©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Kisvonattal az ókor nyomában


Római korhoz kötődő egész napos családi program a Duna két oldalán, világkiállítás magyar sikerekkel,performanszok,ötletes csomagolások és egy tanulmányi kiállítás - ezeket kínáljuk most hétvégére.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2013-06-28 09:35:41

A komáromi és a révkomáromi múzeumokban, valamint a Duna két partján fekvő erődrendszerben szombaton közös családi napot rendeznek, mely az ókori életet mutatja be különféle játékos vetélkedőkön keresztül. A Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében megvalósuló „Határtalan antikvitás” című program részeként Gödöllő, Sopron és Győr után utolsó állomásként Komáromban-Révkomáromban zárul a Szépművészeti Múzeum roadshowja.

Az utolsó családi nap részeként kézzelfoghatóvá válik a határon átnyúló együttműködés. A Szépművészeti Múzeum és a Nagyszombati Egyetem (Trnavská univerzita v Trnave) közös rendezésében a Duna két oldalán, Komárom és Komárno egymással párhuzamosan, összesen 4 helyszínen ad otthont a sikeres családi nap-sorozat végső állomásának, ahol a korábban jól bevált és új programelemekkel találkozhatnak az érdeklődők. A helyszínek között kisvonat segítségével lehet közlekedni.

A repertoárból természetesen nem hiányozhat a Felfedezőút az antik világ kincsei között, ahol családi füzet segítségével ismerhetik meg kicsik és nagyok a múzeumi tárgyakat. Lesz kézműves foglalkozás, római ételkóstoló, fényképezkedés római öltözetben, tárlatvezetés és ókori játékok tárháza. A „Műtárgysimogató”-ban eredeti antik tárgyakat lehet kézbe venni, míg egy interaktív színi játék és a szlovákiai S.C.E.A.R római hagyományőrzők bemutatója révén kiderül, hogyan zajlott az élet Pannoniában. Ráadásként egy, az összes helyszínre kiterjedő nyomozós játék is várja a helyieket.

A nap igazi különlegessége pedig az ősfoci (harpastum) bemutató. Magyarországon először életre kel az ókori római foci! Az Igmándi erődben két, ismert személyiségekből álló csapat fogja prezentálni az antik labdajáték szabályait. Az All-Star csapatot Várkonyi Attila-Dj Dominique, Patkó Béla-Kiki, Gyurcsík Tibor, Laklóth Aladár, Lippai László alkotják, akik mellett a Miló Box Team és a váci Elefántok Rögbi SE játékosai mutatják meg, mennyire lettek volna tehetséges focisták az ókorban. A bemutatójáték után lehetőséget biztosítunk arra, hogy mindenki saját maga próbálja ki az ősfocit. Hajrá Pannonia!

Időpont: 2013. június 29., szombat 10.00-16.00

Helyszínek: Duna Menti Múzeum (Révkomárom), VI. bástya-Római kőtár (Révkomárom), Komáromi Klapka György Múzeum és az Igmándi erőd (Komárom)

 

Forog-e a Heller-Forgó?- „Világkiállítás” a Műszaki Tanulmánytárban

A világ ipari alkotásait időről időre világkiállításokon mérettetik meg a 19. századtól. A nemes ”viadalon” a magyar ipar remekei már az első vásárokon is sikerrel vettek részt. A Tanulmánytárban most e tárgyakból mutatnak be olyanokat, mint pl. a nagyiparban nélkülözhetetlen és a világ minden táján alkalmazott Heller-Forgó hűtőtorony (ami nem forog, viszont alkotóit Heller Lászlónak és Forgó Lászlónak hívják), az Orion rádiók, az Eötvös-inga vagy Mayr Gyula Riefler-ingás, rugómotoros világórája 1911-ből.

Eötvös-Rybár-féle torziós inga
Heller-Forgó féle hűtőtorony

A kiállítás egyik különleges darabja a Szilágyi-féle üveg gyújtógyertyákat bemutató, az 1958-as Brüsszeli Világkiállításra készített, futurisztikus formatervű hőértékvizsgáló berendezés.

