©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Ars Sacra a múzeumokban is


Ars Sacra Fesztivál: kiállítások, koncertek és Templomok éjszakája több mint négyszáz programmal.

Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2013-09-14 11:13:31

Több mint négyszáz program, képző- és iparművészeti kiállítások, koncertek, színházi és irodalmi előadások várják az érdeklődőket szeptember 14. és 22. között az Ars Sarcra Fesztiválon országszerte és a határokon túl. A fesztivál kiemelt eseménye a Templomok éjszakája: szeptember 14-én, szombaton megnyílnak a különböző felekezetek templomai és színes, kulturális programokkal várják a látogatókat országszerte és a határokon túl mintegy 100 helyszínen.

 

Útszéli kőkereszt, sasvári Pieta-ábrázolással. Győr-Sopron megye, 18. század 2. fele
Fotó: Bán Elek

 

Az egyházak közös zenei áhítatát rendezik meg vasárnap délután a Szent István-bazilikában, majd a téren körtánccal zárul az esemény. Ezen a napon a MOM Kulturális Központban a Ránki Dezső-Klukon Edit zongoraművész házaspár és fiuk, Ránki Fülöp jótékonysági koncertet ad, a bevétellel a budai Várban felállítandó Mária-szobor költségeihez járulnak hozzá - ismertették a programokat a szervezők a pénteki sajtótájékoztatón Budapesten.
Berecz András a Klebelsberg Kultúrkúriában lép fel szeptember 16-án, Gulyás Dénes operaénekes és tanítványai szakrális opera- és dalestje szórakoztatja a közönséget szeptember 19-én az Óbudai Társaskörben.
Lackfi János és a Misztrál együttes ad zenés irodalmi estet a hajléktalanoknak szeptember 20-án a Loyola Caféban, szeptember 21-én a Szent Efrém Férfikar énekel a Pesti Jézus Szíve Templomban. A programsorozat záróeseménye Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész estje lesz a Budapest Music Centerben szeptember 22-én.
Az Ars Sarcra Fesztivált hetedik alkalommal rendezik meg: a zsidó-keresztény kultúrkörhöz tartozó művészeti alkotások bemutatásával, a művészetek nyelvén igyekszik az evilági életen túlmutató szakralitásra ráirányítani a figyelmet.
Akik a hit szemével nézik a világot, képesek arra, hogy ne csak a közvetlen valóságot lássák, hanem mögé is tudnak tekinteni - hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Spányi Antal székesfehérvári püspök. Mint mondta, az egyház számára mindig fontos volt a művészet pártolása, inspirálása, hiszen általuk, a művészet eszközein keresztül tudta eljuttatni az örömhírt az emberekhez.
Mi most a múzeumok programjai közül válogattunk a teljesség igénye nélkül. Aki ennél többre vágyik, kattintson az Ars-sarca.hu oldalra, ahol akár helyszín, időpont és téma szerint is kereset.

 

A Néprajzi Múzeum új kiállítása: Emlék Sasvárról. Pieták síkban és térben

A Néprajzi Múzeumban 2013. szeptember 21-én új kiállítással kapcsolódik a Szakrális Művészetek Hetéhez, amelyen a felvidéki zarándokhelyről, Sasvárról (Šaštin, Szlovákia) és környékéről

Mária-ház, sasvári Pieta-szoborral
Nyita megye 19. század
Fotó: Sarnyai Krisztina

származó népi Pieta-ábrázolásainkat mutatják be. A szobrok és képek, kerámiák, archív fotók, búcsústárgyak reprezentatív gyűjteményét tanulmányozva látogatóink megismerhetik a híres Pieta kultuszának populáris vonatkozásait. Többnyire szériamunkák ezek, de nem kizárólag: egyéni megfogalmazások is szép számmal akadnak közöttük. A 21. század embere számára egyaránt megkapó ábrázolásai az anyai fájdalomnak.
A „művészettörténet és néprajz senkiföldjéről” való tárgyak előképe a sasvári barokk kegytemplom oltárába foglalt, 16. századból való Fájdalmas Szűzanya-relief. Krisztus anyja ölében horizontálisan elhelyezkedő teste, mereven földig lógó jobb karja a népi ábrázolásokon is egyértelműen felismerhető. A „sasvári Pieták” – faragott, festett szobrocskák önmagukban vagy Mária-házakba foglalva, üveg- és tükörképre festve – a felvidéki, dunántúli, palócföldi katolikus parasztság tisztaszobáinak megbecsült tárgyai voltak. Emlékek a zarándokútról vagy csak mások által hozott kegytárgyak, generációkon keresztül öröklődő családi értékek. A kegytemplom és a kegyszobor jellegzetes képe ponyvanyomtatványokon, imakönyvek lapjain, szentképeken is terjedt. A sasvári Pieta kőből faragott változatait megtalálhatjuk házak oromzatán, útszéli oszlopokon.
Šaštin ma a katolikus szlovákok legjelentősebb búcsújáróhelye. A Hétfájdalmú Szűzanya ünnepén, szeptember 15-én évről-évre zarándokok ezrei keresik fel. 
A kiállítás előterében látható fényképeket a Néprajzi Múzeum munkatársa, Gebauer Hanga készítette a helyszínen. A búcsúban vásárolt, a sasvári Pietával díszített jelenkori tárgyak a MaDok gyűjteménygyarapítási programja keretében kerültek a tárlókba.

