|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
A Forrás művészete – a művészet forrása
Vasárnap kikerekedik a MúzeumCafé: Martos Gábor főszerkesztő 60. alkalommal várja a közönséget egy jó kis esti művészeti beszélgetésre.
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2014-10-17 08:24:38
1917-ben Marcel Duchamp a Független Művészek Társasága New York-i kiállítására beadta Forrás című művét. Az alkotást a zsűri elutasította, az eredeti darab elveszett. 1964-ben a Duchamp nyolc darab másolatot készített a műből. Ezek egyikét 1999-ben a Sotheby’s New York-i árverésén 1.762.500 dollárért (kereken 470 millió forint) vette meg egy műgyűjtő. 2004 decemberében egy felmérés során ötszáz brit művész, művészettörténész, múzeumi kurátor, kritikus és galériatulajdonos a modern művészetre a legnagyobb hatást gyakorolt alkotásként a Forrást szavazta az első helyre. A mű egy példánya most a Nemzeti Galéria Dada és szürrealizmus. Magritte, Duchamp, Man Ray, Miró, Dalí című kiállításában Budapesten látható. A Forrás nem más, mint egy gyárilag előállított tömegtermék, egy porcelán piszoár. Mitől művészet ez? – merülhet fel a kérdés (és merül is fel nyilván sokakban). A kiállítás – és az Átrendezett valóság. Alkotói stratégiák a magyar művészetben a dada és a szürrealizmus vonzásában című „iker-tárlat” – zárónapján többek között erre a kérdésre is keressük a választ meghívott vendégeinkkel.
Marcel Duchamp: Forrás, 1917 / replika, 1964
Támogatott ready-made: hátára fordított porcelánvizelde, I/II;
Vera és Arturo Schwarz Dada és Szürrealista Művészeti Gyűjteménye, Izrael Múzeum
Marcel Duchamp: Forrás, 1917 / replika, 1964
Támogatott ready-made: hátára fordított porcelánvizelde,
I/II;Vera és Arturo Schwarz Dada és Szürrealista Művészeti Gyűjteménye, Izrael Múzeum
A beszélgetés résztvevői:
Kumin Mónika,
Százados László és
Kolozsváry Marianna művészettörténészek, a Magyar Nemzeti Galéria munkatársai, a kiállítások kurátorai, valamint
Kappanyos András irodalomtörténész, az MTA Irodalomtudományi Intézet Modern Magyar Irodalmi Osztályának vezetője, a Miskolci Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének docense, avantgárd-kutató.
A beszélgetést Martos Gábor, a MúzeumCafé főszerkesztője vezeti.
A beszélgetést szokás szerint rögzítjük, és az a későbbiekben az interneten megtekinthető lesz a www.muzeumcafe.hu weboldalon.
Kapcsolódó cikkek:
Szombaton duplázik a MúzeumCafé
Boncasztali randevú
Találj gyémántot! - A fényűzés diszkrét bája
Cimkék:
MúzeumCafé