A kiállítás nem hagyományos módon, egymás mellé rendezve mutatja be a tárgyakat, hanem a Műszaki Tanulmánytár sajátos hangulatát megőrizve, látogatható raktári körülmények között, eredeti helyükön, de kiemelve, hiszen a világkiállításokon is sok ezer tárgy között állították ki a díjnyerteseket.

A Műszaki Tanulmánytárban 22000 tárgyat őriznek a technika történetéből. Áprilisban nyílt itt a „Gondoltad, hogy magyar?” című tárlat, amely 16 olyan tárgyra hívja fel a figyelmet, amelyek megváltoztatták a világot. 16 tárgyra, amelyek Magyarországon születtek, amelyek konstruktőre hazánkfia volt. A mostani kiállítás viszont nemcsak az elsőségre koncentrál, hanem a nemzetközi sikerre hívja fel a figyelmet.

A kiállítás a családi napot követően szerdánként 10-16 óra között látható, október végéig.

A rendezvény ideje: 2013. június 29. szombat 10 – 16 óra között.

A rendezvény helyszíne: 1117 Budapest, XI. kerület, Prielle Kornélia u. 10. (a Prielle Kornélia és a Szerémi út sarkán)

 

Nemzetközi peformansz fesztivál Budapesten

Mintegy húsz olasz, belga, francia, lengyel, spanyol és magyar képzőművész performanszait mutatják be a 2B Galéria által szervezett nemzetközi fesztiválon péntektől vasárnapig Budapesten három helyszínen.

Péntek este a 2B Galériában indul A Perfomedia 2013 című három napos eseménysorozat. Szombaton az A38 Hajón Shozo Shimamoto (1928-2013) japán avantgárd képzőművésznek, a mail art műfaj egyik úttörőjének tiszteletére rendezett emlékesten mutatkoznak be a külföldi és a magyar művészek. Vasárnap a budapesti Kiscelli Múzeumban Robin Crozier (1936-2001) brit képzőművész munkásságával kapcsolatos akciók lesznek láthatók.
Emilio Morandi olasz és Swierkiewicz Róbert magyar képzőművész tavalyi kezdeményezésére jött létre idén a nemzetközi performansz fesztivál. Olaszországban és Magyarországon is többször szerepelt együtt közös kiállításon a két művész, akiket régi barátság köt össze, mindketten széles nemzetközi művészeti kapcsolatrendszerrel rendelkeznek.
A képzőművészeten belül külön műfajnak számít a performansz, amely egy olyan húsz-huszonöt perces ritkán szöveges alapú vizuális esemény, amelynek főszereplője, rendezője és dramaturgja is maga a képzőművész. A fesztiválon spontán szerveződnek majd az előadások, a produkciók sorrendje nem kötött. Magyarországot Swierkiewicz Róbert mellett Szkárosi Endre és Ladik Katalin képviselik.

És további két kiállítást is újból a figyelmükbe ajánlunk a hétvégére!

 

Az egyik, a Kiscelli Múzeum Csomagoljam? című időszaki kiállítása, ahol is  a tárlat kortárs szekciójában 15 mai magyar tervező és 12 egyetemi hallgató ötletes, papír alapanyagú csomagolásait mutatjuk be. Vagány elviteles poharak, míves társasjátékok, a jövő tojástartói vagy elegáns desszertek a ma szemszögéből nézve. Érdemes ötleteket gyűjteni!

 

 

A másik, a Néprajzi Múzeumban július 10-ig meghosszabbított TÁRGYAS_RAGOZÁS→szubjektív etnográfia című tanulmányi kiállítás . A kiállításra előre bejelentett csoportokat már nem fogadnak, de múzeumi belépővel látogatható. A kiállítás finisszázsa: 2013. július 9. Ne hagyják ki!

Eötvös-Rybár-féle torziós inga

Kapcsolódó cikkek:
A mi szubjektív etnográfiánk
Bűbáj és varázslat a Skanzenben
Nem epigon!

Cimkék:
látogató, programajánló

    Muzeumok.hu Rss betöltése...