Élő hálózatba fogva

A PIM Magyar Irodalmi Emlékházak programja

Megújuló irodalmi emlékházaink élő hálózatban fonódnak össze – legalábbis az interneten. Kattints a Mire.hu-ra!

Heilmann Anna 2011-05-12 09:48
Cikk küldése e-mail:

 „Országos feladat és a szakmai felelősség” – olvasható a kettős célkitűzés a Petőfi Irodalmi Múzeum alapító okiratában. A gyakorlatban pedig a MIRE, azaz a Magyar Irodalmi Emlékházak Egyesülete szakmai hálóját böngészhetjük, amelyet 2008-ban az Oktatási és Kulturális Minisztérium megbízásából a Petőfi Irodalmi Múzeum alakított ki.
A fejlesztés elsődleges feladatának nemcsak az irodalmi kánonban fontos helyen álló emlékházak épületi és múzeumpedagógiai renoválását tekinti, de a nehezen megközelíthető kistelepüléseken található népi írók emlékhelyeinek szakmai felfrissítését is. 66 ismert irodalmi emlékházunk közül a PIM által képviselt szakmai felügyelet eddig 17, a rendszerváltás óta egyre romló, a kiállítási anyagban és rendezésében elévült, színes és sokszor bonyolult jogi státusú emlékházat újított meg. Emellett a kisebb apparátusú emlékhelyek szakmai önbizalmának fokozása, az öntevékenység beindítása is sikeres vállalkozásnak bizonyul, növekvő tendenciát mutat.

MIRE fel?

A PIM külső kommunikációs szervének is tartott sikeres és nagyszabású folyamat két főkoordinátora, Gulyás Gabriella, a PIM főmunkatársa és H. Bagó Ilona, a múzeum főosztályvezető-helyettese a minőséget és az esztétikai nevelést emelte ki mint tartóelvet. Ezt képviseli a hét évre kiírt program kommunikációs lenyomata, a honlap is. A mire.hu egyfajta adatbázisként is funkcionál: az emlékházak hálózatának kiépítése folyamatos, hazánkban és a határon túl fellelhető közel 170 ismert emlékházat kapcsolt már össze. Jól sugallja magyar irodalmi örökségünk „határtalanságát” a MIRE honlapján tudatosan elhagyott országhatár, melyre impozáns példa az alsósztregovai Madách-kastély, a székelykeresztúri Petőfi Sándor-emlékszoba vagy a szklabonyai Mikszáth Kálmán Emlékház. Összesen 20 kidolgozott oldalról van szó, mely alapján informálódhatunk az emlékház történetéről korabeli rajzok és visszaemlékezések alapján, az épülethez kapcsolódó írók életrajzáról, a tárlatvezetések lehetőségéről és az aktuális programkínálatról.

Geocaching és Litera-Túra

A MIRE múzeumpedagógiája összetett, izgalmas és magas szakmai nívóval rendelkezik. Ennek részeként virtuális tárlatok installálását tervezik a rendezők, valamint a látogatók interaktív ösztönzését is, például a geocaching (bizonyos kiállítási tárgyak keresése) és múzeumi drámaórák népszerűsítését. A Litera-Túra és a Játszótér alkalmazásai a fiatalabb generációt szólítanák meg, ahol oktató jellegű szórakoztató és logikai játékokkal találkozhatnának a különböző korosztályok.
A pedagógusok számára a továbbképzéseken túl, felkészítő, helyi és tágabb kontextusú feladatlapok is rendelkezésre állnak. A honlapon nyári olvasótáborokra is lehet jelentkezni, melyeket egy országos szintű, szakmai tapasztalatcserét elősegítő „csapatépítés” révén az itt együttműködő múzeumi szakemberek és pedagógusok szerveznek. A legalapvetőbb kitétel a lokalizáció. A MIRE által felkészített kollégák és a helybéli pedagógusok kollektívája eddig összesen 700 gyermeket foglalkoztatott. Ebbe a számba a fogyatékkal élők és a hátrányos helyzetű iskolások is beletartoznak. A táborokat a jókedv, az átlagon felüli érdeklődés és a helyi barátságok kialakulása jellemezte. A speciális tematikusság jegyében szervezett táborok lehetőséget teremtenek például a drámai és kézműves interpretációk bemutatására és megvitatására. A 2009-ben Jósvafőn szervezett olvasótábor-művésztelepen a PIM a Képzőművészeti Egyetem hallgatóinak rajzaiból Inspirációk – Szöveg és kép találkozása címmel válogatott kiállítást szervezett, melynek kapcsán az ábrázolt írókat kérdezték kerekasztal-beszélgetésen. A fiatalabbakat célzó kommunikáció részeként a PIM kiadta a JelenIdőben című kiadványát, mely 12 kortárs szerzőt kért fel, hogy az „emlékházak” szerzőiről osszák meg érzéseiket, benyomásaikat, olvasmányemlékeiket.

MIRE? Papírra!

Az elsősorban a kiállításokon alapuló MIRE füzetek a közismertebbé válás jegyében a honlap stílusával és koncepciójával is egyeznek, s azt a célt szolgálják, hogy az élményt a legoptimálisabb módon magával vihesse a látogató. A gazdag képi tartalom mellett az aktuális íróktól idézett szövegrészletek, családi háttér-információk és a kiállítás enteriőrje is szerepel, valamint magyar és angol nyelvű tömör életrajzi kivonat is olvasható bennük.
A MIRE programja, nívós muzeológiai és irodalmi háttérbázisának köszönhetően, a külső kommunikáció és a menedzsment professzionális lebonyolításának élő, rendkívül összetett lehetőségeket kínáló és a kortárs szakmát nagy arányaiban felölelő kezdeményezés, mely egy már elfeledett és mellőzött műfajt virágoztat fel lépésről lépésre, de kétségkívül sikeresen.

Olvasmány!

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...