|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Új nemzetköziség
Előadás a Ludwig Lépcsőn. Kate Fowle - Generatív kurátorság - Egy új nemzetköziség felé? címen tart előadást ma este hétkor a Ludwig Múzeum lépcsőjén. Az előadás nyilvános. Az előadás nyelve angol.
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2013-05-16 07:40:27
A kurátori tevékenység ma mennyire képes megszólítani és kritika alá vonni aktuális társadalmi és politikai problémákat? A projektek miként és mennyiben reflektálnak arra a közegre, amelyben létrejönnek? Egy kiállítás, egy esemény és egy intézmény mennyiben jelentenek valódi platformot a kurátorok, az alkotók és a résztvevő közönség elképzelései számára?
A kurátori pozíció egyre inkább egy intézmény kritikai átalakítására irányul: a társadalom, a kultúra és a művészeti világ folyamataival, funkcióival, struktúráival való kísérletezés. És valóban?
a tranzit. művészetelméleti és –gyakorlati szabadiskola szemináriuma
NYILVÁNOS ELŐADÁS A LUDWIG LÉPCSŐN
2013. május 16. 19 óra
Míg a kilencvenes éveket az új nemzetköziség kihívásai jelentették (a művészeti szcénában például az új globális biennálék szervezésével lehetőség nyílt az egymástól különböző és távol élő szakemberek párbeszédére), addig a kétezres években új „központok” és új intézmények alakultak ki, amelyek nemzetközi és regionális hálózatok kiépítését teszik lehetővé. Ezek az intézmények különböző platformokat hoztak létre, amelyek képesek olyan generatív projekteket és kutatásokat kezdeményezni, amelyek túlmennek a hagyományos kortárs művészeti múzeum keretein, és egyúttal a biennálé struktúra „stop-start” problematikájára is képesek rámutatni.
A kurátorok, a kritikusok és művészek ma egyre inkább a szüntelenül változó társadalmi és politikai keretek folyamataival, struktúráival és hierarchiáival foglalkoznak, mintha a decentralizációt és a változékonyságot fogadtuk volna el status quónak. Azonban, ami politikainak számít egy helyen, másutt csupán reakciósnak tűnhet. Ahogy a globális politika terepe folyamatosan bővül és változik, változik a „nemzetköziség” fogalma, és az ehhez kapcsolható alkotói tevékenység – az intézményi és a kurátori gyakorlat esetében egyaránt. De mi a szerepe a változó tendenciák között például egy nemzetközi kiállításnak? Mit jelent a „globális” vagy a „nemzetközi” Bejrútban, Aucklandben, Lagosban, Budapesten, Abu Dzabiban, Montevideóban vagy Gázában?
Erről tart Kate Fowle nyilvános előadást 2013. május 16-án, 19 órakor a Ludwig Lépcsőn: az Independent Curators International (ICI) intézményéről és utazó kiállítási programjáról. (A szeminárium kísérőprogramja az ICI legrégebben futó utazó kiállítása, Hans Ulrich Obrist idén húsz éves do it projektje: ami nem más, mint 250 művész instrukcióinak gyűjteménye. Ebből látható egy válogatás a tranzit Király utcai bázisán.)
A szeminárium és a program szervezője: Somogyi Hajnalka független kurátor.
A Ludwig Lépcsőn tartott előadás nyilvános. Az előadás nyelve: angol.
További információk: a szeminárium oldalán
Kapcsolódó cikkek:
Múzeumigazgatók a legbefolyásosabbak
A Szabad Művészek vitaindító javaslatai
Nyomatékos kérés
Cimkék: