|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
A Bálint-titok nyomában
Május 11-ig látható a Magyar Nemzeti Galériában századunk egyik legtitokzatosabb művészének, Bálint Endrének, a modern magyar művészet és az avantgárd egyik legjelentősebb alakjának életmű-kiállítása.
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2014-04-07 07:53:46
A titok egyik magyarázata Bálint sokoldalúságában rejlik: festő és grafikus volt, de készített objekteket, fotómontázst, kollázst, monotípiát, írt verset, önéletrajzot. A Nemzeti Galériában most látható közel 350 festmény, kollázs, monotípia, objekt között számos mű külföldi – főleg párizsi – gyűjteményekből érkezett a kiállításra. Bálint művészi korszakait saját művei mellett magyar és külföldi kortársai – Vajda Lajos, Czóbel Béla, illetve Georges Braque, Marc Chagall, Pablo Picasso, Max Ernst – alkotásainak bemutatásával, dokumentumokkal, fotókkal, filmekkel, illetve alkotói miliőjével – párizsi műteremszobájának rekonstruálásával idézi fel a tárlat.
Az utolsó hónapban számos program kíséri kiállítást, melyek segítenek értelmezni Bálint Endre titokzatos világát.
Múzeum+
2014. április 10.
A Múzeum+ aktuális témája, a Férfi és Nő tematika jegyében 19.00–kor Topor Tünde és Winkler Nóra mutatja be a kiállítást, Bálint Endre női szemmel - Séta művei és meghatározó viszonyai között címmel.
A kiállítás ezen a napon 22.00 óráig látogatható.
Családi nap kicsiknek és nagyoknak
2014. április 12., 11.00-14.00 – Bábok, Rácsok, Életfa – A Bálint-szótár
Családi tárlatvezetésen kicsik és nagyok együtt fedezhetik fel a Bálint-szótár mesés alakjait és motívumait, például a legendás Vitéz János bábút vagy a szentendrei ablak motívumot az ördög villával. Az alkotni vágyók a kreatív műhelyben el is készíthetik mindezeket és megfigyelhetik a művész alkotásain visszatérő motívumokat, különleges technikákat és izgalmas anyaghasználatot.
Kulisszatitkok a kiállításról
2014. április 12., 15.00
Zöldy Z Gergely látványtervező rendhagyó tárlatvezetése
A kiállítás körvonalazása az első szikráktól az utolsó simításokig, kulisszatitkok a Bálint Endre életművét és szellemét rejtő térről.
Titkok nyomában – tárlatvezetés gyerekeknek
2014. április 17., 18. 11.00
A tavaszi szünetben tárlatvezetés várja a 8-13 éves gyerekeket.
Fókuszban az életmű
Három alkalommal, sajátos tárlatvezetéseken mutatjuk be a Bálint-életmű egy-egy fejezetét. A vezetéseken a kiállítás egy-két termére, néhány egységére fókuszálva mélyebb bepillantást nyerhetünk Bálint művészetének meghatározó korszakaiba.
2014. április 15. 16.30: Az Európai Iskola és Bálint Endre – Halász Rita művészettörténész tárlatvezetése
2014. április 29. 16.30: „Itt már jártam valaha”. Párizstól Párizsig – Bellák Gábor művészettörténész tárlatvezetése
2014. május 6. 16.30: A Bálint-szótár olvasása – Gimesy Péter művészettörténész tárlatvezetése
Előadás
2014. április 27. 16.00
Arany és fekete. Bálint Endre bibliája – Schilling Sára művészettörténész előadása
Bálint Endre franciaországi éveinek legnagyobb szabású alkotása az 1958-ban az Édition Labergerie kiadásában megjelent Jeruzsálemi Biblia illusztrálása. A 45 egész oldalas színes, illetve 1250 arany-fekete szövegközti illusztrációt tartalmazó díszkiadás mellett a grafikák számos eredeti lapját, illetve Marc Chagall bibliaillusztrációit egy külön tematikus blokkban tekinthető meg a tárlaton.
Kapcsolódó cikkek:
Cimkék:
képzőművészet