©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Mivel próbálkoznak a külföldi múzeumok?


Férfi akt, tűzvész, harci járművek, historikus szakácsművészet – kiállítások, múzeumi programok, amelyek biztosan megszólítják a közönséget.

Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2012-08-08 14:20:59

A múzeumok nincsenek könnyű helyzetben, amikor a mai ingergazdag kulturális környezetben növelni szeretnék látogatószámukat. Nézzünk néhány már sikeres vagy várhatóan népszerű kísérletet.

A Londoni Múzeum például évszázadokon átívelő gasztronómiai időutazásra invitálja a a látogatókat, akik a régmúlt korok szakácsművészetében mélyedhetnek el.
Az intézmény szeptembertől december végéig tanfolyamokat szervez, amelyeken a résztvevők neves séfek vezetésével sajátítják el négy korszak - a római, az angolszász, a György korabeli, valamint a viktoriánus konyha legnépszerűbb fogásainak elkészítését -Minden kurzus a korabeli asztali etikettnek és kulináris divatirányzatoknak szentelt előadással kezdődik, majd a hallgatók rég elfeledett receptek szerint főznek. A római kori kalandozásban segíti őket Apicius 1. századi mesterszakács híres receptkönyve (De opsoniis et condimentis sive de arte coquinaria II.), és az ételek mellett azt is megtanulhatják, hogy miként kell elkészíteni a fűszeres halszószt, a garumot.
Nemcsak a korai receptkönyv, hanem régészeti leletek is segítenek megismertetni a hallgatóságot az angolszász kor étkeivel, főzési-sütési eljárásaival, sőt "szemléltető eszközként" szolgál a bayeux-i falikárpit is, amelynek alkotói 75 különálló jelenetben képregényszerűen jelenítették meg az 1064 és 1066 közötti évek történéseit.
A résztvevők megismerkedhetnek a György-kori Anglia asztali örömeivel, és reális képet kaphatnak a viktoriánus konyhaművészetről is, amelyet a közfelfogás szerint az egészségtelen étkek, a zsíros húsok és a túlfőzött zöldségek uraltak.

 

Poznan

Lengyelországban a poznani múzeum  hamarosan az Sd.Kfz 6 típusú német tüzérségi vontatójármű a egyetlen működő példányának bemutatásával lepi meg az érdeklődőket.
A nehéz vontatójármű 66 évet a nagy-lengyelországi Bialobrzeg település melletti vizesárokban töltött, ahonnan csak tavaly emelték ki. A múzeum szerint a felújítás kizárólag a páncélosok lengyelországi szerelmeseinek rendkívül aktív támogatásával sikerülhetett. A rekonstrukciós munkálatokban egyebek között egy magáncég segítette a múzeumot, és a több száz elemből álló lánctalpak összeállítását is egy magánszemély vállalta.
Tomasz Ogrodniczuk, a múzeum szakértője a PAP lengyel hírügynökségnek azt hangsúlyozta, hogy a poznani féllánctalpas jármű a világ egyetlen működő Sd.Kfz 6 típusú példánya. A renoválás során az erősen megrongált eredeti Maybach motort egy Mercedesszel helyettesítették. Hasonlóan jártak el a jármű más hiányzó vagy használhatatlan alkatrészeivel, amelyeket másolatokkal pótoltak.
A honlapon is megtekinthető működőképes vontatójármű hivatalos bemutatóját szeptemberre tervezik.Az öttonnás katonai jármű elsősorban lövegek vontatására szolgált, de néhány fős személyzetet és felszerelést is szállítottak vele. A felújított példányt a németektől az szovjetek szerezték meg, és még 1945-ben is használták, míg el nem süllyedt egy árokban.
A poznani múzeum több második világháborús járművet keltett már életre. Három éve például egy Sturmgeschuetz IV-es típusú löveget újítottak fel, amellyel jelenleg még lőni is lehet.

 

Pozsony

A pozsonyi vár időszaki kiállításokkal szólítja meg a látogatókat, amely azért is figyelemreméltó, mert az előző évhez képest kétszer annyian érkeztek ide.
A pozsonyi vár kiállítótermeiben az állandó történeti kiállítás mellett több időszaki tárlatot is fenntart a Szlovák Nemzeti Múzeum. A kiállítások közül jelenleg az egyik legnépszerűbb a tűzkárt szenvedett krasznahorkai vár - május óta itt kiállított - múzeumi tárlata, valamint Anton Schmidt barokk festő Szűz Mária mennybemenetele című oltárképe, amely szintén időlegesen kapott helyet a várban.
A krasznahorkai várat bemutató tárlat összeállítói Krasznahorkának a márciusi tűzeset utáni hangulatát próbálták bemutatni. Ezt az igyekezetet tükrözi, hogy a tárlaton a gótikus vár és a reneszánsz melléképület épségben maradt kiállítási tárgyai mellett a részben a tűz martalékává vált műtárgyak is megtekinthetőek. A Nemzeti Múzeum szerint valószínűleg éppen a krasznahorkai tárlat, valamint a vár épületének tavaly befejeződött felújítása állhat a látogatók számának emelkedése hátterében.

 

Linz

A linzi Lentos Művészeti Múzeum egészen más területen próbál szerencsét, a Meztelen férfiak című időszaki kiállítás az intézmény fennállásának tizedik évfordulójához kapcsolódó rendezvények sorát nyitja meg ősszel.
Az október 26-ától látható tárlat Egon Schiele, Keith Haring, Edvard Munch, Oskar Kokoschka, Andy Warhol, Robert Mapplethorp, Maria Lassnig és mások művein keresztül mutatja be azokat a témákat, amelyek a férfiakthoz kötődtek az elmúlt száztíz év képzőművészetében: az uralkodó férfikép változását, a férfiasságról alkotott különböző felfogásokat, az emberi testet mint a vágy tárgyát, a testkultuszt és a test rombolását.
Míg a női akt évszázadok óta magától értetődő téma a képi ábrázolásban, és kiállításokon is gyakran szerepel, a férfi akt először csak mitológiai összefüggésben bukkant fel - áll az 2003-ban alapított Lentos Múzeum közleményében. Mint fogalmaznak, az 1900-as évek elején történnek az első kísérletek a férfi aktokra, méghozzá önábrázolás útján, a férfikép különböző felfogásai pedig ettől kezdve a XX. és XXI. század számos kiemelkedő alkotójának a művészetében megtalálhatók.
A Lentos kiállítását később a budapesti Ludwig Múzeumban is bemutatják.

Fotó: archaeology.co.uk/

Kapcsolódó cikkek:
Agyműtét és protézis kiállításon
Londontól Bayreuthig
Déjà vu?

Cimkék:
London,Pozsony,Lengyeország,Ausztria

    Muzeumok.hu Rss betöltése...