köztük elemzéseivel, kréta- és ceruzarajzaival, valamint festményeivel ismerteti meg az érdeklődőket. A művek a Mucha művészete iránt rajongó cseh orvos, Zdenek Trímal magángyűjteményéből származnak és olyan különleges, eddig kevés helyen látott alkotásokat is felvonultat, amelyeknek köszönhetően nyomon követhető a művész fejlődése, magas fokú művészetének kiteljesedése.

 

 

 

A 18. században elsüllyedt kínai dzsunkáról származó kínai porcelánok Batáviába, a mai Dzsakartába tartottak, amikor a hajó fedélzetén tűz ütött ki, majd elsüllyedt. Mintegy 130 ezer darabból álló rakománya 1998-ig háborítatlanul hevert 36 méter mélyen. A felszínre hozott tárgyak jó része vietnámi múzeumokba került, a többit európai aukciós házak értékesítették, Zelnik István pedig a legteljesebb és legnagyobb magánkollekcióval rendelkezik belőle. Ebből a kollekcióból érkezett több száz darab Zalakarosra, a Délkelet-ázsiai Aranymúzeumból. A páratlan gyűjtemény darabjai nemcsak a tárlókban láthatók, hanem egy imitált tengeri ásatás "helyszínén", valamint a falra és az esetleg megkopott felületű porcelánokra vetített mintákkal kiegészítve. Az európai megrendelésre készült tárgyak is megtekinthetők, többek között söröskorsók, kakaós- és kávéscsészék, tányérok, de ember- és állatfigurás szobrok is szerepelnek a bemutatón.
A tervek szerint a Zalakaroson szeptember közepéig látható tárlat után nemzetközi útra indul: várhatóan Krakkóba, Zágrábba, Monacóba, Párizsba és Dubajba.

 

Munkácsy Mihály közel félszáz alkotása szegedi Móra Ferenc Múzeumban

Köztük a festő egyik fő művének tartott Golgota, és a látogatók két olyan képet is megcsodálhatnak - az 1882-ben festett Olvasó nőt és a 1888-89-ben készített Hímző leányt -, melyet még soha nem mutattak be Magyarországon.
Az október közepéig látható szegedi Munkácsy-tárlat gerincét a Pákh Imre gyűjteményéből származó több mint harminc alkotás adja. A Pákh-gyűjtemény mellett öt festményt a Magyar Nemzeti Galéria kölcsönzött a kiállításra, három alkotást - a Honfoglalás színvázlatát és szénvázlatát, valamint a Tálcás lányt - pedig a Móra Ferenc Múzeum gyűjteményéből mutatnak be a Kultúrpalotában. A kiállításon Munkácsy Mihály életével kapcsolatos dokumentumok és fotográfiák is láthatók.

 

A vidéki múzeumok közgyűjteményeinek fotográfiai anyagaiból készült válogatáson szeptember közepéig láthatók a magyar fotótörténet sajnálatosan ritkán látott remekei. A kiállítás egy utazás, amely a kiállított fotográfiákon keresztül vezeti végig a nézőket valós és képzeletbeli tájakon, és amelynek során felfedezhetjük a tőlünk időben és térben távoli, vagy épp elvont eseményeket, helyszíneket. André Kertész, Brassaï, Martin Munkácsi, Moholy-Nagy László alkotásai éppen úgy jelen vannak a kiállításon, mint a talán kevésbé ismert Angelo, Kálmán Kata, Pécsi József, Vadas Ernő; sőt, mellettük sok ismeretlen, felfedezésre váró fotós munkája is. A képek alkotói sokféle tudást és korabeli technikát képviselnek. A képek között találni ferrotípiát, pigmentnyomatot, albumint, zselatinos ezüst és polaroid transzfer technikát is.

Fotó: Kabaczy Szilárd: Utazás (A nagy probléma) 1960. k. 30x40 cm, zselatinos ezüst Székesfehérvár, István Király Múzeum

Kapcsolódó cikkek:
Az alapítók tiszteletére
Mapplethorpe a Ludwigban
Halló! Hétvége!

Cimkék:
kiállítás,gyűjtemény,látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...