Múzeumok este, reggel
Programajánló
Meghosszabbított kiállításokkal és különleges kísérőprogramokkal csábítanak a múzeumok. Ellenállni lehet, de nem érdemes...
Magyar Múzeumok Online |
2013-02-15 09:01 |
Nem lehet lemaradni
Meghosszabbítja a Szabad a Pálya című kiállítást a Közlekedési Múzeum, amelyet eddig több mint 100.000 látogató látott.
A 2012. márciusában nyitott kiállítás a 19. század utolsó harmadába repíti vissza a látogatót, megmutatva Magyarország 1867. és 1914. közötti közel fél évszázadának technikai vívmányait. A „boldog békeidők” korszaka, azaz a dualizmus 50 éve alatt elkészült a 22 ezer kilométeres vasúthálózat, hidak, közutak épültek. Pest, Buda és Óbuda egyesülése után világvárossá fejlődött Budapest, ahol átadták a Budavári Siklót és a Svábhegyi Fogaskerekű Vasutat, megépült a kontinens első földalatti vasútja, megnyílt a világ legnagyobb nyílású lánchídja, az Erzsébet híd. A 21. század elején is jórészt azt az infrastruktúrát használjuk, amit e korszak létrehozott.
A múzeum két szintjén kialakított tárlat a 19. században népszerű ipari- és világkiállítások hangulatát idézi. „Pavilonszerűen” mutatja be a mezőgazdaság, az ipar, a közlekedés és a távközlés témaköreit, valamint betekintést enged a hétköznapi munkáslakásba, egy polgári ebédlőbe vagy épp az orfeumba. A tárlat 2013 végéig látogatható.
A nagy érdeklődésre való tekintettel a Szépművészeti Múzeum különleges nyitva tartással várja a látogatókat a Cézanne-kiállítás utolsó hétvégéjén: február 15-én, pénteken este tíz óráig, február 16-án, szombaton és 17-én, vasárnap pedig egy órával korábban, 9-kor nyit és szintén este tízkor zár a népszerű tárlat.
A francia posztimpresszionista alkotó csaknem 100 művét felvonultató kiállítás a festő régi mesterekhez való viszonyáról és ezzel összefüggésben a klasszikus képzőművészet megújításában játszott szerepéről kíván áttekintést adni, mintegy 40 olyan művet is bemutatva, melynek alkotói (többek között Luca Signorelli, Raffaello, Michelangelo, Poussin, Chardin, Goya, Delacroix, Courbet) nagy hatással voltak Cézanne művészetére. A Cézanne életművét egyedi módon megközelítő budapesti kiállításra eddig több mint 170 ezren voltak kíváncsiak.
Óriási közönségsiker Bukta Imre kiállítása is a Műcsarnokban – már több mint tízezren látták. A fokozott érdeklődésre való tekintettel az intézmény március 17-ig meghosszabbította a tárlat nyitva tartását. Azoknak is érdemes újra visszatérni, akik már látták, hiszen számos kísérőprogram kapcsolódik a kiállításhoz. Február 16-án, szombaton délután 15 órakor Sturcz János művészettörténész mutatja be a tárlat több mint 260 oldalas, reprezentatív katalógusát, majd 16.30-tól a művész kalauzolja körbe a látogatókat a kiállításán. A tárlatvezetés ezúttal is ingyenes, csupán a kiállításra szóló belépőt kell megváltani.
Hozzáadott érték
Az időszaki kiállításokhoz kapcsolódó programok új, interaktív megközelítést kínálnak minden korosztálynak. A Szépművészeti Múzeum Uecker. A képpé formált anyag című tárlatához kapcsolódóan szervez műtermi napot február 16-án, szombaton 10 és 13 óra között. A kiállítás megtekintése után a résztvevők a Reneszánsz Csarnokban közösen alkothatnak.
Népénekekkel, archív felvételekkel és kézműves foglalkozással búcsúztatja Az igaz hitben végig megmaradjunk. Népének kutatás az 1950-es években című, Lajtha László és csoportja népénekeket bemutató kiállítását a Néprajzi Múzeum február 17-én vasárnap. 14 órától a tavaszi népszokásokról beszélgetnek archív filmek és az állandó kiállítás tárgyainak segítségével, 15 órától a Kálvin Kórus és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egyházzenei Tanszékének hallgatói Lajtha László kórusműveit és népénekeket adnak elő. A kiállításban Pálóczy Krisztina kurátor kalauzolja majd a közönséget.
Záró előadásához érkezett a Ludwig Múzeum A marginalitás elméleti és kritikai problémái napjaink művészetében sorozata. A programsorozat célja, hogy új megvilágításba helyezze a Kelet és Nyugat kapcsolatát, a centrum és periféria kérdéseit a művészetben, a világ vezető művészetteoretikusainak segítségével. Az utolsó előadást Okwui Enwezor tartja február 19-én, 17.00 órakor. A müncheni Haus der Kunst igazgatója, teoretikus, művészettörténész, kritikus, kurátor előadására Junghaus Tímea és Varga Tünde művészettörténészek reflektálnak majd.
A Kassák Múzeum Szubjektíven Kassákról című rendezvénysorozatának – Kövesdy Pál, Karafiáth Orsolya és Ladik Katalin után – Harcsa Veronika énekesnő, dalszerző lesz a vendége február 20-án, szerdán. A sorozat célja Kassák életművének és jelentőségének egyéni, nem megszokott szempontok szerinti bemutatása. Az előadások hangsúlyozottan szubjektívek; a felkért közéleti szereplők, a társművészetek területéről vagy más tudományterületekről érkezett előadók saját munkásságuk és tevékenységük kapcsán beszélnek Kassákról.