Múzeumi túrák a Mecsekben

PROGRAMAJÁNLÓ

Egy hatéves programsorozat következő állomása a Múzeumok Őszi Fesztiválján.

Pásztor Andrea 2013-10-14 10:46
Cikk küldése e-mail:

A pécsi Janus Pannonius Múzeum Történeti Osztálya 2008 májusában indította útjára a Múzeumi túrák a Mecsekben (MTM) című programsorozatot, mely időutazásra invitálja a természet, a helytörténet, a régészet és a néprajz iránt érdeklődőket. Az 1891-ben alapított Mecsek Egyesület 1939-es kiadású, A Mecsek részletes kalauza című útikönyve alapján járjuk be az akkori, számozott mecseki útvonalakat. Utánajárunk az egyes ösvények, pihenők, kilátók, források stb. kiről, miről kapták nevüket. A túrakalauzt – a hozzá tartozó térképmellékletekkel együtt –, valamint a túrázók körében ismert 1929-es kiadású „angyalos” térképet 2010-ben reprint kiadásban megjelentettük. Hozzá kiadtunk egy jegyzetfüzetet, melybe bárki lejegyezheti, milyen változásokat tapasztalt több mint 70 év elteltével. A történeti osztály munkatársán kívül a kirándulásokon alkalmanként részt vesznek a múzeum természettudományi, néprajzi, régészeti és képzőművészeti osztályának aktív vagy nyugdíjas muzeológusai is. A túrákat – nyár kivételével – minden hónap harmadik szombatján indítjuk a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség egy túravezetőjének irányításával.

 

A programsorozat küldetése tökéletesen egybecseng a Múzeumok Őszi Fesztiválja „Sétálj, gyalogolj, bringázz velünk és fedezd fel! Kulturális tereink másként” című témájával, ezért a 2013. október 19-én rendezendő múzeumi túrát az országos fesztiválprogramban is regisztráltuk. A Keleti-Mecsek egykori 18-as útvonalát járjuk majd be. A pécsi autóbusz állomásról 9 órakor indulunk Hosszúheténybe, ahonnan a részletes túraleírás szerint, régi „talyiga- és kocsiutak” vonalát követve jutunk el az egykori Schober-malomhoz, Püspökszentlászló előtt. Tovább megyünk Pusztabányára, ahol a 18-19. század fordulóján működő üveghuta maradványait és történetét kutatjuk. A Hidasi-völgyben több forrás vizével enyhíthetjük a szomjunkat, majd a Kelet-Mecseki Tájvédelmi Körzet területén haladva, a mecseki szénbányászat egyik lezárt aknája mellett, Zobákpusztán fejezzük be a 12 kilométeres túrát. Innen délután 3 óra körül indul vissza a buszunk Pécsre.

 

A több mint 50 kirándulásból álló múzeumi túrasorozat 2013 decemberében zárul. Tapasztalatainkat, a túrákon készült fényképeket 2010 óta a Mecseki Örökség (www.pecs-mecsek.hu) honlapon tesszük közzé. A Janus Pannonius Múzeum ugyanitt teszi nyilvánossá azokat a mecseki helyszíneken készült archív fotókat, melyek nagy részét az 1948-ban megszűnt Mecsek Egyesület adományozta a múzeumnak. Az egyes helyszínekre vonatkozó történeti adatokat is itt gyűjtöttük össze a Pécsi Tudományegyetem hallgatóinak közreműködésével. A Norvég Civil Alap támogatásából létrehozott honlapon minden olyan információt is gyűjtünk, amit természeti és kulturális örökségünk védelmében érdemesnek tartunk másokkal megosztani. Hírlevelünkön keresztül csaknem 200-an értesülnek a mecseki örökséget érintő túrákról, programokról.

 

A program további részleteiről a Múzeumandragógia I. (2010) című kötetben olvashatnak. Az október 19-i túra tudnivalói a Múzeumok Őszi Fesztiválja honlapján.

Kulturális tereink más szemmel

SÉTÁLJ!

Az építészet hónapjához kapcsolódóan rendhagyó túrára hívják a múzeumok a látogatókat októberben.

2013. október 10. Andrikó Katalin

1500 program 170 intézményben

MÖF

Az ország 93 településének 170 múzeumában 1515 program várja a látogatókat a Múzeumok őszi fesztiválján szeptember 30-tól egy hónapon át.

2013. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Újdonságok a Múzeumok Őszi Fesztiválján

MINDENKINEK!

2013-ban nem csak 4 új témakör szerepel első ízben a Múzeumok Őszi Fesztiválján, számos meglepetéssel és innovatív megoldással is készülnek a rendezvény szervezői.

2013. október 10. Nagy Magdolna
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...