Multikulturális forgatag
A Néprajzi Múzeum Napja
1872. március 5-én nevezték ki Xántus Jánost a Magyar Nemzeti Múzeum Ethnographiai Osztályának igazgató őrévé. Kinevezésének napját a Néprajzi Múzeum évről évre születésnapjaként ünnepli.
Joó Emese |
2011-03-13 16:42 |
1872. március 5-én nevezték ki Xántus Jánost a Magyar Nemzeti Múzeum Ethnographiai Osztályának igazgató őrévé. Xántus kalandos életpályát futott be, négy földrészt beutazva jelentős természettudományos kutatást és néprajzi gyűjtést végzett. 1870-ben tért haza Délkelet-Ázsiából mintegy 2500 tárgyból álló, a maga korában páratlan etnológiai gyűjteményével, amellyel megalapozta a Magyar Nemzeti Múzeum Ethnographiai Osztályát, a későbbi Néprajzi Múzeumot. Xántus igazgatóőri kinevezésének napját a Néprajzi Múzeum évről évre születésnapjaként ünnepli.
Március 5-én 10–18 óra között a Néprajzi Múzeum minden zegzugát a nagyközönség birtokába adjuk. A múzeum munkatársai közreműködnek abban, hogy az érdeklődők betekinthessenek a mai modern múzeumi működés kulisszatitkaiba, a háttérben zajló gyűjtési, kutatási és restaurálási folyamatokba. Kiderül, hogy mire jó a Néprajzi Múzeum könyvtára, és milyen kiadványokat, publikációkat jelentetnek meg a muzeológusok. A kiállításokat rendhagyó tárlatvezetésekkel, játékos programokkal, múzeumpedagógiai és drámapedagógiai foglalkozásokkal közvetítjük, amelyek minden korosztály számára élményt nyújtanak. Az egész napon át zajló programokban a hagyományos népi kultúra és napjaink kortárs jelenségei egyaránt terítékre kerülnek, tükrözve az épületben zajló sokszínű, változatos szakmai munkát.
Gyönyörködj Európában!
Az idei program több különlegessége is a magyar uniós elnökséghez kapcsolódik, mivel 2011. első félévében a Néprajzi Múzeum ad otthont az európai uniós elnökséggel kapcsolatos szakértői, illetve vezetői szintű tanácskozásoknak. 10 órától a közönség azEurópai ruhatárban szabhatja, csipkézheti, gyűrheti, hajtogathatja, fodrozhatja és flitterezheti azoknak a papírruháknak a darabjait, amelyekkel életnagyságú papírbabákon jelenítjük meg Európa népviseleteit. A legkisebbeknek szólnak 13 órától a Meseutcaszögletében Európa népeinek meséi. Először láthatja a nagyközönség a Néprajzi Múzeum Európa Gyűjteményének különleges kincsét: a szicíliai kordét, egy gazdagon festett és faragott, kétkerekű járművet, amelynek könnyű szerkezete és nagy kerekei a sziget meredek emelkedőihez, sajátos útviszonyaihoz alkalmazkodva alakultak ki, és amely több mester, kerékgyártó, fafaragó, kovács és festő összehangolt munkájával készült. Ez a kiemelt műtárgy ebben az évben a Néprajzi Múzeum Napján Európai Unióhoz való tartozásunkat jelképezi.
Kukucskálj be!
A szicíliai kordé egyelőre még restaurálásra vár, azonban egy egyedi máramarosi emberalakos szövött szőnyeg már újjászületett a közönség által tavaly felajánlott adó 1%-oknak köszönhetően. A Néprajzi Múzeum Napján restaurátoraink szokás szerint nemcsak kész munkáikat, hanem műhelyeik titkait, a restaurálás fázisait és eszközeit is bemutatják: 11 órakor a papírrestaurátor műhelyben, 13 órakor a fémrestaurátor műhelyben fogadják az érdeklődőket.
Vidd haza!
