Magyar mesterek Bulgáriában

Festmények, rajzok, szobrok

Több száz képzőművészeti alkotásból nyílik kiállítás a szófiai Külföldi Művészet Nemzeti Galériájának anyagából az intézmény kupolatermében.

MTI 2012-09-13 08:08
Cikk küldése e-mail:

 A magyar kiállítás kezdeményezője Doncsev Toso, a Szófiai Magyar Intézet igazgatója az 1970-es évek végén Hriszto Nejkov bolgár grafikusművésszel gyűjtőúton vett részt, amelyen magyar művészek műtermeit járták és a szófiai kormány megbízásából festményeket, grafikákat, kisplasztikákat vásároltak.
A szófiai galériában ezzel a módszerrel nagy gyűjtemény állt össze, amelyben összesen 337 magyar műtárgy található. A külföldi kollekció három forrásból állt össze: a magyar gyűjtőutakon, a nemzetközi biennálékon történt vásárlásokból, valamint I. Ferdinánd bolgár cár palotájából. A cári családról készült képek eddig raktárakban voltak, így sok műtárgyat most először láthat a szófiai közönség, köztük László Fülöp festő hatalmas cár-portréját vagy Grigorij Dorosztol-Cserveni érsekről készült arcképét.
A szófiai magyar gyűjtemény a 19. század utolsó évtizedei és a 20. század második fele között létrejött alkotásokat vonultat fel. A tárlaton, amelyre ebből az anyagból válogattak, olyan művészek munkái szerepelnek, mint Székely Bertalan, Bernáth Aurél, Ferenczy Béni, Vígh Tamás, Kő Pál, Kokas Ignác, Barcsay Jenő, Czóbel Béla, Szabó Vladimir és Gross Arnold, akinek a gyűjteményben őrzött, A kék álmok városa című alkotása díszíti a kiállításra megjelent és mind a 337 műtárgyat tartalmazó háromnyelvű (magyar, bolgár, angol) katalógust és egy nagy molinón hirdeti a tárlatot a galéria bejárata fölött.
A kiállítást Szvetlin Ruszev akadémiai festőművész rendezte, kurátorok: Tasnádi Attila és Jara Bubnova.
A tárlat október közepéig látható Szófiában.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...