 

Veszprémben előadások

Gizella királyné egykori városában 2013. szeptember 17-én, kedden 16.30-kor dr. Limbacher Gábor múzeumigazgató tart előadást a Laczkó Dezső Múzeumban „Szellemi és tárgyi kultúra a Balaton északi térségében” címmel.  2013. szeptember 19-én, csütörtökön 16.30-kor pedig a „Hívő vagy hitetlen? Régészeti előadás ‒ négy korszak vallási élete” című ismereterjesztő előadást hallgathatják meg a látogatók a múzeumban. Előadók: S. dr. Perémi Ágota régész, dr. Regenye Judit régész, Csirke Orsolya régész, Pintér László régész.

 

Sasvári Pieta-szobor
feltehetően templomi berendezés
Felvidék, 19. század
Fotó: Sarnyai Krisztina

Győrben templomjárás

A győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum szeptember 14-én és 15-én kapcsolódik a programsorozathoz. Szombaton 16 órakor a Magyar Ispita templom építéstörténete és az adakozó Szent Erzsébet oltárképe ismerhető meg N. Mészáros Júlia művészettörténész tolmácsolásában. Vasárnap a Szent Imre templom művészeti kincseit Pápai Emese művészettörténész mutatja be.

 

Orvoslás és vallás Budapesten

A Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban rendhagyó tárlatvezetésekre kerül sor. 14-én  a gyógyítás és a vallás kapcsolata adja múzeumi tárlatvezetés vezérfonalát. Az Ó- és Újszövetség betegségfelfogásáról, a szentkultuszokról, a keresztény indíttatású beteggondozó intézetekről, a vallás és a materialista orvostudomány újkori elkülönüléséről tanúskodnak a múzeum írott és képi forrásai.
Szeptember 21-én az egyházi liturgiát és a profán mágikus eljárásokat ötvöző népi vallásosság rítusgyakorlata kerül fókuszpontba. A tárlatvezetésen átfogó képet kaphatunk a kultuszokról, szerepük kialakulásának okairól, s ízelítőt azokból az írott és képi forrásokból, amelyek bizonyítják évszázadokon keresztül tartó jelentőségüket

 

Rejtélyek, sorsok, múmiák Szegeden

Többszáz éves múmiák költöztek a Fekete házba augusztus közepén. A váci Fehérek templomának rejtett kriptájában leltek rá azokra a természetes úton mumifikálódott testekre, melyeket most Szegeden láthat a nagyközönség. A tárlaton szeptember 19-én, csütörtökön 18 órakor tartanak tárlatvezetést a múzeum szakemberei a Szakrális Művészetek Hete alkalmából.

 

Angyalábrázolás a szobrászatban Budapesten

A Magyar Nemzeti Múzeumban 21-én az angyalábrázolások között nézelődhetünk. Kézműves foglalkozás is lesz, amelyen Véninger Péter keramikus, restaurátor segítségével egy választott szobor vagy dombormű agyagmásolatának elkészítésére nyílik lehetőség.

 

Bokály sasvári Pieta-ábrázolással
Felvidék, 19. század
Fotó: Sarnyai Krisztina

A nap megszentelése: koncert Óbudán

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban Szvorák Katalin koncertjén a legszebb himnuszainkat, zsoltárainkat és imádságainkat hallhatjuk szeptember 14-én.  Az énekesnő  az Éneklő Egyház – Római Katolikus Népénektár dallamait és szövegeit dolgozza fel, és elsődleges célja az egyházi ismeretterjesztés, hiszen világszinten népénekeink a leggazdagabbak és több évszázados hagyományokból táplálkoznak, ezért egyetemes európai keresztény kultúránk kiemelkedő alkotásai.

 

Tematikus tárlatvezetések a Szépművészeti Múzeumban

A Szépművészeti Múzeum Régi Képtárában három, egymásra épülő, de egyenként is maradéktalanul élvezhető tárlatvezetéssel várják az érdeklődőket.

 

Vártörténeti séta a Vajdahunyadvárban

A budapesti Városligetben emelkedik a Magyar Mezőgazdasági Múzeumnak otthont adó Vajdahunyadvár. A műemléki épületegyüttes egyedülálló volta abban rejlik, hogy az ódon várfokok, a festői paloták és a patinás egyházi építmények csoportja egész történelmünkön végigvezetve mutatja be a különböző korok jellegzetes stílusjegyeit. A múzeum épületének legszebb épületrészeit, valamint a Jáki-kápolnaként emlegetett kis templomot és a hangulatos kolostori kerengőt is érintő vártörténeti séta izgalmas tudásanyagot nyújt, és különleges esztétikai élményt ígér.

Fotó: Néprajzi Múzeum

Kapcsolódó cikkek:
Lounge a Múzeumkertben
Nemzetközi színházi produkció a Szépműben
Történelem testközelből

Cimkék:
fesztivál, egyház,vallás,művészet

    Muzeumok.hu Rss betöltése...