©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Erika, Gábriel és a többiek


A falusi lakáskultúra 1945 és 1980 közötti változását követi nyomon a Skanzen Galéria szombattól látható új kiállítása, amely a falusi otthonokban is megjelenő típusbútorokon keresztül mutatja be a 20. századi magyar falu jelentős társadalmi átalakulását.

Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2012-11-14 09:49:29
MTI fotó: Kovács Attila

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum után Nyíregyházán majd Csíkszeredán látható kiállítás a falusi kockaházak – sátortetős egyenépületek – négy helyiségén keresztül jeleníti meg a múlt századi magyar falu nagy társadalmi változását. A tárlaton a bútorok mellett megjelennek a gyárak, a tervezők, a reklámozó lapok, a televízió és természetesen a bútorokat használó ember is.

 

 

 

A tisztaszoba funkciójának változásában nagy szerepe volt a televízió és a közös tévénézés elterjedésének, a falvak infrastruktúrájának fejlődése pedig a tisztálkodás modernizációjához, a fürdőszobák megjelenéséhez vezetett. Újdonság volt a gyerekszoba megjelenése, a konyha azonban megőrizte központi szerepét a közösségi, családi életben. Az új, specializálódott lakótéri egységeket a kiállításon tárgyak, fotók, bútortervek hozzák közelebb a látogatóhoz.

 

A hatvanas-hetvenes évek bútorgyártása, kereskedelme kerül fókuszba a Fogyasztásra serkentő manipulátorok című részében, ahol a „kultikus” bútorok közül helyet kap a Kanizsa ülőgarnitúra, a Panni szekrényfal és az első igazi magyar típusbútor, a Gábriel szék, de kitérnek a Domus mint önálló lakberendezési vállalat színre lépésére és a média egyre nagyobb szerepére. A hatvanas-hetvenes évektől megjelenik a televízió mint mintaadó felület, és az első magyar lakberendezési magazin, a Lakáskultúra.


A fogyasztás, a presztízs, a női szerep, a lakás és a családkép kapcsolata tükröződik többek között a nippek, vázák, dísztárgyak, a különböző díszpárnák használatával, és természetesen a státusztárgyakon – lemezjátszó, színes televízió – valamint a falra felkerülő családi fotókon keresztül a Lássátok, megengedhetem magamnak címet viselő részben. A tárlat egyetlen enteriőrje interaktív térként kap szerepet, ahol a látogatók korabeli bútorok között olvasgathatnak, filmet nézhetnek.


A Szabadtéri Néprajzi Múzeum, a Zala Megyei Levéltár, a Sóstói Múzeumfalu, valamint a Csíki Székely Múzeum együttműködésében és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megvalósuló kiállítás 2013. április végig látható.

Kapcsolódó cikkek:
Unikum Szentendrén
Ami még eddig nem volt: Pre Panel Projekt
Kiállítás frissen, üdén

Cimkék:
életmód, falusi, lakáskultúra, bútor

    Muzeumok.hu Rss betöltése...