Magyar Kultúra Napja
VIDÉKI AJÁNLÓ
A magyar kultúra napját hivatalosan 1989 óta ünnepeljük január 22-én. 191 évvel ezelőtt, ezen a napon fejezte be Kölcsey Ferenc a Himnuszt Csekén. Országszerte kiállításokkal, előadásokkal,tárlatvezetésekkel tisztelegnek ezen a napon.
Magyar Múzeumok Online |
2014-01-21 10:10 |
Bűn- és erénytálakat, titkos pecsétet, griffmadárral díszített övcsatot és több száz éves gyerekrajzokkal telikarcolt burkolólapot is bemutatnak a Kolostorok kincsei című kiállításon, amely a magyar kultúra napja alkalmából nyílik szerdán a szegedi Móra Múzeum helytörténeti kiállítóhelyén, a Fekete házban. Az interaktív tárlaton az érdeklődők közel százötven tárgyat tekinthetnek meg, amelyek a Bugacpusztán a 12-13. században állt Pétermonostor korába repítik vissza a látogatókat.
Sonkodi Rita szegedi festőművész lírai hangvételű alkotásaiból nyílik kiállítás szerdán a hódmezővásárhelyi Alföldi Galériában. Sajátos képi világú, idilli hangulatú, romantikus képei a századforduló korszakát idézik meg, amikor a nők még úri hölgyek, a férfiak úriemberek voltak. Művei magukban hordozzák Goethe gondolatát, miszerint a női természet közeli rokona a művészetnek.
A székesfehérvári Vörösmarty Színház idén Nagyváraddal közösen ünnepeli a magyar kultúra napját. Január 22-én Nagyvárad, a kétlelkű város, avagy Ady Endre elveszett illúziói címmel tartanak beszélgetést a színház Cyrano Kávézójában. A meghívottak között van Tóth István, a nagyváradi Ady-múzeum igazgatója, Derzsi Ákos, a nagyváradi Europrint kiadó és nyomdavállalat igazgatója és Sorbán Attila író, költő, a Nagyváradi Szigligeti Színház művészeti projektek, szervezés és marketing igazgatója, a Szamizdat kortárs művészeti folyóirat főszerkesztője.
A Kecskeméten a Katona József Színház Kelemen László Színpadán a Nyugat női című darabot mutatják be szerdán. A Bíró Kriszta gyűjtése nyomán készült szövegkönyv a Nyugat folyóirat írói, költői mögött álló, küzdő, mosolygó és szenvedő asszonyok portréját kelti életre. Február 7-ig látható a Kápolna Galériában Háy János kiállítása.
Baján az Ady Endre Városi Könyvtár és Művelődési Központ ad helyet a kedden kezdődő, Ment-e könyvek által a világ elébb? című programsorozatnak, amelynek keretében interaktív irodalmi estre, filmvetítésre, képzőművészeti kiállításra várják az érdeklődőket.
Kaposváron művészeti gálát rendeznek délután az Együd Árpád Kulturális Központban, ahol a város művészei és zeneiskoláinak növendékei lépnek fel, ízelítőt adva a legkülönbözőbb művészeti ágakból. Az előadás szüneteiben a megyei múzeum muzeológusai és egy civil szervezet tart előadást a magyar történelmi ásatásokról.
Siófokon filmvetítést tartanak a nagykönyvtár előadótermében. Az Épített örökségünk - Szőlőhegyi kápolnák a Balaton-felvidéken című filmet követően beszélgetést tartanak az alkotókkal, Tóth Péter filmrendezővel és Lux Ádám színművésszel.
Szombathelyen idén is a Bartók Teremben, gálaműsor keretében adják át január 22-én a város kulturális életében kiemelkedő teljesítményeket nyújtó művészeknek, alkotóknak és a kultúra területén dolgozó szakembereknek odaítélt városi kitüntetéseket. A gálán a Savaria Szimfonikus Zenekart Medveczky Ádám vezényli és Kodály Zoltán, Bartók Béla, Liszt Ferenc, Erkel Ferenc, valamint Weiner Leó műveiből csendülnek fel részletek.
Az AGORA - Gyermekek Házában január 20. és 24. között kulturális hetet rendeznek, amelynek keretében a magyar nyelvvel és irodalommal játékos formában ismertetik meg a gyerekeket. Nyelvi torpedó, könyvnyomtatás, drámajáték, anyanyelvi vetélkedő is szerepel a kínálatban.
A tatai várban szerdán nyílik kiállítás Lendvai Péter Gergely képzőművész és Mórocz István képgrafika szakos egyetemi hallgató munkáiból, akik a 2013 augusztusában Tatán rendezett, Grotta című országos képzőművészeti pályázat díjazottai. A kiállítás megnyitója után Karinthy Frigyes Drámák ecetben és olajban című irodalmi estjét adják elő a Karinthy Színház művészei.