Új kiadványaink élő bemutatása, a szerzőkkel való személyes találkozás szintén hagyomány ezen a napon. A Néprajzi Múzeum új kiadványait 15 órai kezdettel a nap házigazdája, Szarvas Zsuzsanna mb. főigazgató mutatja be a közönségnek. A legújabb, a tárgykatalógus-sorozat 17. kötete Kerezsi Ágnes Obi-ugor viseletek nyomában című könyve, amelynek anyagáról, régi felfedezőkről és saját kutatásairól vetítéssel illusztrált előadásban mesél a szerző.
Idén rendhagyó módon az Élő népművészet című időszaki kiállításhoz kapcsolódó programokkal irányítjuk rá a közönség figyelmét a hagyományos magyar népi kultúra értékeire, sajátos kifejezési formáira, ápolásának, továbbgondolásának, újraértelmezésének lehetőségeire és fontosságára. 10.30-kor kezdődően tárlatvezetés, 12 órakor pedig a Hagyományok Házának gyermekfoglalkozása várja a tavaszi ünnepkörrel ismerkedőket.
Nyisd ki a szemed és a szíved!
A Néprajzi Múzeum idei kiállítási tevékenységében kiemelt hangsúllyal szerepel a hagyományos roma kultúra sokoldalú bemutatása. 14 órakor Szuhay Péter és Szeljak György a közelmúltban Spanyolországban, a Valenciai Etnológiai Múzeumban megnyíltKépek, cigányok, cigányképek. Az egzotikus vadembertől az állampolgárig című fényképtárlatról tart előadást. Ezt követően a március 19-től látható új időszaki kiállításunk, a Liszt Ferenc és a „czigány zene” előzeteseként Sárosi Bálinttal beszélget Pálóczy Krisztina és Szuhay Péter. 15 órakor kezdődik a Cigányok útja, az Ezerarcú Multikulti Egyesület gyerekeknek szóló, élő roma zenével fűszerezett drámapedagógiai és kézműves-foglalkozása.
Hagyj nyomot!
A Néprajzi Múzeum kiemelt feladata a kortárs kultúra dokumentálásának (MaDok-program) koordinálása. A Néprajzi Múzeum Napján ezekből a kutatásokból is adunk ízelítőt, előadások és vetítések formájában. 11 órai kezdettel a Lenyomat, lájk, állapotbeállítás című MaDok-modulban Lackner Mónika egy friss kutatás és gyűjteménygyarapítás megvalósítását, Simonovics Ildikó egy 2010 tavasza óta zajló kísérleti projekt és kampány tanulságait, Frazon Zsófia pedig egy 2011-re tervezett mobilkiállítás ötletét és koncepcióját mutatja be. A szakmai érdeklődőkre és a nagyközönségre egyaránt számító prezentációkat követően az első emeleti moziban megtekinthetők az elmúlt két évben készült, kortárs jelenségeket, élethelyzeteket és tereket feldolgozó dokumentumfilm alkotások.
Bontsd le a sztereotípiákat!
A Néprajzi Múzeum kortárs kutatásai, gyűjteménygyarapítási és -kiállítási programjai a közelmúltban nagy sikerrel szólították meg a fiatal közönséget. Elsősorban nekik szólnak a (M)ilyenek a finnek? című kiállítás új programjai, amelyeknek bázisa a kiállítási térben újonnan kialakított Suomi Szeminárium – interaktív pihenőhely, ahol lehetőség nyílik a beszélgetésre, kreatív alkotásra, játékra. Itt láthatók azok az EtnoTube csatornán is elérhető videók, amelyeken keresztül mai fiatalok szólítják meg a kiállítás látogatóit, személyes finn és magyar példákkal inspirálva a sztereotípiákról való gondolkodást. 10.30-tól Europass címmel interaktív tárlatvezetés keretében foglalkozunk a sztereotípiákkal, 12 órától pedig betekinthetünk a Káva Kulturális Műhely múzeumhasznosítási kísérletébe, címe: Benne vagy?
A részletes program letölthető!
Ezen a napon látogatóink valamennyi kiállításunkat és programunkat ingyenesen látogathatják, és a múzeum saját kiadványait is jelentős kedvezménnyel vásárolhatják meg.
imho