Játékokat a múzeumba!

Játék, hagyomány és divat

Bárhol járunk a világon, a múzeumokban általában a felnőttek kultúrájával találkozhatunk, a gyermekek története, tárgyai legtöbbször csak véletlenszerűen kerülnek be kiállításba. Feltartóztathatatlan, hogy a gyermekek világa is kiállítási téma legyen.

Györgyi Erzsébet 2010-07-05 15:30
Cikk küldése e-mail:

A játékok és a játékhagyományok múzeumba kerülésének egyik legékesebb bizonyítéka a Dobó István Vármúzeumban megnyílt Ki játszik ilyet? - Játékhagyomány és játékdivat című kiállítása.

 Az idősebb generáció még emlékezhet a Magyar Nemzeti Múzeum úttörő Gyermeki játékok kiállítására a hatvanas évek végén, valamint a Nemzetközi Gyermekévben, 1979-ben és az azt követő időszakban a gyermek- és játékkultúrát bemutató tárlatokra. 1981-ben a Szórakaténusz kiállítása megnyílásának örvendtünk, amely a játék valódi otthona lett a játékos alkotó életre nevelés terén is. A kilencvenes években Vígh Annamária vette át a stafétabotot Óbudán, Kiscelliben, háromrészes sikeres, papír-, fém-, fajáték-sorozatát végül Matuz Edit "Játszani jó" - Történelmi barangolás a játékok birodalmában című kiállítása zárta le a Budavári Palotában 2003 év végén - 2004 elején, amely példamutató módon eljutott a szegedi Móra Ferenc Múzeum közönségéhez is.

A második állandó hazai játékmúzeum 1998-ban nyithatta meg kiállítását: a Székesfehérvári Babaház Moskovszky Gyűjteménye.

Szerencsés csillagzat

Az utóbbi években ismét egyre nagyobb figyelem fordul a játékok felé: a múlt évben ismét a Dél-Alföld városainak múzeumaiban járt körbe egy értékes magán játékgyűjtemény és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye múzeumaiból is jöttek hasonló hírek - melyekkel kapcsolatban Fári Irén, Bognár Zsuzsanna nevét kell megemlítenünk.

Eger helyzete a felsoroltak között is kimagasló. Többféle jó csillagzat együttállása  kellett az egri nagyszabású játékkiállítás létrejöttéhez: a kedvező adottságokon túl kellett egy elhivatott, a játék iránt régóta elkötelezett, kitűnő szakember, Császi Irén, aki a Kiss Áron Magyar Játék Társaság szervező egyéniségeként is kifejezte ezt a vonzalmát.

A régi polgári játékok múzeumi jelenléte és bemutatása ritkaság Magyarországon. A Faragó Lóránt-féle gyűjtemény híre Császi Irén publikációjának, számítógépes előadásának, filmjének hála, már korábban terjedt, és egy kis kiállítás is látható volt már belőle. A másik, kisebb - családi - gyűjteményt pedig e sorok írójának távolabbi rokonsága körében őrizték meg gondos szeretettel. Bár pécsi kislányok játszottak vele valamikor, jó helyre került az egri múzeumban. Köszönet Virágh Margitnak, amiért gondosan megőrizte, és az utókor számára múzeumba adta.

Sokoldalú szemlélet

A jelen kiállítás komplexitása kimagasló. A környék lakosságának, a falu népének egykori egyszerű, saját készítésű játékaival kezdődik, ehhez csatlakoznak a polgári játékalkalmak és játékszerek.

A kiállítás Észak-Magyarország közönségének, gyermektársadalmának kívánja bemutatni a játékvilág sokféleségét. Várják Miskolcon, sőt északi határainkon túlra is elviszi játékkultúránk hírét, üzenetét.

Ami még nem megoldott!

 Az igazi ünnep az lesz, amikor Eger városában megtalálják azt az épületet, amely magába fogadja ezt a kiváló összeállítást, és Egerben is állandó játék- és gyermekmúzeum működhetne. Mi, akik évente tartunk találkozót Székesfehérvárott a híres Fehérvári Babaház - Moskovszky Gyűjteményben, hányszor elmondtuk már, hogy Magyarországnak minden megyei városába, de amíg ez meg nem valósul, minden nagyobb tájegységébe kellene egy játékkiállítás. Ehhez most egy lépéssel közelebb jutottunk. Verseny is alakult ki e téren - Győrben, az évenként megtartott - sajnos, még csak időszaki - babakiállítások városában, a városi művészeti múzeum keretében nemrég olyan gyermekmúzeum alakult, amely a művészetet a gyermekeknek kínálja.

 Könnyen mond ki ilyen nagy követelményt a messziről jött ember? Egyesületünk, a Kiss Áron Magyar Játék Társaság az egész honi játékkultúrát figyelemmel kísérő szervezet. Sokfelől összegyűjtött információink birtokában kimondhatjuk, hogy korunk nagy kihívása: milyen lesz a mai gyermekek - a felnövő generáció - kapcsolata az elődök kultúrájához. Ez a kiállítás biztosan megadja a gyermekeknek a rácsodálkozás lehetőségét és élményét, a látottak értékének felismerését és talán egy jobb, erősebb kötődést felnevelő kultúrájukhoz, közösségükhöz.

A kiállítást létrehozók, elősegítők számára az lehet a legnagyobb elismerés, hogy törekvésük, munkájuk eredménye országos jelentőségű: kevesebb gyermek nő fel úgy, hogy ne ismerje meg a játékkultúra gazdag tárházát. Bízom benne, hogy előbb-utóbb hazánk minden nagyobb városában állandó játékkiállításban gyönyörködhetnek - és játszhatnak - a gyermekek. Tudjuk, hogy ettől a jövendő társadalom élete válik szebbé, kulturáltabbá, boldogabbá.


 A Ki játszik ilyet? - Játékhagyomány és játékdivat
Kiállítás a Dobó István Vármúzeumban, a Dobó-bástyában látogatható 2010. április 21. és október 17. között.
A kiállításról a múzeum honlapján tudhatsz meg többet.


 

 

Ha a játékok keltették fel az érdeklődésedet, nézz szét a következő oldalakon:
Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely
Fehérvári Babaház - Moskovszky Gyűjtemény
Kiss Áron Magyar Játék Társaság
Homoludens

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...