Fánkverseny és slam poetry

Programok hétvégére

Higgyék el, jól megférnek egymás mellett,és különösebb szervezést sem igényel. A pénteki műcsarnokbeli szóáradat után bizonyára jól esik másnap valami hastájéki kényeztetés is.Aki pedig busókat akar látni, Mohácsra kell annak menni...

Magyar Múzeumok Online 2013-02-08 11:19
Cikk küldése e-mail:

 A Maszkot ölt apraja-nagyja című farsangi készülődéssel megkezdődött a mohácsi busójárás, amelynek keretében hat napon át mintegy ezer jelmezes űzi a telet a Duna-parti városban. A busójáráson 34 helyszínen reggeltől estig 81 programmal, köztük zenei, táncos eseményekkel, más kulturális szórakoztató rendezvényekkel, különleges tárlatokkal is várják az érdeklődőket. Az UNESCO szellemi kulturális örökségeinek listájára felkerült népszokás idei rendezvényein várhatóan rekordlétszámú, mintegy 900 busó és további 100 maskarás búcsúztatja a telet, a vasárnapi fő rendezvényekre 60-70 ezer látogatót várnak.
A sokácok messze földön híres farsangi fesztiválját egy 1783-as feljegyzés említi először. A legenda szerint a mohácsi sokácok furfangos ősei a török megszállás elől a Duna túlsó partján lévő Mohács-szigetre menekültek. Álruhákat öltve tértek vissza a folyón átkelve és rajtaütöttek a babonás törökökön, akik az ijesztő maskarásoktól megrémülve fejvesztve menekültek a városból.

Farsangi jelmeztárlat az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézetben (OSZMI)

Nagyon színes, farsangi életérzést közvetítő ruhákat állítanak ki, álarcos jelmezek, színházi mélyzöld, bordó öltözetek adják a kiállítás anyagát. A tárlat anyagához a Pesti Magyar Színháztól, a Nemzeti Színháztól, a debreceni Csokonai Színháztól és a Soproni Petőfi Színháztól is kértek jelmezeket.
A március 17-ig látogatható kamara-kiállításhoz kapcsolódva bemutatkozik a jelmez- és kelléktár is: olyan színházi jelmezeket vesznek elő, amelyekből több példánnyal is rendelkeznek, az előadásokban a balettkar, vagy a kórus viselte ezeket. A látogatók a ruhákat fel is próbálhatják. A tárlatvezetésre és jelmezpróbára február 11-től március 14-ig 10 és 16 óra között várják az érdeklődőket a Bajor Gizi Színészmúzeumban, ahol délelőttönként kézműves foglalkozásokat is tartanak.
Az OSZMI Jeles napok a Bajor Gizi Színészmúzeumban elnevezésű sorozata keretében, az évkör nevezetes napjait, ünnepi pillanatait elevenítik föl dramatikus népszokások bemutatásával, zenével, játékkal, kézműves programokkal. A Farsangi jeles nap című rendezvényen február 10-én, vasárnap 15 és 18 óra között várják a látogatókat jelmezes beöltözéssel.

 

 Télbúcsúztató farsangi fánkfesztiválra készülnek Pilisszentkereszt háziasszonyai: a szombati nemzetiségi rendezvényre treníroznak, hogy megdöntsék a két évvel ezelőtti rekordot, amikor az akkori mulatságra 6000 darab fánkot sütöttek. A helyi szlovák önkormányzat által meghirdetett fesztivál színhelye a magyar és a szlovák kormány közös finanszírozásában tavaly megépült Pilisi Szlovákok Központja, ahol összesen 800 vendéget fogadhatnak. Most először a szlovákiai Zólyomról is várnak résztvevőket, akik közül egy csapat bekapcsolódik a fánksütő versenybe, amelyre eddig 20 helyi induló nevezett be. Mindegyikük saját recept szerinti eper-, barack- és szilvalekváros, vagy krémmel, csokoládéval töltött remekkel igyekszik lepipálni a riválisokat. A helybéli asszonyok most nagyon fogadkoznak, mert a legutóbbi versenyt "szégyenszemre" egy csobánkai férfi nyerte a zsűri ítélete alapján

Forró nyomon a magyar Barbizonban címmel családi programokat kínál a Magyar Nemzeti Galéria családi tárlatvezetéssel, kreatív műhellyel, mesesarokkal és hangszerbemutatóval egybekötött koncerttel szombaton. A további kísérőrendezvényekről bővebben a múzeum  honlapján.

 

 Kortársban erős hétvégét kínálnak a Műcsarnokban

Ahogy a képzőművészetben Bukta Imre, az irodalomban Tar Sándor az egyik leghitelesebb ábrázolója az Isten háta mögötti Magyarországnak, az elesettségnek és kiszolgáltatottságnak. Pénteken Tar Sándor Túlélési gyakorlatok című monodrámáját Bán János Jászai-díjas, Érdemes Művész adja elő a Másik Magyarország című kiállítás terében.

A slam poetry olyan alulról szerveződő esemény, ahol a résztvevők saját verseiket, műveiket adják elő pár percben, majd a zsűri, illetve a közönség azonnal értékeli is őket. A mára terebélyesre nőtt, honi slam poetry mozgalom bölcsője a Műcsarnok, innen indult útjára annak idején a Budapest Slam sorozat. A péntek késő esti slam témája Banksy, akiről nem lehet tudni, ki is valójában, munkássága provokatív, üzenetei felforgatók - az ilyesmi nem kicsit szokta inspirálni a slammereket, hanem nagyon.

Vasárnap délelőtt folytatódik a Műcsarnok kávézójában a Banksy-kiállításhoz kapcsolódó családi programsorozat. Akinek nincs ideje a Kijárat az ajándékbolton át című filmet végignézni, az DVD-n is megveheti a kávézóval szemben, a Műcsarnok Art Boxban. Jó hír, hogy ugyan már csak pár darab volt készleten, de újabb szállítmány érkezett!

A Mezítlábas Zenészek művészcsoportot három klasszikus zenész, a Junior Príma Díjas gitárművész Koltai Katalin, Bodrogi Éva énekművész és Bartek Zsolt klarinétművész alkotja. A csoport gyakran lép fel más művészeti ághoz tartozó alkotókkal. Bukta Imre őket kérte meg, hogy Bolcsó Bálint elektronikus zenésszel kiegészülve kísérjék őt a vasárnap délutáni tárlatvezetésen.

Tömeges érdeklődés az Ernstben

Tárlatvezetés és kiállítás

A héten nemzetközi sztárkiállítás nyílt az Ernst Múzeumban, ma a kurátor tart tárlatvezetést.

2013. január 01. Magyar Múzeumok Online

Szellemi kulturális örökségünk: miről gondoljuk, hogy az, és miről nem?

A szellemi kulturális örökség meghatározása, kezelése és gyakorlása című konferencia

2010. október 10. Frazon Zsófia

A japán dobtól a bőgőtemetésig

Hétvégi programajánló

Farsangi mulatság, születésnapi ünnepség, japán harcművészet. Három egymástól teljesen különböző téma, egy közös pont mégis van: a múzeum.

2012. február 02. MTI - MMO
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...