©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Programok csak tanároknak


2013. október 11-én az ország számos településének múzeumai ugyanazon a napon fordulnak a pedagógusokhoz.

Szerző: Nagy Magdolna | Forrás: | 2013-10-07 14:55:49

2013. október 11-én az ország számos településének múzeumai ugyanazon a napon tárják ki többségében ingyenesen kapuikat a pedagógusok előtt, hogy színesebbnél színesebb szakmai és szórakoztató programokkal csalogassák be őket.

Miért most? Olvasd el cikkünket!

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum igazi különlegességet tartogat erre az estére a pedagógusoknak: rendhagyó családlátogatásra hívja a pedagógusokat, akik az üzenő füzet útmutatásait követve járnak házról házra a Skanzenben. Olyan élethelyzeteket modelleznek, amelyek ismerősek mai életünkből is. A felvetődő kérdések, problémák megbeszélésére két lehetőséget is kínálnak, a fogadóórát és a záró szülői értekezletet.

Több intézmény kihasználja az alkalmat arra, hogy megismerjék a pedagógusok igényeit, elvárásait a múzeumokkal szemben, remélve, hogy ez a párbeszéd hosszú távú együttműködés kezdetét jelentheti. Erre jó példa a budapesti Műcsarnok, ahol Kívánságműsor címmel pedagógiai fórumot szerveznek, hogy a tanárok, a meghívott szakemberek és a múzeum munkatársai közösen találjanak ki olyan múzeumpedagógiai foglalkozásokat, amelyek a kortárs képzőművészet segítségével dolgoznak fel egy-egy tanmenetben szereplő témát, tananyagot.

Sokan szakmai oldalról próbálják a pedagógusok érdeklődését felkelteni: neves szakemberek közreműködésével érdekes előadásokat tartanak – ezzel mintegy konferenciajelleget adva az eseménynek. (HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Néprajzi Múzeum, Holokauszt Emlékközpont, Budapest; Palóc Múzeum, Balassagyarmat stb.)

Vannak múzeumok, amelyek a mából kilépve a jövőbe tekintenek. Az OFI Pedagógiai Könyvtár és Múzeum a jövő pedagógusait szólítja meg a Tanárjelöltek éjszakájával, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karával együttműködve.

A létavértesi Rozsnyai Gyűjtemény is a jövő felé kacsingat, de más megközelítésben, mint a Pedagógiai Múzeum. Ők a múltat próbálják átmenteni a jövő generációja számára. Közös nosztalgiázásra hívják a lakosságot, hogy mindenki megoszthassa a régi tanítókról őrzött emlékeit. A visszaemlékezéseket rögzítik, majd archiválják. A felgyűjtött adatokból Tanárportrék címen ismeretterjesztő cikksorozat készül, megemlékezve a régi nagy tanáregyéniségekről.

Néhányan arra törekszenek, hogy bemutassák, a múzeumot olyan tantárgyak oktatásához is használni lehet, amelyekre eddig kevesen gondoltak: ilyen az idegen nyelv oktatása (pl. Szépművészeti Múzeum – angoltanárok), vagy az ének (Bihari Múzeum: Énektanárok Éjszakája).

Elindultak olyan kezdeményezések is, amelyek során a helyi civil szervezetekkel, egyesületekkel, önkormányzattal, helyi iskolákkal összefogva szervezték meg a programot, ezzel is hansúlyozva a rendezvény fontosságát (pl. Csabagyöngye Kulturális Központ Munkácsy Emlékháza Békéscsabán, Bánya Múzeum Salgótarján).

Bár legtöbb helyen a Tanárok Éjszakája velejárójaként némi harapnivalóval is kedveskednek a pedagógusoknak, van olyan múzeum, ahol kifejezetten a kulináris élvezet áll a középpontban. Marcaliban például egy 19. század óta elterjedt szép hagyományt, a Kossuth-vacsorát elevenítették fel ezen az estén, és terített asztallal várják a Marcali Múzeumban a pedagógusokat.

A részvétel a Tanárok Éjszakájának programjain többnyire regisztrációhoz kötött, ezért érdemes minél előbb kiválasztani a legcsábítóbbat!

Az erre az estére kínált 93 féle program részletes leírása a www.oszifesztival.hu honlapon olvasható!

Kapcsolódó cikkek:
Hagyomány és innováció Szentendre múzeumaiban
Nemzetközi színházi produkció a Szépműben
1500 program 170 intézményben

Cimkék:
Múzeumok Őszi Fesztiválja,Tanárok Éjszakája

    Muzeumok.hu Rss betöltése...